Կայացել է ՀՀ նախագահի եւ առեւտրային բանկերի ղեկավարների տարեկան հանդիպումը
Երեւան, 21 մարտի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Այսօր Երեւանում կայացել է ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ առեւտրային բանկերի ղեկավարների տարեկան հանդիպումը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, վկայակոչելով ՀՀ նախագհի մամլո ծառայությանը, Ռոբերտ Քոչարյանն ասել է, որ նախորդ հանդիպմանը բարձրացված խնդիրների մի մասը լուծում է ստացել, որոշների լուծումներն էլ գտնվում են ընթացքի մեջ:
Նախագահը նշել է, որ թեեւ բանկային համակարգը արագ տեմպով զարգանում է, սակայն դեռեւս բավականին անելիքներ կան տնտեսության ֆինանսական հատվածի ընդլայնման եւ լայնածավալ ֆինանսական ծառայությունների մատուցման գործում:
Ռոբերտ Քոչարյանը կարեւորել է այս գործընթացում նոր մոտեցումներ եւ տեխնոլոգիաներ կիրառելու անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ընթացքում խոսվել է հիպոթեքային վարկավորմանը, ապահովագրական համակարգի ներդրմանը, կենսաթոշակային բարեփոխումներին առնչվող հարցերի մասին:
Բանկիրները նշել են, որ տնտեսության բանկայնացման աստիճանը մեծացնելու գործում առաջնահերթ խնդիր է հանրապետության ֆինանսական ներքին ռեսուրսները բանկային համակարգ բերելը, ինչի համար պետք է հասնել բանկերի հանդեպ վստահության առավել բարձրացման:
Բանկիրներն առաջադրել են նաեւ գրավադրմանը, ֆինանսական գործառնությունների հարկմանն առնչվող օրենսդրության որոշ անկատարության հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ Բանկերի միության գործունեությանը: Միության նախագահ Ստեփան Գիշյանը տեղեկացրել է, որ կառույցին այսօր անդամակցում է 19 բանկ, եւ այն վերջերս դարձել է բանկերի եվրոպական միության ասոցիացված անդամ, ինչը նպաստում է եվրոպական բանկային համակարգի հետ համագործակցության ընդլայնմանը եւ մեր համակարգում նոր մեթոդների ներդրմանը:
Նախագահն ասել է, որ բանկիրների բարձրացրած հարցերը կքննարկվեն նաեւ շահագրգիռ կառույցների մասնակցությամբ եւ կտրվեն լուծումներ:

Президент Армении провел ежегодную встречу с руководителями коммерческих банков
Ереван, 21 марта /Медиамакс/. Перспективы развития банковского сектора обсудил сегодня президент Армении Роберт Кочарян на ежегодной встрече с руководителями коммерческих банков
Как сообщили сегодня Медиамакс в пресс-службе главы государства, Роберт Кочарян сказал, что несмотря на быстрые темпы развития банковской системы Армении, существует необходимость расширения финансового сектора страны и предоставления широкомасштабных финансовых услуг. В этом контексте глава государства особо подчеркнул необходимость привлечения новых подходов и технологий.
На встрече обсуждались вопросы ипотечного кредитования, внедрения страховой системы и пенсионных реформ.
Банкиры отметили, что первостепенной задачей для увеличения степени банкизации экономики является привлечение в банковский сектор внутренних финансовых ресурсов, для чего необходимо увеличить уровень доверия к банкам.
Руководители банков коснулись также некоторых несовершенств в законодательстве, касающихся налогообложения финансовых сделок.
В ходе встречи была рассмотрена и деятельность Союза банков Армении. Председатель Союза Степан Гишян проинформировал президента о том, что членами структуры являются 19 банков. Недавно Союз стал ассоциированным членом Европейского союза банков, что способствует расширению сотрудничества с банковской системой Европы и применению новых методов в банковском секторе Армении.
Роберт Кочарян отметил, что ожидает от банков сохранения темпов развития банковской системы и внедрения новых технологий.