Երեւանում կմշակվի երթուղային նոր ցանց
Երեւանի քաղաքապետի տեղակալ Վահե Նիկոյանն այսօր հանդիպել է մայրաքաղաքում երթուղային նոր ցանցի ձեւավորման «Դաբլյու Վայ Ջի Ինթերնեյշնլ լիմիթիդ» խորհրդատվական ընկերության տնօրեն Ռիչարդ Բարլեյի հետ:
Քաղաքապետարանի տարածած հաղորդագրության համաձայն` ընկերության հետ կնքված պայմանագրով առաջիկայում կմշակվի երթուղային նոր ցանց, ինչպես նաեւ` ինտեգրված սակագնի եւ տոմսային համակարգ:
«Գործող տրանսպորտային համակարգն արդյունավետ չէ, եւ շուրջ երկու տարի առաջ այս ուղղությամբ սկսված գործընթացի արդյունքներն ու ձեռքբերումները մեզ համար, ցավոք, բավարար չեն: Այժմ, նոր խորհրդատուի առկայությամբ մենք ակնկալում ենք, որ բարեփոխումները կմտնեն գործնական փուլ եւ դրանք առաջին հերթին պետք է սկսվեն երթուղային նոր ցանցի տեխնիկական մշակումից: Նշեմ, որ կան որոշակի ուսումնասիրություններ, այդ թվում ուղեւորահոսքի եւ առկա վիճակի վերաբերյալ»,- ասել է Վահե Նիկոյանը:
Նրա խոսքով՝ քաղաքապետարանը գնում է համակարգային բարեփոխումների եւ ակնկալում է ունենալ արդյունավետ ցանց, որը հիմնված կլինի մանրամասն ուսումնասիրությունների վրա, հնարավորինս կբացառվեն կրկնվող երթուղագծերը:
«Բացի այդ, կարեւոր է, որ, մեր բնակչությանը հնարավորին քիչ անհարմարություններ պատճառելով, ձեւավորենք եւ ունենանք միջազգային չափորոշիչներին համապատասխանող եւ առավելագույն արդյունավետ երթուղային նոր ցանց»,- ընդգծել է Վահե Նիկոյանը:
Ռիչարդ Բարլեյը նշել է, որ ընկերությունն առաջիկա ամիսներին կկազմի երթուղային նոր ցանցի նախնական առաջարկը:
Երեւանի քաղաքապետի հանձնարարությամբ կձեւավորվի նաեւ միջգերատեսչական հանձնաժողով: Ընկերության կողմից մշակված առաջարկները ներկայացվելու են նաեւ հանրային քննարկման:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ ենթախորհրդատուներ «Ամերիա» ՓԲ եւ «Ֆիմոշնս» ընկերությունների ներկայացուցիչները:

В Ереване будет разработана новая маршрутная сеть
Заместитель мэра Еревана Ваге Никоян встретился сегодня с директором консалтинговой компании «Даблю Уай Джи Интернэшнл Лимитед» Ричардом Барлеем в связи с формированием новой маршрутной сети.
Согласно сообщению мэрии Еревана, в соответствии с договором, заключенным с компанией, будет разработана новая маршрутная сеть, а также интегрированная система тарифов и билетов.
«Действующая транспортная система неэффективна, и результаты процесса, стартовавшего около двух лет назад, к сожалению, не удовлетворительны. Мы надеемся, что с помощью нового консультанта изменения перейдут в практическую плоскость, и в первую очередь они должны начаться с технической разработки новой маршрутной сети»,- сказал Ваге Никоян.
По его словам, мэрия идет на системные изменения и ожидает получить эффективную сеть, которая будет основана на детальных исследованиях. По возможности будут исключены дублирующиеся маршруты.
«Кроме того, важно сформировать максимально эффективную новую маршрутную сеть, соответствующую международным стандартам, при этом причинив минимум неудобств населению»,- подчеркнул Ваге Никоян.
Ричард Барлей отметил, что компания в ближайшие месяцы составит предварительное предложение по маршрутной сети.
По инициативе ереванской мэрии будет сформирована межведомственная комиссия. Разработанные компанией предложения будут выставляться также на общественные обсуждения.