ԱԱԲ աջակցում է ադրբեջանական բանկերի ծավալմանը արտասահմանյան շուկաներում
Միջազգային ինստիտուտների եւ արտասահմանյան բանկերի հետաքրքրությունը ադրբեջանական բանկային շուկայի նկատմամբ կտրուկ աճել է, հայտարարել է Ադրբեջանի Ազգային Բանկի (ԱԱԲ) վարչության նախագահ Էլման Ռուստամովը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը` վկայակոչելով Տրենդը, Ռուստամովն ասել է, որ “երկրի բանկային շուկայի ներդրումային գրավչությունն աճել է, այդ իսկ պատճառով մենք ունենք շատ առաջարկներ”:
“Մենք պատրաստ ենք քննարկել բոլոր հայտերը, բայց միեւնույն ժամանակ ակնկալում ենք համաշխարհային ճանաչում ունեցող բանկերի մուտքը, որոնք կարող են իրենց հետ բերել ժամանակակից տեխնոլոգիաներ, աջակցել ադրբեջանական բանկերի տեխնիկական զարգացմանը, մրցակցության ակտիվացմանը”,- ասել է Էլմար Ռուստամովը:
Նրա խոսքերով, ԱԱԲ-ն առաջինն էր ԱՊՀ-ում, որ ազատականացրեց արտասահմանյան կապիտալի ներհոսքը դեպի երկրի բանկային ոլորտ:
“Մենք նաեւ աջակցում ենք արտասահմանյան շուկաներում ադրբեջանական բանկերի ծավալմանը, սակայն այդ պարագայում բիզնեսի եւ պետության հետաքրքրությունները պետք է համընկնեն: Օրինակ, վերջերս Ադրբեջանի Միջազգային Բանկը Վրաստանում բացեց իր մասնաբաժինը, եւ դրա միջոցով իրականացվելու է Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու վրացական հատվածի ֆինանասավորումը”,- նշել է ԱԱԲ ղեկավարը:

НБА поддерживает экспансию азербайджанских банков на зарубежные рынки
Интерес международных финансовых институтов и зарубежных банков к азербайджанскому банковскому рынку резко возрос, заявил председатель правления Национального банка Азербайджана (НБА) Эльман Рустамов.
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на Тренд, Рустамов сказал, что «инвестиционная привлекательность банковского рынка страны увеличилась, поэтому к нам поступает очень много обращений».
«Мы готовы рассматривать все заявки, но вместе с тем ожидаем прихода всемирно известных банковских организаций, которые могут принести с собой современные технологии, оказать техническое содействие развитию азербайджанских банков, активизировать конкуренцию», - сказал Эльдар Рустамов.
По его словам, НБА первым в СНГ либерализовал приток зарубежного капитала в банковский сектор страны.
«Мы также поддерживаем экспансию азербайджанских банков на зарубежные рынки, но при этом интересы бизнеса и государства должны совпадать. Недавно Международный банк Азербайджана открыл в Грузии свой филиал, и через него будет осуществляться финансирование грузинского участка маршрута Баку-Тбилиси-Карс», - отметил глава НБА.