FAO-ն կաջակցի ՀՀ գյուղական վայրերում կենսամակարդակի բարելավմանը
06.12.2016 | 15:03 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Լուսանկարը՝ Գյուղատնտեսության մամուլի ծառայություն
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության ու ՄԱԿ-ի պարենի եւ գյուղատնտեսության կազմակերպության միջեւ (FAO) այսօր ստորագրվել է «Երկրի առաջնահերթությունների ծրագրային շրջանակը» համաձայնագիրը:
Ինչպես հաղորդում են գյուղատնտեսության մամուլի ծառայությունից, համաձայնագրով FAO-ն աջակցություն կցուցաբերի ֆերմերների, անտառային տնտեսության մեջ զբաղվածների եւ ձկնաբույծների մրցունակության բարձրացմանը, ինչպես նաեւ գյուղական բնակավայրերում կենսամակարդակի բարելավմանը:
Համաձայնագիրը ստորագրել են ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանն ու FAO-ի Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի երկրների տարածաշրջանային ներկայացուցչի տեղակալ, ՀՀ-ում FAO ներկայացուցիչ Ռայմունդ Յելեն:
«Մենք կարեւորում ենք փոքր ֆերմերների եւ ընտանեկան գյուղացիական տնտեսությունների դերը Հայաստանում, եւ համաձայնագիրը ներառում է այնպիսի գործողություններ, որոնք ուղղված են այս խմբերի աջակցությանը: Միաժամանակ այս համաձայնագիրը կօգնի երկրին պահպանել բնական ռեսուրսները եւ բարելավել աղետներին արձագանքելու դիմակայունությունը»,- ասել է Ռայմունդ Յելեն:
Իգնատի Առաքելյանն էլ նշել է, որ ներկայում ՀՀ գյուղատնտեսության ոլորտը կանգնած է մարտահրավերների առջեւ, որոնք հաղթահարելու համար ակնկալում է միջազգային կառույցների եւ արտասահմանյան գործընկերների աջակցությունը: