Տեսուչը պետք է խրախուսի եւ օգնի տնտեսվարողին, ասել է վարչապետը
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր մի շարք գերատեսչությունների ղեկավարներին հանձնարարել է օրենքով նախատեսված տեսչական ստուգումներ իրականացնելիս առաջնորդվել «տեսուչ-տնտեսվարող սուբյեկտ» համագործակցության սկզբունքով, որի արդյունքում «տեսուչը չպետք է ընդունվի որպես պատժող, տույժ ու տուգանք դնող մարմին»:
Այս հանձնարարականով վարչապետը դիմել է արդարադատության, ֆինանսների, արտակարգ իրավիճակների, առողջապահության, տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների, տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, կրթության եւ գիտության, բնապահպանության, էներգետիկ ենթակառուցվածքների նախարարներին, ինչպես նաեւ Քաղաքաշինության պետական կոմիտեի, Պետական եկամուտների կոմիտեի եւ Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահներին:
Կարեն Կարապետյանի խոսքով՝ նրանցից յուրաքանչյուրն իր մասով պետք է հետամուտ լինի, որպեսզի տեսուչը դիտվի որպես աջակցող, ոչ թե վերահսկող մարմին, որը պետք է խորհրդատվություն եւ կանխարգելիչ միջոցառումներ առաջարկի, խրախուսի եւ օգնի տնտեսվարող սուբյեկտինˋ նրա գործունեությունը սահմանված պահանջներին համապատասխանեցնելու հարցում:
Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ նման համագործակցության ձեւավորման համար պետք է մշակել եւ ներդնել նաեւ հետադարձ կապի ապահովման մեխանիզմներ:
«Առաջին այցերը պետք է կազմակերպեն մեր տեսչական մարմինները, առաջարկություններ ներկայացնեն, թե ինչ պետք է անեն տնտեսվարողները, որպեսզի համապատասխանեն պահանջվող չափանիշներին: Տնտեսվարողներին կտրվի ժամկետˋ լրացնելու իրենց բացթողումները: Եթե տեսնում ենք, որ չեն լրացնում, ապա կիրառում ենք օրենքի համապատասխան կետերը»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:

Налоговое инспекторы должны помогать предпринимателям, заявил премьер
Премьер-министр Армении Карен Карапетян поручил сегодня руководителям ряда ведомств в ходе инспекционных проверок руководствоваться принципом сотрудничества, чтобы «инспектор не воспринимался как некто наказывающий, выписывающий штрафы и пени».
Такие поручения получили министры юстиции, финансов, чрезвычайных ситуаций, здравоохранения, экономического развития и инвестиций, транспорта, связи и информационных технологий, образования и науки, охраны природы, энергетической инфраструктуры, а также руководители Госкомитета по градостроительству, Комитета по госдоходам и Комитета кадастра недвижимости.
По словам Карена Карапетяна, каждый из них по своей части должен проследить, чтобы инспекторы предлагать консультации, помогали хозяйствующим субъектам привести свою деятельность пришла в соответствие с установленными требованиями.
Глава правительства отметил, что для формирования подобного сотрудничества необходимо разработать и внедрить механизмы обеспечения обратной связи.
«Первые визиты должны быть организованы нашими инспекционными органами. Они должны  выступить с предложениями: что нужно предпринять хозяйствующим субъектам, чтобы соответствовать установленным требованиям. Предприятиям будет выделено время, чтобы исправить недочеты. Если вы видите, что они этого не делают, применяйте соответствующие положения закона», - сказал Карен Карапетян.