Մարտի 15-ին Կովկաս-Փոթի երթուղով կսկսի գործել երկաթուղային լաստանավային փոխանցումը` հայկական բեռների տեղափոխման համար
13.02.2007 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 13 փետրվարի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Մարտի 15-ին Կովկաս-Փոթի երթուղով կսկսի գործել երկաթուղային լաստանավային փոխանցումը` հայկական բեռների տեղափոխման համար:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, համապատասխան արձանագրությունը ստորագրվել է այսօր Երեւանում Հայաստանի կապի եւ տրանսպորտի նախարարության եւ լաստանավի սեփականատեր` շվեցարական Reserve Capital ըկերության միջեւ:
Ինչպես նշել է կապի եւ տրանսպորտի նախարար Անդրանիկ Մանուկյանը, պայմանավորվածութjուն է ձեռք բերվել նավի կառուցման մասին, որն իր մեջ տեղավորում է 50 երկաթուղային վագոն: Լաստանավը շաբաթեկան կգործի երկու անգամ եւ կաշխատի բացառապես Հայաստանի համար:
Նախարարի խոսքերով, դա թույլ կտա կրճատել հայ փոխադրողների ծախսերը 20%-ով, քանի որ նախկինում բեռները տեղափոխվում էին Իլյիչեվսկի անցումով, որտեղ ուկրաինական “ՈւրկՖերին” ուներ մենաշնորհային դիրքեր:
Լաստանավի տիրոջ` Խակիմ Մատչանովի խոսքերով, Կովկաս-Փոթի ուղիով լաստանավային հաղորդակցության բացումը կծառայի ինչպես հայ, այնպես էլ ռուս արտահանողներների եւ ներմուծողների շահերին: Նա հայտնել է, որ Reserve Capital-ը սկսել է կառուցել երկրորդ լաստանավն, որը շահագործման կհանձնվի մայիսին:
Ինչպես նշել է Խակիմ Մատչանովը, լաստանավային հաղորդակցության աշխատանքի առաջին տարվա ընթացքում նախատեսվում է Հայաստանից բեռների արտահանումը հասցնել 15 հազար տոննայի, ներմուծումը` 150 հազար տոննայի, իսկ 2009 թ. այդ ցուցանիշները կկազմեն համապատասխանաբար 400 հազար տոննա եւ 1 մլն տոննա:

15 марта по маршруту порт Кавказ-Поти начнет действовать железнодорожное паромное сообщение для перевозки грузов из Армении и обратно
13.02.2007 | 16:55 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван, 13 февраля /Медиамакс/. 15 марта по маршруту порт Кавказ-Поти начнет действовать железнодорожное паромное сообщение для перевозки грузов из Армении и обратно.
Как сообщает агентство Медиамакс, соответствующий протокол был подписан сегодня в Ереване между министерством транспорта и связи Армении и собственником парома -швейцарской корпорацией Reserve Capital.
Как отметил министр транспорта и связи Андраник Манукян, достигнута договоренность о строительстве судна, вмещающего 50 железнодорожных вагонов. Паром будет делать два рейса в неделю и работать исключительно для Армении.
По словам министра, это позволит сократить расходы армянских перевозчиков на 20%, поскольку ранее грузы перевозились лишь через переправу Ильчевска, где украинская компания «УкрФери» имела монопольные позиции.
По словам владельца парома Хакима Матчанова, открытие паромного сообщения по маршруту порт Кавказ-Поти удовлетворит интересы как армянских, так и российских экспортеров и импортеров. Он сообщил, что Reserve Capital приступила к строительству второго судна, которое будет сдано в эксплуатацию в мае.
Как отметил Хаким Матчанов, в первый год работы паромного сообщения объем экспорта грузов из Армении планируется довести до 15 тыс. тонн, импорта - 150 тыс. тонн, а к 2009 году эти показатели составят соответственно 400 тыс. тонн и 1 млн. тонн.