Վարչապետը նոր նախարարներից «համարձակ քայլեր» է ակնկալում
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր կառավարության նիստի մեկնարկին ներկայացրել է նորանշանակ չորս նախարարներին:
«Շնորհավորում եմ մեր նոր թիմակիցներին: Պարոն Արամյանը ֆինանսական աշխարհում հայտնի անձնավորություն է եւ, երեւի առանձնապես ներկայացնել պետք չէ: Ինքն իր առջեւ դրված խնդիրները շատ լավ գիտի»,- ասել է վարչապետը՝ ներկայացնելով ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանին:
Անդրադառնալով գյուղատնտեսության, տրանսպորտի եւ կապի, էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարներին՝ կառավարության ղեկավարը նկատել է.
«Իգնատի Առաքելյանը, Վահան Մարտիրոսյանը եւ Աշոտ Մանուկյանն ընտրվել  են հետեւյալ չափանիշների հիման վրա՝  երեքն էլ համապատասխան ոլորտների կառավարիչներ են, իրենց բավական լավ են դրսեւորել, համեստ ու պարկեշտ մարդիկ են, կառավարման նոր մշակույթի կրողներ են: Ակնկալում եմ, որ առաջիկայում նրանք կներկայացնեն ոլորտի զարգացման վերաբերյալ իրենց պատկերացումներն ու ծրագրերը: Ակնկալում եմ ռեալ ու շատ համարձակ քայլեր: Դուք հնարավորություն ունեք Ձեր երազած ոլորտը կառուցել, երկիրը փոխել, լավ միջավայր ստեղծել»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետն ընդգծել է, որ մեծ ակնկալիքներ ունի նորանշանակ նախարարներից՝ ներառյալ կառավարման համակարգի վերանայումը:
«Այժմ քննարկվում է, որ նախարարություններն ու գերատեսչություններն ունենան հայտանիշեր, որոնցով կգնահատվի նրանց աշխատանքը: Այդտեղ անպայման ներգրավված կլինի մի գործոն, թե տվյալ ոլորտը որքան ներդրում է ներգրավում»,-եզրափակել է վարչապետը:

Премьер-министр ждет «смелых шагов» от новых министров
Премьер-министр Армении Карен Карапетян представил сегодня на заседании правительства Армении четырех новоназначенных министров.
«Поздравляю новых членов нашей команды. Господин Арамян – известная личность в мире финансов, и, наверно, не нуждается в особом представлении. Он прекрасно понимает, какие перед ним стоят задачи», - сказал премьер, представляя министра финансов Вардана Арамяна.
Говоря о министрах сельского хозяйства, транспорта и связи, энергетики и природных ресурсов, глава правительства отметил:
«Игнатий Аракелян, Ваан Мартиросян и Ашот Манукян были выбраны на основании следующих критериев: все трое являются управленцами в соответствующих сферах. Они достаточно хорошо проявили себя, это скромные и порядочные люди, носители новой культуры менеджмента. Я жду, что скоро они представят программы развития своих отраслей. Я рассчитываю на реальные и очень смелые шаги. У вас есть возможность построить сферу своей мечты, изменить страну, создать благоприятную атмосферу», - сказал Карен Карапетян.
«Сейчас обсуждается, чтобы у министерств и ведомств были критерии, по которым можно было бы оценивать их работу. Обязательным для всех будет следующий фактор: сколько инвестиций привлекается в ту или иную сферу», - заключил премьер-министр.