ԼՂՀ կառավարությունը հաստատել է հիփոթեքային վարկավորման ծրագիրը. վարկերը տրվելու են մինչեվ 20 տարի ժամկետով` տարեկան 6% տոկոսադրույքով
31.01.2007 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 31 հունվարի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (ԼՂՀ) կառավարությունը հաստատել է հիփոթեքային վարկավորման ծրագիրը:
Ինչպես այսօր ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնեցին ԼՂՀ կառավարության մամլո կենտրոնում, սա առաջին երկարաժամկետ ծրագիրն է, որն ուղղված է բնակիչների բնակարանային պայմանների բարելավմանն ու հանրապետությունում բնակարանային շինարարության խթանմանը:
Ծրագրի համաձայն, հիփոթեքային վարկի չափը կազմելու է մինչեւ 15 մլն դրամ, սակայն այն չպետք է գերազանցի բնակարանի վաճառքի կամ սեփական տան շինարարության գնի 80%-ը:
Վարկը տրամադրվելու է մինչեւ 20 տարի ժամկետով` տարեկան 6% տոկոսադրույքով:
ԼՂՀ վարչապետ Անուշավան Դանիելյանը նշել է, որ շուտով ներդրվելու է նաեւ սոցիալական հիփոթեքային ծրագիրը, որը նույնպես ուղղված է լինելու բնկաչության բնականարային պայմանների բարելավմանը:

Правительство НКР утвердило программу ипотечного кредитования: кредиты будет выдаваться сроком до 20 лет при годовой ставке 6%
Ереван, 31 января /Медиамакс/. Правительство Нагорно-Карабахской Республики /НКР/ утвердило программу ипотечного кредитования.
Как сообщили сегодня Медиамакс в пресс-службе правительства НКР, это первая долгосрочная программа, нацеленная на улучшение жилищных условий граждан и стимулирование жилищного строительства в республике.
В соответствии с программой, размер ипотечного кредита будет составлять до 15 млн. драмов, но не должен превышать 80 % продажной стоимости квартиры или строительства индивидуального дома.
Кредит будет предоставляться сроком до 20 лет при годовой ставке 6 %.
Премьер-министр НКР Анушаван Даниелян отметил, что скоро последует социальная ипотечная программа, также нацеленная на улучшение жилищных условий населения.