Էրդողանը սպառնում է բանկերին
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ հիփոթեքային վարկերի տոկոսադրույքի նվազեցման կոչերին չենթարկվելը դիտարկելու է որպես պետական դավաճանություն:
Ինչպես հայտնում է Bloomberg-ը, նման հայտարարությամբ նա հանդես է եկել օգոստոսի 10-ին Անկարայում՝ Թուրքիայի արտահանողների ասոցիացիայի հետ հանդիպմանը:
«Բանկերը պատասխանատվության են ենթարկվելու, եթե բացասաբար արձագանքեն վարկերի ու տոկոսադրույքների իջեցման մասով: Ես որպես հանցագործություն եմ ընկալելու, եթե բանկերը ներդրողների համար ուղիներ չստեղծեն»,- հայտարարել է Թուրքիայի նախագահը:
Էրդողանը բանկերից պահանջել է իջեցնել հիփոթեքի տարեկան տոկոսադրույքները միջին շուկայական 13,7%-ից մինչեւ 9%-ի:

Эрдоган назвал госизменой нежелание банков снижать ставки по ипотеке
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что будет рассматривать противодействие его призывам к уменьшению ставок по ипотечным кредитам как государственную измену.
Как сообщает Bloomberg, с таким заявлением он выступил 10 августа в Анкаре на встрече с Ассоциацией экспортеров Турции.
«Банки будут привлечены к ответственности, если они негативно отреагируют по части кредитов и процентных ставок. Я буду рассматривать это как преступление, если банки не откроют пути для инвесторов»,- заявил президент.
Эрдоган потребовал от банков снизить ставки по ипотеке примерно до 9-и процентов годовых со среднерыночного уровня в 13,7 процентов.