$31 մլն կներդրվի գիշերային տեսանելիության եւ ջերմատեսիլ սարքերի արտադրությունում
«Ունիկում Ինժիներինգ» ընկերությունը «Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտու «ՌԱՕ Մարս» ընկերության տարածքում գործունեություն կծավալի էլեկտրոնիկայի եւ ճշգրիտ ճարտարագիտության ոլորտում:
ՀՀ կառավարությունն ընկերությանը շահագործողի թույլտվություն է տրամադրել այսօրվա նիստում:
«Ունիկում Ինժիներինգ»-ը ազատ տնտեսական գոտում նախատեսում է կազմակերպել ռազմական նշանակության գիշերային տեսանելիության եւ ջերմատեսիլ սարքերի արտադրություն:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանի փոխանցմամբ՝ ծրագրի առաջին տարվա ընթացքում նախատեսվում է արտադրել եւ արտահանել մինչեւ 1000 սարք: Հետագայում դրանց թիվը կհասցվի 5500-ի: Արտահանման հիմնական ուղղությունը կլինի Ռուսաստանը:
«Նախատեսվում է, որ ծրագրի երկրորդ տարում` 2017թ., արտահանման ծավալները կկազմեն մոտ $5 մլն, իսկ 5-րդ տարում` շուրջ $12 մլն»,- ասել է նախարարը:
Ծրագրի շրջանակում (5 տարի) իրականացվելիք ներդրումները կկազմեն շուրջ $ 31 մլն, առաջին տարում կստեղծվի 10 նոր աշխատատեղ` 150 հազ. դրամ միջին աշխատավարձով, իսկ հինգերորդ տարում՝ ավելի քան 35` 350 հազ. դրամ միջին աշխատավարձով:

В производство приборов ночного видения и тепловизоров будет инвестировано $31 млн
Компания «Уникум Инженеринг» начнет осуществлять деятельность в сфере электроники и инженерии на территории компании «РАО Марс» в свободной экономической зоне «Альянс».
Правительство Армении на сегодняшнем заседании предоставило компании разрешение на эксплуатацию.
«Уникум Инженеринг» собирается организовать в свободной экономической зоне производство приборов ночного видения и тепловизоров военного назначения.
Как отметил министр экономики Армении Арцвик Минасян, в ходе первого года программы планируется произвести и экспортировать до 1000 приборов. В дальнейшем их число вырастет до 5500. Основным направлением для экспорта станет Россия.
«Планируется, что на второй год программы, в 2017 году, объем экспорта достигнет порядка $5 млн, а на пятый год – порядка $12 млн», - сказал министр.
В рамках программы (5 лет) будут осуществлены инвестиции в размере около $ 31 млн. В ходе первого года реализации программы будет создано 10 рабочих мест со средней зарплатой 150 тыс. драмов, а на пятом году количество сотрудников предприятия превысит 35 человек со средней зарплатой 350 тыс. драмов.