Ռուբեն Վարդանյանը մեկնաբանել է «Պանամայի գործը»
Գործարար եւ բարերար Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ շարունակում է հպարտանալ КАМАЗ-ի ու АвтоВАЗ-ի գործարքներով:
Այդ մասին Ռուբեն Վարդանյանն ասել է РБК հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում՝ մեկնաբանելով այսպես կոչված «Պանամայի գործը»:
Նա հիշեցրել է, որ 90-ականներին երկու ընկերությունները սնանկացման եզրին էին, եւ պատմել է КАМАЗ-ի կառավարման համար կոնսորցիումի ստեղծման պատմությունը:
«Մենք ամեն ինչ արել ենք բացարձակ թափանցիկ կերպով, իսկ աղմուկը բարձրացել է որոշ փաստաթղթերի մեկնաբանության արդյունքում, որոնք, ի դեպ, անօրինական ճանապարհով են ձեռք բերվել»,- նշել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Մեկնաբանելով օֆշորային ընկերությունների օգտագործումը՝ գործարարն ասել է, որ դա արվել է զուտ արդյունավետության բարձրացման եւ որոշ բիզնես գործընթացների ճկունությունը ապահովելու նպատակով:
Խոսելով АвтоВАЗ-ի գործարքի մասին՝ գործարարն ասել է, որ այն կարելի է եզակի համարել: «Պետությունը շահել է, ֆինանսական ներդրողները շահել են, գործարանը ձեռք է բերել ռազմավարական գործընկեր»,- ասել է Վարդանյանը:

Рубен Варданян прокомментировал «Панамское досье»
Предприниматель и филантроп Рубен Варданян сказал, что продолжает гордиться сделками с КАМАЗ-ом и АвтоВАЗ-ом.
Рубен Варданян сказал об этом в интервью телеканалу РБК, комментируя публикацию так называемого «Панамского досье».
Он напомнил, что в 90-е годы оба предприятия находились на грани банкротства, и рассказал историю создания консорциума для управления КАМАЗ-ом.
«Мы все делали абсолютно прозрачно, и шумиха возникла вследствие интерпретации некоторых документов, полученных, кстати, незаконным способом», - заметил Рубен Варданян.
Комментируя вопрос использования оффшорных компаний, бизнесмен сказал, что это делалось исключительно с целью повышения эффективности и обеспечения гибкости определенных бизнес-процессов.
Говоря о сделке с АвтоВАЗ-ом, предприниматель сказал, что ее можно считать уникальной, поскольку государство не потратив денег, получило акции компании и деньги. «Государство выиграло, финансовые инвесторы выиграли, завод получил стратегического партнера», - сказал Варданян.