ՀԲ մասնգետների կարծիքով, Ադրբեջանի բանկային համակարգը չի համապատասխանում երկրի տնտեսության ծավալին
Համաշխարհային Բանկի փորձագետների կարծիքով, Ադրբեջանի բանկային համակարգը չի համապատասխանում երկրի տնտեսոթյան ծավալներին:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը` վկայակոչելով Տրենդը, այս մասին ասվում է ՀԲ-ի` Ադրբեջանի հետ 2007-2010 թթ. համագործակցության ռազմավարության մեջ:
Ներկայումս Ադրբեջանում գործում են 44 բանկեր, որոնցից 18-ը` արտասահմանայն կապիտալի մասնակցությամբ, եւ 2 միջազգային բանկերի մասնաճյուղեր:
Ինչպես ասվում է ՀԲ-ի հաշվետվությունում, Ադրբեջանի Միջազգային բանկին (ԱՄԲ) է պատկանում երկրի բանկային համակարգի ակտիվների 49%-ը: ՀԲ-ի մասնագետներն կարծում են, որ ԱՄԲ-ի գերիշխող դիրքը պետք է կրճատվի գործարար միջավայրի ու բանկային ոլորտի միջազգային մրցակցությանը դիմանալու ունակությունները բարելավման հետեւանքով:

По мнению экспертов ВБ, банковский сектор Азербайджана не соответствует объемам экономики
Всемирный Банк констатировал несоответствие банковского сектора Азербайджана размерам экономики страны.
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на Тренд, об этом говорится в Стратегии партнерства ВБ с Азербайджаном на 2007-2010 гг.
В настоящее время в Азербайджане действует 44 банка, 18 из которых - с участием иностранного капитала, и два филиала зарубежных банков.
Как говорится в отчете ВБ, Международный банк Азербайджана (МБА) владеет 49% активами всей банковской системы страны. Эксперты ВБ полагают, что доминантное положение МБА должно сократиться в условиях улучшения деловой атмосферы и способности банковского сектора выдерживать международную конкуренцию.