2006 թ. Վրաստանի բանկային հատվածի համախառն ակտիվներն աճել են 82.4%-ով
2006 թ. Վրաստանի բանկային հատվածի համախառն ակտիվներն աճել են 82.4%-ով եւ կազմել են 4.6 մլրդ լարի ($2.6 մլրդ), հայտնել է Վրաստանի Ազգային Բանկի նախագահ Ռոման Գոցիրիձեն:
Ռոման Գոցիրիձեն հայտնել է, որ առեւտրային բանկերի համախառն բաժնետիրական կապիտալն անցած տարվա ընթացքում աճել է 90%-ով եւ կազմել է 911 մլրդ լարի ($520.6 մլրդ): Բաժնետիրական կապիտալի աճին նպաստել է միջազգային կապիտալի ներհոսքի աճը: Սպասվում է, որ 2007 թ. վրացական բանկերում կներդրվի $500 մլն:
2006 թ. Վրաստանի բանկային համակարգի եկամուտն աճել է 65%-ով եւ կազմել է 102 մլն լարի ($58.3 մլն):
2006 թ. ավանդների ծավալն աճել է 66%-ով եւ կազմել է 1.8 մլրդ լարի: Ավանդների դոլարիզացիան կրճատվել է մինչեւ 69%:
2006 թ. Վրաստանում բանկոմատների քանակը կրկնապատկվել է եւ ներկայումս կազմում է 298, պլաստիկ քարտերի ծավալն աճել է 3.5 անգամ` կազմելով 900 հազար:

Совокупные активы банковского сектора Грузии за 2006 год увеличились на 82,4%
Совокупные активы банковского сектора Грузии за 2006 год увеличились на 82,4% и составили 4,6 млрд лари (2,6 млрд долларов), сообщил президент Национального банка Грузии Роман Гоциридзе.
Роман Гоциридзе сообщил, что совокупный акционерный капитал коммерческих банков увеличился за прошедший год на 90% и составил 911 млн лари (520,6 млн долларов). Росту акционерного капитала способствовало увеличение притока иностранного капитала.
Ожидается, что в 2007 году в грузинские банки будет вложено до 500 млн долларов.
Чистая прибыль банковской системы Грузии за 2006 год увеличилась на 65% и составила 102 млн лари (58,3 млн долларов).
Объем депозитов вырос на 66% и составил 1,8 млрд лари. Долларизация депозитов сократилась с 71,6% в 2005 году до 69% в 2006 году.
Количество банкоматов в Грузии удвоилось и составило 298, объем пластиковых карт увеличился в 3,5 раза и составил 900 тысяч штук.