Սաուդյան Արաբիան կստեղծի աշխարհի ամենախոշոր ներդրումային ֆոնդը
Սաուդական Public Investment Fund (PIF) սուվերեն ֆոնդը կտնօրինի $2 տրլն-ի ակտիվներ եւ թագավորության կողմից կօգտագործվի տնտեսության ոչ հումքային ճյուղերում ներդրումների համար:
Այս մասին Bloomberg-ին հայտնել է Սալման թագավորի որդի Մոհամեդ բին Սալմանը:
Ներկայում PIF-ի ակտիվները կազմում են $5,3 մլրդ:
«Անկասկած, PIF-ը կլինի աշխարհի ամենամեծ սուվերեն ֆոնդը»,- կարծում է արքայազն Մոհամեդը, որը սաուդական գահի երկրորդ թագաժառանգն է:
Նա ղեկավարում է Էկոնոմիկայի եւ զարգացման գործերի խորհուրդը, որն էլ վերահսկում է PIF-ի գործունեությունը:
Ներկայում, սաուդյան արքայազնի խոսքով, PIF-ն արդեն Սաուդյան Արաբիայի ազգային առեւտրային բանկի բաժնետերերից է, ինչպես նաեւ մասնաբաժին ունի Saudi Arabia Basic Industries Corporation (SABIC) ընկերությունում, որը էթիլենգլիկոլի երկրորդ խոշոր արտադրողն է աշխարհում:
Արքայազն Մոհամեդը պարզաբանել է, որ PIF-ի ակտիվները կաճեն այն բանից հետո, երբ սաուդական պետական Saudi Aramco նավթային ընկերությունը բաժնետոմսերի առաջնային հանրային տեղաբաշխում (IPO) իրականացնի: IPO-ն ծրագրվում է իրականացնել 2018թ. ոչ ուշ, եւ պետությունը նախատեսում է վաճառել ընկերության շուրջ 5%-ը:
Bloomberg-ը նշում է, որ եթե նավթի գինը կազմի անգամ $10՝ մեկ բարելի դիմաց, ապա ընկերության շուկայական արժեքը կկազմի $2,5 տրլն:

Саудовская Аравия создаст крупнейший инвестиционный фонд в мире
Саудовский суверенный фонд Public Investment Fund (PIF) будет управлять активами на $2 трлн, которые королевство будет использовать для инвестиций в несырьевые отрасли экономики.
Об этом агентству Bloomberg рассказал сын короля Салмана Мохаммед бин Салман.
На сегодняшний день активы PIF составляют $5,3 млрд.
«Вне всякого сомнения, PIF будет самым большим суверенным инвестиционным фондом в мире»,- считает принц Мохаммед, второй в очереди наследования саудовского престола.
Он возглавляет Совет по делам экономики и развития, который контролирует деятельность PIF.
В настоящее время, по словам принца, PIF уже владеет долей в Национальном коммерческом банке Саудовском Аравии, а также в компании Saudi Arabia Basic Industries Corporation (SABIC) -  второй в мире компании по объему производства этиленгликоля.
Принц Мохаммед уточнил, что рост активов PIF начнется тогда, когда саудовская нефтяная госкомпания Saudi Aramco проведет первое публичное размещение акций (IPO).  IPO компании пройдет не позднее 2018 года, государство планирует продать около 5% компании.
Bloomberg отмечает, что даже в случае, если цена на нефть составит $10 за баррель, рыночная стоимость компании составит $2,5 трлн.