Տիգրան Սարգսյան. ԵՏՀ-ին հարկավոր է բիզնեսի աջակցությունը
Ինտեգրացիայի արդյունավետ զարգացման համար Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովին (ԵՏՀ) անհրաժեշտ է բիզնեսի աջակցությունը՝ հօգուտ ձեռնարկատիրական համայնքի ու Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) երկրների քաղաքացիների:
Ինչպես հայտնում է ԵՏՀ մամուլի ծառայությունը, այս մասին հայտարարել է ԵՏՀ Կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը՝ Ռուսաստանի արդյունաբերողների եւ ձեռնարկատերերի միության ղեկավարների՝ նախագահ Ալեքսանդր Շոխինի ու գործադիր փոխնախագահ Ալեքսանդր Մուրաչյովի հետ հանդիպմանը:
«Ներկայիս տնտեսական իրավիճակում ես մեծ հույսեր եմ կապում գործարար հանրության հետ, որը շարժիչ ուժ կդառնա ինտեգրացիոն գործընթացների համար, այդ թվում՝ չորս «ազատությունների» ՝ ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի եւ աշխատուժի տեղափոխման ազատության իրականացման առումով»,- ընդգծել է Տիգրան Սարգսյանը:
Տիգրան Սարգսյանի կարծիքով՝ գործարար հանրությանը հարկավոր է միավորել ուժերը, որպեսզի Միության երկրներում իրականացվեն համատեղ նախագծեր երրորդ պետությունների շուկաներ դուրս գալու համար:
Ալեքսանդր Շոխին, իր հերթին, նշել է ԵՏՄ Գործարար խորհրդի ու ԵՏՀ-ի համատեղ աշխատանքները շարունակելու անհրաժեշտությունը: Նա առաջարկել է Տիգրան Սարգսյանին ԵՏՀ-ի ու ԵՏՄ Գործարար խորհրդի միջեւ առաջիկայում փոխգործակցության մասին հուշագիր ստորագրել:
Նշենք, որ փետրվարի 9-ին ԵՏՀ Կոլեգիան հավանություն է տվել համապատասխան հուշագրին, որում վերահաստատվում է Միության երկրների գործարար հանրությունների շահերը հաշվի առնելու կարեւորությունը:

Тигран Саркисян: ЕЭК необходима поддержка бизнеса
Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) необходима поддержка бизнеса для эффективного развития интеграции в интересах предпринимательского сообщества и граждан стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
Как сообщает пресс-служба ЕЭК, об этом заявил председатель Коллегии ЕЭК Тигран Саркисян в ходе встречи с руководителями Российского союза промышленников и предпринимателей - президентом Александром Шохиным и исполнительным вице-президентом Александром Мурычевым.
«В текущей экономической ситуации я возлагаю большие надежды на деловое сообщество, которое станет двигателем интеграционных процессов, в том числе по части реализации четырех «свобод» - свободы движения товаров, услуг, капитала и рабочей силы»,- подчеркнул Тигран Саркисян.
По мнению Тиграна Саркисяна, деловому сообществу следует консолидировать усилия на реализации совместных проектов в странах Союза для выхода на рынки третьих стран.
В свою очередь, Александр Шохин отметил необходимость продолжения совместной работы Делового совета ЕАЭС с ЕЭК. Он предложил Тиграну Саркисяну в ближайшее время подписать меморандум о взаимодействии между ЕЭК и Деловым советом ЕАЭС.
Отметим, что 9 февраля Коллегия ЕЭК одобрила соответствующий меморандум, в котором подтверждается важность учета интересов бизнес-сообществ стран Союза.