ԿԲ ղեկավարը կարծում, որ Հայաստանին պետք է “պրոֆեսիոնալ մենեջերների բանակ”
Երեւան, 21 դեկտեմբերի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Հայաստանում այսօր բացվել է Արտադրողականության եւ մրցունակության ազգային կենտրոնը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, Հայաստանի արդյունաբերողների եւ ձեռնակատերերի Խորհրդի նախագահ Արսեն Ղազարյանն ասել է, որ սկզբնական շրջանում Կենտրոնը կգործի Խորհրդին կից, իսկ հետագայում կկարողանա գործել ինքնուրույն:
Կենտրոնի նպատակներն են ուսուցումը, ձեռնկատերերին խորհրդատվական ծառայությունների մատուցումը, տնտեսության զարգացման միտման վերլուծումը:
Հայաստանի Կենտրոնական բանկի (ԿԲ) նախագահ Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ արտադրողականությունն ու մրցունակությունը կարեւոր դեր են խաղում ժամանակակից տնտեսության մեջ:
Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ այսօր Հայաստանի քաղաքացու ադյունաբերությունը մի քանի անգամ զիճում է միջինեվրոպացու ցուցանիշներին: ԿԲ ղեկավարը հայտարարել է, որ Հայաստանի տնտեսության որակյալ փոփոխությունները պետք է անց կացվեն մոտակա 5-7 տարիների ընթացքում:
“Դա ցավալի գործընթաց է, իրականացնելով այն, պետք է հատուկ ուշադրություն դարձվի ինտելեկտուալ բաղադրիչին եւ ստեղծել պրոֆեսիոնալ մենեջերների բանակ” , - ասել է Տիգրան Սարգսյանը:

Глава ЦБ считает, что Армении необходима «армия профессиональных менеджеров»
Ереван, 20 декабря /Медиамакс/. В Армении сегодня открылся Национальный центр производительности и конкурентоспособности.
Как сообщает агентство Медиамакс, председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян сказал, что на первых порах Центр будет действовать при Союзе, а в дальнейшем сможет функционировать самостоятельно.
Целями Центра являются обучение, предоставление консультационных услуг предпринимателям, анализ тенденций развития экономики.
Председатель Центрального банка /ЦБ/ Армении Тигран Саркисян сказал, что производительность и конкурентоспособность играют важную роль в современной экономике.
Тигран Саркисян отметил, что сегодня производительность гражданина Армении в несколько раз уступает показателям среднеевропейского гражданина. Глава ЦБ заявил, что качественные изменения в экономики Армении необходимо провести в ближайшие 5-7 лет.
«Это болезненный процесс - реализуя его, необходимо уделить особое внимание интеллектуальной составляющей и сформировать армию профессиональных менеджеров», - сказал Тигран Саркисян.