ՀՀ-ն պատրաստ է ավստրիական ներդրումների համար ստեղծել բարենպաստ պայմաններ
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ Ավստրիան Հայաստանի համար չափազանց կարեւոր է զարգացման իր փորձով, որովհետեւ մեծ հաջողությունների է հասել զարգացման գրեթե բոլոր ոլորտներում:
Այս մասին Սերժ Սարգսյանն ասել է նախագահականում՝ Ավստրիայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան, ԵԱՀԿ-ում ՀՀ առաքելության, ՄԱԿ-ի Վիեննայի գրասենյակի ղեկավար Արման Կիրակոսյանի զեկույցի քննարկման ժամանակ:
«Ես կարծում եմ, որ մենք շատ մեծ հնարավորություններ ունենք Հայաստանում ավստրիական ներդրումներ ընդունելու, առավել եւս՝ արդյունաբերության ոլորտում, որովհետեւ Ավստրիայում կան բազմաթիվ հզոր ընկերություններ, որոնք ներդրումներ են կատարում աշխարհի շատ երկրներում, եւ Հայաստանը, թեեւ լինելով իր չափերով փոքր, այդուհանդերձ, անդամակցել է Եվրասիական տնտեսական միությանը, որն այս առումով բազմաթիվ հնարավորություններ է բացում»,- ասել է նախագահը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը պատրաստ է ցանկացած լուրջ ներդրողի համար ստեղծել բարենպաստ պայմաններ, ընդհուպ՝ Ազգային ժողովում ընդունելով հատուկ օրենք որոշակի ներդրման մասին:
«Կցանկանայի, որպեսզի մեր բիզնես հարաբերությունները շատ ավելի առաջ գնային, առավել եւս, որ Ավստրիան տիրապետում է եւ շատ հետաքրքրված է վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտով, բնական ռեսուրսների կառավարման, այդ թվում ՝ ջրի խելացի կառավարման խնդիրներով»,- ասել է նախագահը:
Արման Կիրակոսյանն էլ նշել է, որ երկու պետությունների միջեւ ստեղծված է լիարժեք իրավապայմանագրային դաշտ, եւ կա տարբեր ոլորտներում համագործակցության 20 պայմանագիր:
«Գործարար համաժողովների մասին կուզեի ասել. ստեղծված են բոլոր պայմանները, որոնց նպաստել են ինչպես նախագահ Հայնց Ֆիշերի Հայաստան այցը, այնպես էլ Ձեր այցելությունն Ավստրիա, նաեւ 2014թ. սեպտեմբերին արտգործնախարար Սեբաստիան Կուրցի այցը Հայաստան, ով էներգետիկայի ոլորտով հետաքրքրված գործարարների հատուկ խումբ բերեց Ավստրիայից: Ապրիլի 13-ին Առեւտրատնտեսական եւ գիտատեխնիկական հարցերով հայ-ավստրիական միջկառավարական խառը հանձնաժողովի 7-րդ նիստի շրջանակներում տեղի է ունենալու 4-րդ գործարար համաժողովը: Այսինքն` պայմաններ են ստեղծված, որպեսզի գործարարներն իրար հանդիպեն, ծանոթանան եւ համագործակցեն»,- ասել է դեսպանը:
Արման Կիրակոսյանը կարեւորել է անցյալ տարի Ավստրիայի խորհրդարանում բարեկամական խմբի ստեղծումը, Վիեննայի «Հայաստան» կենտրոնի բացումը:

Австрийский опыт крайне важен для Армении – президент
Президент Армении Серж Саргсян сказал сегодня, что для Армении крайне важен опыт развития Австрии, которая добилась больших успехов практически во всех направлениях.
Серж Саргсян сказал об этом во время обсуждения доклада посла Армении в Австрии, руководителя миссии в ОБСЕ и венском офисе ООН Армана Киракосяна в Ереване.
«Я считаю, что мы можем принимать больше австрийских инвестиций в Армении, особенно в промышленной сфере, потому что в Австрии действует множество крупных компаний, осуществляющих инвестиции во многих странах мира, а Армения, хотя это небольшая страна, является членом Евразийского экономического союза, раскрывая в этом плане множество возможностей»,- сказал президент.
По его словам, Армения готова создавать благоприятные условия для любого солидного инвестора, вплоть до утверждения в Национальном Собрании соответствующих законов.
«Хотелось бы, чтобы наши деловые отношения продвинулись вперед, тем более, что Австрия владеет и очень интересуется сферой возобновляемой энергетики, управлением природных ресурсов, в том числе и проблемами управления водными ресурсами»,- сказал президент.
Арман Киракосян отметил, что между двумя странами создана полноценная договорно-правовая база и заключено 20 договоров по сотрудничеству в разных сферах.
«Хотелось бы сказать о бизнес-форумах: созданы все условия, чему способствовал и визит президента Хайнца Фишера, и Ваш визит в Австрию, а также визит министра иностранных дел Себастиана Курца в Армению, который привез с собой из Австрии группу предпринимателей, заинтересованных сферой энергетики. 13 апреля в рамках 7-го заседания Армяно-австрийской смешанной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству состоится 4-й бизнес-форум. То есть, созданы условия, чтобы предприниматели встречались друг с другом, знакомились и сотрудничали», - сказал посол.
Арман Киракосян отметил важность создания в прошлом году в парламенте Австрии группы дружбы, а также открытия центра «Айастан» в Вене.