ՎԶԵԲ ներկայացուցիչը կարծում է, որ դրամի շարունակվող ամրապնդումն ու էներգակիրների բարձր գները զգալի միջնաժամկետ վտանգ են ներկայացնում
12.12.2006 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 12 դեկտեմբերի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. 2005 թվականին Հայաստանի տնտեսական աճը գերազանցել է 1989 թ. ցուցանիշը, այսօր Երեւանում ասել է Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) տնտեսագետ Ալեքսանդր Կիրմիչուն:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այսօր Երեւանում ՎԶԵԲ-ը ներկայացրել է Transition Report 2006 հաշվետվությունը:
Եվրոբանկի ներկայացուցիչը նշել է, որ 2005 թ. Հայաստանի 13.9% տնտեսական աճը հիմնականում ապաահովվել էր շինարարության, ծառայությունների եւ գյուղատնտեսության ոլորտների հաշվին: Ալեքսանդր Կիրմիչուն նշել է, որ այս ոլորտները թույլ կտան պահպանել զարգացման դրական միտումները Հայաստանում, սակայն` կարճաժամկետ հեռանկարում:
Նա ընդգծել է, որ ՀՀ դրամի շարունակվող ամրապնդումն ու էներգակիրների բարձր գները, որոնք ստեղծել են սղաճային ուժեղ ճնշում, զգալի վտանգ են ներկայացնում միջնաժամկետ հեռանկարում:

Представитель ЕБРР считает, что продолжающееся укрепление драма и высокие цены на энергоносители являются значительными рисками в среднесрочной перспективе
Ереван, 12 декабря /Медиамакс/. Экономический рост в Армении в 2005 году превысил показатели 1989 года, сказал сегодня в Ереване экономист Европейского банка реконструкции и развития /ЕБРР/ Александр Кирмичу /Alexander Cirmicu/.
Как сообщает агентство Медиамакс, ЕБРР представил сегодня в Ереване отчет Transition Report 2006. Представитель Евробанка отметил, что экономический рост в размере 13,9%, отмеченный в Армении в 2005 году, был обеспечен в основном за счет строительства, услуг и сельского хозяйства. Александр Кирмичу отметил, что данные отрасли помогут обеспечивать положительные тенденции развития Армении, но только в краткосрочной перспективе.
Он подчеркнул, что продолжающееся укрепление армянского драма и высокие цены на энергоносители, приведшие к сильному инфляционному давлению, являются значительными рисками в среднесрочной перспективе.