ՀՀ-ն ու ԵՄ-ն կբանակցեն Ընդհանուր ավիացիոն տարածքի համաձայնագիրը
Եվրոպական հանձնաժողովն առաջարկել է մի շարք գործընկեր-երկրների, այդ թվում Հայաստանի հետ բանակցություններ սկսել ընդհանուր ավիացիոն գոտու համաձայնագրի շուրջ:
Այդ գործընկերների թվում են  Հարավարեւելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիայի (ASEAN), Ծոցի համագործակցության խորհրդի երկրները, ինչպես նաեւ Թուրքիան, Չինաստանը եւ Մեքսիկան:
« 2014 թ.-ին Հայաստանից ԵՄ երկրներ եւ հակառակ ուղղությամբ ճամփորդել է շուրջ 230 հազար մարդ: Համընդհանուր կանոնների հիման վրա ուղղակի կապերն ընդլայնելու նպատակով Եվրոպական Հանձնաժողովն առաջարկում է Հայաստանի եւ մի շարք գործընկեր երկրների հետ բանակցել Համընդհանուր ավիացիոն գոտու մասին համաձայնագիրը»,- ասված է Եվրահանձնաժողովի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Դեկտեմբերի 7-ին Բրյուսելում Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինին ազդարարել են Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ նոր իրավական շրջանակային փաստաթղթի շուրջ բանակցությունների մեկնարկը։
Իր խոսքում Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ Հայաստանի կառավարությունը պատրաստակամությունն է հայտնել Եվրոպական միության հետ ստորագրել «Ընդհանուր ավիացիոն տարածքի» համաձայնագիրը, որն ուղղված է «Բաց երկնքի» քաղաքականության միջոցով ավիացիոն շուկայի ազատականացմանը:

Армения и ЕС начнут переговоры об Общей авиазоне
Европейская комиссия предложила ряду стран-партнеров, в том числе - Армении, начать переговоры о формировании общей авиационной зоны.
В числе данных стран - Ассоциация государств юго-восточной Азии (ASEAN), Совет сотрудничества государств Персидского залива, а также Турция, Китай и Мексика.
«В 2014 году из Армении в страны ЕС и в обратном направлении воздушным транспортом путешествовали 230 тыс. человек. Чтобы расширить прямое сообщение на базе общих правил, Европейская комиссия предлагает Армении и ряду стран-партнеров начать переговоры вокруг соглашения об Общей  авиационной зоне», - говорится в сообщении Европейской комиссии.
7 декабря в Брюсселе министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян и замглавы Европейской комиссии Федерика Могерини объявили о старте переговоров между Арменией и ЕС вокруг нового правового рамочного соглашения.
В своей речи Эдвард Налбандян сказал, что правительство Армении выразило готовность подписать с Европейским союзом соглашение об «Общей авиационной зоне», целью которого является либерализация авиарынка в рамках политики «Открытого неба».