«Վրաստանի Ազգային բանկի մասին» օրենքի վիճելի նախագիծն ընդունվել է
Վրաստանի խորհրդարանը հուլիսի 16-ին երկրորդ ընթերցմամբ ընդունել է «Վրաստանի Ազգային բանկի մասին» օրենքի վիճելի նախագիծը՝ ձայների 79 կողմ, 1 դեմ հարաբերակցությամբ:
Օրինագծի համաձայն՝ Ազգային բանկը զրկվելու է վերահսկողության գործառույթից, որը հանձնվելու է առանձին գործակալությանը: Վերջինիս հիմնական գործառույթն է լինելու ֆինանսական սեկտորի կայունությանն ու թափանցիկությանը աջակցելը:
Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին մտադիր էր վետո դնել նախագծի վրա, քանի որ այն «խախտելու էր երկրի՝ Եվրամիության հետ ասոցացման օրակարգը»:
Միջազգային կազմակերպությունները՝ Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ), Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ), Ասիական զարգացման բանկը (ԱԶԲ) եւ Համաշխարհային բանկը (ՀԲ), իրենց հերթին, Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարբաշվիլիին եւ խորհրդարանի խոսնակ Դավիդ Ուսուպաշվիլիին ուղղված համատեղ նամակում կոչ էին արել պահպանել Վրաստանի Ազգային բանկի՝ ֆինանսական վերահսկողության գործառույթը:

Утвержден спорный законопроект «О Национальном банке Грузии»
Парламент Грузии принял во втором чтении спорный законопроект «О Национальном банке Грузии». «За» проголосовали 79 депутатов, «против» - 1.
Согласно закону, Нацбанк будет лишен функции по надзору, которая будет передана специальному агентству. Основной функцией Агентства по финансовому надзору будет содействие финансовой стабильности и прозрачности финансового сектора.
Президент Грузии Георгий Маргвелашвили намеревался наложить вето на законопроект, поскольку тот «нарушает повестку ассоциации Грузии с Евросоюзом».
Международные организации, в том числе Международный валютный фонт (МВФ), Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР), Банк развития Азии (БРА) и Всемирный банк (ВБ), в свою очередь в совместном письме на имя премьер-министра Грузии Ираклия Гарибашвили и председателя парламента Давида Усупашвили призвали сохранить за Национальным банком Грузии (НБГ) функции финансового надзора.