10.06.2015 | 09:41 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
HSBC-ի այս որոշումը պայմանավորված է ամբողջ աշխարհում շուրջ 20 հազ. աշխատակից կրճատելու որոշմամբ: Կրճատումները կատարվում են բանկի բիզնեսի եկամտաբերությունը բարձրացնելու նկատառումներով: Միաժամանակ՝ HSBC-ն հայտարարել է Թուրքիայում եւ Բրազիլիայում իր վնասաբեր մասնաճյուղերը վաճառելու մտադրության մասին:
HSBC-ն Թուրքիայի բանկային շուկայում հայտնվել է 1991թ.: 1999թ. HSBC-ն ձեռք է բերել թուրքական Demirbank-ը: Ներկայում բանկը Թուրքիայում ունի 298 մասնաճյուղ:
HSBC-ն ներկայացված է աշխարհի 73 երկրում: Վերջին չորս տարում բրիտանական բանկերը հարկադրված են տարեկան լրացուցիչ հարկ վճարել, որի չափը պայմանավորված է բանկի փոխառությունների ծավալով: Արդյունքում՝ անցած տարի HSBC-ն վճարել է շուրջ $1 մլրդ հարկ:
Ակնկալվում է, որ մինչեւ տարեվերջ HSBC-ն որոշում կընդունի իր կենտրոնակայանը Լոնդոնից Հոնկոնգ տեղափոխելու մասին:
Թուրքիայի բանկային սեկտորը երկրի տնտեսության առաջատար ոլորտներից է: Թուրքիայում գործում է 49 բանկ, այդ թվում՝ 36 առեւտրային, 13՝ ներդրումային բանկ:
Թուրքիայում գործում է 3 պետական, 12 մասնավոր բանկ՝ 100-տոկոսանոց թուրքական կապիտալով, իսկ 16 բանկ հիմնվել է օտարերկրյա կապիտալով:
Վերջին շրջանում թուրքական շուկան լքել է նաեւ ամերիկյան Citibank-ը, որը վաճառել է թուրքական Akbank-ում իր մասնաբաժինը:
Ավելի վաղ թուրքական շուկան լքելու մտադրության մասին հայտարարել էր նաեւ Royal Bank of Scotland-ը (RBS):

10.06.2015 | 09:41 Главная страница / Новости / Новости /
Данное решение HSBC связано с планами сокращения 20 тысяч своих сотрудников по всему миру. Сокращения проводятся в рамках усилий банка по повышению доходности бизнеса. При этом HSBC объявил о намерении продать свои убыточные отделения в Турции и Бразилии.
Банк HSBC пришел на банковский рынок Турции в 1991 году. В 1999 году HSBC приобрел турецкий Demirbank. На данный момент банк имеет в Турции 298 филиалов.
HSBC представлен в 73 странах. Последние четыре года британские банки были вынуждены платить дополнительный годовой налог, который зависит от объема заимствований банка. В итоге за прошлый год HSBC заплатил около одного миллиарда долларов налогов.
До конца года ожидается, что HSBC примет решение о переносе своей штаб-квартиры из Лондона в Гонконг.
Банковский сектор Турции является одной из ведущих сфер экономики страны. В Турции функционируют 49 банков, 36 из которых являются коммерческими, 13 - инвестиционными.
В Турции действуют три государственных, 12 частных банков со 100-процентным турецким капиталом, 16 банков созданы с участием зарубежного капитала.
Недавно рынок покинул американский "Citibank", который продал свою долю участия в турецком "Akbank".