Երեւանում կքննարկվի ԵՏՄ-ում ապահովագրական նոր գործիքի ներդնումը
Ապրիլի 3-ին Երեւանում տեղի կունենա Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիային կից Ֆինանասկան շուկաների գծով խորհրդատվական հանձնաժողովի նիստը:
Նիստին նախատեսվում է քննարկել ֆինանսական ոլորտում Միասնական տնտեսական տարածքի (ՄՏՏ) անդամ պետությունների օրենսդրությունների ներդաշնակեցման ծրագրի եւ ֆինանսական շուկաներում գործունեություն ծավալելու պահանջների վերաբերյալ համաձայնագրի շուրջ աշխատանքների ընթացքը: Կքննարկվի նաեւ ազգային ֆոնդային բորսաներում ԵՏՄ անդամ պետությունների բրոքերների եւ դիլերների փոխադարձ հավատարմագրման (ակրեդիտացիա) մասին համաձայնագրի նախագիծը:
Միաժամանակ, կներկայացվի ՀՀ կառավարության եւ Կենտրոնական բանկի՝ ֆինանսական ոլորտում տեղեկատվության (այդ թվում՝ գաղտնի) փոխանակման մասին համաձայնագրին միանալու մասին արձանագրությունը:
Նիստի մասնակիցները կուսումնասիրեն նաեւ ԵՏՄ անդամ պետություններում ավտոքաղաքացիական պատասխանատվության ապահովագրական նոր գործիքի մշակման նպատակահարմարության հարցի վերաբերյալ համաձայնեցված դիրքորոշում մշակող աշխատանքային խմբի գործունեության նախնական արդյունքները:
Կքննարկվեն նաեւ ԵՏՄ տարածքում արժութային վերահսկողության եւ կարգավորման հարցերով աշխատանքային խմբի գործունեության արդյունքները:
Նիստին կմասնակցեն Խորհրդատվական հանձնաժողովում ներկայացված՝ Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ռուսաստանի բիզնես միությունների եւ պետական մարմինների անդամները, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի աշխատակիցները:

В Ереване обсудят вопрос внедрения нового страхового продукта в ЕАЭС
3 апреля в Ереване состоится заседание Консультативного комитета по финансовым рынкам при Коллегии Евразийской экономической комиссии.
На заседании предполагается обсудить ход работы над Соглашением о требованиях к осуществлению деятельности на финансовых рынках и планом гармонизации законодательства государств-участников Единого экономического пространства (ЕЭП) в финансовой сфере, а также над проектом Соглашения о взаимном допуске (аккредитации) брокеров и дилеров государств-членов ЕАЭС на национальные фондовые биржи.
Также будет представлен Протокол о присоединении правительства и ЦБ Армении к Соглашению об обмене информацией, в том числе конфиденциальной, в финансовой сфере.
Участники заседания рассмотрят предварительные результаты деятельности рабочей группы по выработке согласованной позиции по вопросу целесообразности разработки нового страхового продукта автогражданской ответственности в государствах-членах ЕАЭС.
Будут обсуждены результаты деятельности рабочей группы по вопросам валютного регулирования и валютного контроля на территории ЕАЭС.
В заседании примут участие члены Консультативного комитета от государственных органов и бизнес-сообществ Армении, Беларуси, Казахстана, РФ, сотрудники Евразийской экономической комиссии.