ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի մանրածախ բիզնեսի զուտ շահույթը գերազանցել է 1 մլրդ դրամը
Չնայած նրան, որ 2014-ը բարդ տարի էր, իսկ տարեվերջն աչքի ընկավ արժութային շուկայի անկայունությամբ, ՎՏԲ-Հայաստան Բանկին հաջողվել է ավարտին հասցնել իր բոլոր ծրագրերը:
Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած ասուլիսին ասել է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրեն-Տնօրինության նախագահ Յուրի Գուսեւը՝ ներկայացնելով անցած տարվա մանրածախ բիզնեսի զարգացման արդյունքները: Միջոցառմանը մասնակցել է նաեւ ՎՏԲ 24 բանկի փոխնախագահ, միջազգային բիզնեսի վարչության պետ, ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի խորհրդի անդամ Վսեվոլոդ Սմակովը:
«2014թ. ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը բարձրացրել է մի շարք մանրածախ ցուցանիշներ՝ շարունակելով մնալ առաջատարը թողարկած քարտերի շրջանառությամբ. բանկի մասնաբաժինն այս շուկայում կազմել է 17%: Բանկը առաջին տեղն է զբաղեցնում VISA եւ MasterCard միջազգային քարտերի քանակով: Մենք շարունակելու ենք ակտիվ աշխատանքը այդ երկու ընկերությունների հետ՝ շուկային առաջարկելով նոր պրոդուկտներ ու ակցիաներ: Բանկը երկրորդ տեղն է զբաղեցնում ֆիզիկական անձանց վարկային պորտֆելի տեսանկյունից, որը տարեվերջին կազմել է շուրջ 104 մլրդ դրամ»,- ասել է Յուրի Գուսեւը:
Նրա խոսքով՝ 2014-ին՝ անցած տարվա համեմատ 3,2%-ով ավելացել է բանկի մասնաբաժինը դրամական փոխանցումների շուկայում՝ կազմելով 11,1%: Այս տարի բանկը նախատեսում է միանալ երկու նոր համակարգերի, ինչը կընդլայնի դրամական փոխանցումներ կատարելու հնարավորությունները:
«Մենք շատ ուշադիր ենք այդ գործընթացի տեխնիկական մասին՝ ձգտելով այն առավել արագ ու հարմարեցված դարձնել հաճախորդների համար»,- ասել է Յուրի Գուսեւը:
Նախորդ տարվա ձեռքբերումների թվին նա դասեց ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿ-ի հետ բանկոմատների ցանցերի միավորումը, որը մինչ օրս ներառում է 345 բանկոմատ Հայաստանի տարածքում՝ լինելով երկրի ամենալայն ցանցը:
Մասնաճյուղային ցանցի ռեֆորմատի մասին խոսելիս բանկի ղեկավարն ասել է, որ գործընթացը լիովին ավարտված է, իսկ նոր մասնաճյուղային ցանցի ներդրումների ընդհանուր ծավալը կազմել է ավելի քան $5 մլն:
Յուրի Գուսեւի խոսքով՝ ՎՏԲ-Հայաստան բանկի առաջնային ուղղություններից է հեռահար սպասարկման զարգացումը, մասնավորապես՝ SMS-բանկինգի, հեռախոս-բանկ ծառայության եւ ինտերնետ-բանկինգի:
«Ընդհանուր առմամբ, մանրածախ բիզնեսի տեսակետից 2014թ. արդյունքները մենք շատ դրական ենք գնահատում: Մենք զգալիորեն գերակատարել ենք մեր բիզնես պլանը, եւ մանրածախ բիզնեսի զուտ շահույթը կազմել է 1 մլրդ դրամից ավելի: Դա գերազանց արդյունք է՝ հաշվի առնելով Հայաստանի եւ հարեւան պետությունների տնտեսական լանդշաֆտը»,- եզրակացրել է Յուրի Գուսեւը:
«Նախանշված ռազմավարությանը հետեւելը թույլ է տալիս ՎՏԲ-Հայաստան Բանկին հասնել իր առջեւ դրված նպատակներին եւ ամրապնդել իր դիրքերը Հայաստանի բանկային շուկայում: Վերջին տարիների ընթացքում բանկը գրանցել է զգալի առաջընթաց մանրածախ բիզնեսի զարգացման հարցում»,- իր հերթին նշել է Վսեվոլոդ Սմակովը:

Чистая прибыль розничного бизнеса Банка ВТБ (Армения) составила более 1 млрд. драмов
Несмотря на то, что 2014 год был непростым, и его конец ознаменовался большой волатильностью на валютном рынке, Банку ВТБ (Армения)  удалось довести до конца все свои проекты.
Об этом на состоявшейся сегодня в Ереване пресс-конференции заявил Генеральный директор-Председатель Директората Банка ВТБ (Армения) Юрий Гусев, представляя итоги развития розничного бизнеса банка за прошлый год. В мероприятии принял участие также Вице-президент, начальник Управления международного бизнеса Банка ВТБ 24, член Совета Банка ВТБ (Армения) Всеволод Смаков.
«В 2014 году Банк ВТБ (Армения) нарастил ряд розничных показателей, продолжая лидировать по обороту карт, где доля банка на рынке составляет 17%. Банк занимает 1-е место по общему количеству международных карт VISA и MasterCard. Мы продолжим активную работу с этими двумя компаниями, предлагая рынку новые продукты и акции. Банк занимает 2-е место по кредитному портфелю физических лиц, который по итогам года составил около 104 млрд. драмов», - отметил Юрий Гусев.
По его словам, в 2014 году, по сравнению с предыдущим годом, на 3.2% выросла доля банка на рынке систем денежных переводов, достигнув 11.1%. В этом году банк планирует подключиться к двум новым системам, что расширит спектр каналов совершения денежных переводов.
«Мы обращаем большое внимание на технологическую часть этого процесса, стараясь сделать его максимально быстрым и модифицированным для пользователей», - сказал Юрий Гусев.
К числу достижений предыдущего года он отнес также объединение банкоматной сети с АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛЬ БАНК-ом, которая на сегодняшний день насчитывает 345 банкоматов по всей Армении и является самой широкой в стране.
Касаясь реформата филиальной сети, глава банка отметил, что он полностью завершен - общий объем инвестиций в новую филиальную сеть составил более $5 млн.
По словам Юрия Гусева, одним из приоритетных направлений развития Банка ВТБ (Армения) является развитие дистанционного обслуживания, в частности, СМС-банкинга, услуги Банк-телефона и Интернет-банкинга.
«В целом мы очень положительно оцениваем итоги 2014 года по части розничного бизнеса. Мы существенно перевыполнили бизнес-план, и чистая прибыль розничного бизнеса составила более 1 млрд. драмов. Это отличный результат, принимая во внимание экономический ландшафт в Армении и соседних государствах»,- заключил Юрий Гусев.
«Следование намеченной стратегии позволяет Банку ВТБ (Армения) достигать поставленных целей и отстаивать свои позиции на банковском рынке Армении. За последние годы банк добился заметного прогресса в развитии розничного бизнеса», - отметил в свою очередь Всеволод Смаков.