Պրոմեթեյ Բանկն ավելացրել է իր նորմատիվային ընդհանուր կապիտալի չափը
Պրոմեթեյ Բանկը մարտի 6-ին թողարկել եւ փակ տեղաբաշխման միջոցով շվեյցարական առաջատար բանկերից մեկին է վաճառել €10 մլն ընդհանուր գումարով երկարաժամկետ ստորադաս պարտատոմսեր, ինչի արդյունքում բանկի նորմատիվային ընդհանուր կապիտալի մեծությունն աճել է 4.2 մլրդ դրամով եւ կազմել շուրջ 23 մլրդ դրամ:
Պրոմեթեյ Բանկում նշել են, որ երկարաժամկետ ստորադաս պարտատոմսերի թողարկումը բխում է բանկի հեռանկարային զարգացման ծրագրի հիմնադրույթներից եւ նպատակաուղղված է դրանում ամրագրված խնդիրների իրագործմանը, այդ թվում՝ 2017թ. հունվարի 1-ի դրությամբ սեփական ուժերով ապահովելու բանկերի ընդհանուր կապիտալի նվազագույն սահմանաչափի նորմատիվի՝ ՀՀ ԿԲ-ի կողմից խստացված պահանջի կատարումը:
«Ինչպես հայտնի է, ընդհանուր կապիտալի համարժեքության նորմատիվի պահպանման գծով Պրոմեթեյ Բանկը վերջին տարիներին մշտապես գտնվում է ՀՀ բանկային համակարգի առաջատար եռյակում, իսկ ընդհանուր եւ նորմատիվային կապիտալների բացարձակ մեծությամբ՝ խոշորների առաջին տասնյակում»,- ասված է բանկի հաղորդագրությունում:

Банк Прометей увеличил свой нормативный общий капитал
6 марта Банк Прометей выпустил и посредством закрытого размещения продал одному из ведущих швейцарских банков долгосрочные субординированные облигации на общую сумму €10 млн., в результате чего нормативный общий капитал банка вырос на 4,2 млрд. драмов, составив около 23 млрд. драмов.
Как отметили в банке, выпуск долгосрочных субординированных облигаций вытекает из концепции программы стратегического развития банка и целенаправлен на выполнение поставленных в ней задач, в том числе - на обеспечениe собственными силами соответствия размера капитала банка ужесточенным со стороны ЦБ Армении требованиям к минимальному размеру общего капитала банков к 1 января 2017г.
«Как известно, в течение последних лет по уровню достаточности капитала Банк Прометей неизменно входит в первую тройку банковской системы, а по абсолютной величине общего и нормативного капиталов - в десятку крупнейших», - говорится в сообщении банка.