ՎՏԲ Բանկը ֆինանսավորել է Թեղուտի կոմբինատի շինարարությունը
«ՎՏԲ Բանկ» ԲԲԸ-ի ֆինանսավորմամբ «Վալեքս» ընկերությունների խումբը Լոռու մարզում իրականացնում է Թեղուտի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի շինարարությունն ու շահագործումը:
Օբյեկտի շինարարության համար բանկը տրամադրել է 283 մլն դոլար, նախագծի ընդհանուր արժեքը կազմել է 350 մլն դոլար:
Շինարարական աշխատանքների ավարտի ու արտադրական գործընթացի մեկնարկի կապակցությամբ հանքաարդյունաբերական կոմբինատի տարածքում դեկտեմբերի 20-ին կայացել է արարողություն, որին ներկա են եղել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման եւ բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանը, ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրեն-Տնօրինության նախագահ Յուրի Գուսեւը, Հայաստանում հավատարմագրված դեսպաններ:
Հյուրերը ծանոթացել են արտադրական գործընթացին, շրջել հանքավայրի տարածքով, եղել հանքաարդյունաբերական կոմբինատի բոլոր արտադրամասերում:
Առաջին տասը տարիների համար միջինացված ցուցանիշներով կոմբինատում նախատեսվում է տարեկան արտադրել մոտ 64 հազ. տոննա պղնձի խտանյութ՝ պղնձի 31% (19.7 հազ. տոննա) պարունակությամբ եւ 760 տոննա մոլիբդենի խտանյութ՝ մոլիբդենի 50% (380 տոննա) պարունակությամբ:
«Մենք ուրախ ենք, որ ՎՏԲ-ն կարող է աջակցել Հայաստանի տարածքում նմանատիպ ձեռնարկության ստեղծմանը, ինչպսին է Թեղուտի հանքաարդյունաբերական կոմբինատը: Շրջակա գետերի ու լճերի աղտոտումը բացառելու նպատակով համալիրի տարածքում գործում են բիոմաքրման ամենաժամանակակից կայանները: Բացի այդ միջոցներից՝ մեր գործընկերները հոգ են տանում գործունեության տարածքի անտառային զանգվածի վերականգնման համար: Կտրված ծառերը կվերականգնվեն կրկնակի չափով. սա խելամիտ ու արդար բնоգտագործում է: ՎՏԲ-ն միշտ պատրաստ է համագործակցել այն ընկերությունների հետ, որոնք զարգացնում են տարածաշրջանի տնտեսությունը եւ միաժամանակ մեծ պատասխանատվությամբ են վերաբերվում էկոլոգիայի հարցերին»,- ասել է «ՎՏԲ Բանկ» ԲԲԸ-ի նախագահի-վարչության նախագահի առաջին տեղակալ Յուրի Սոլովյովը:
««Թեղուտ» ընկերությունը գործունեություն է ծավալում միջազգային էկոլոգիական չափանիշներին համապատասխան: Կոմբինատում արտադրական ջուրը շրջանառվում է «գործարան-պոչամբարային տնտեսություն» փակ շրջանով, ինչը կբացառի շրջակա ջրային միջավայրի աղտոտումը արտադրական ջրով: Ջրային ավազանի կենցաղային կեղտաջրերով աղտոտումը կանխարգելելու նպատակով ընկերության տարածքում տեղադրվել են բիոմաքրման ժամանակակից կայաններ: ՀՀ բնապահպանության ու գյուղատնտեսության հաստատած ծրագրի համաձայն՝ «Թեղուտ» ՓԲԸ-ն իրականացնում է անտառների վերականգնում նախագծի իրականացման համար օգտագործված անտառային ծածկույթի ընդհանուր տարածքից կրկնակի ավելի տարածքում»,- ասված է հաղորդագրությունում:

Банк ВТБ профинансировал строительство комбината в Техуте
При финансовой поддержке ОАО «Банк ВТБ» группа компаний «Валлекс» в Лорийской области Армении осуществляет строительство и эксплуатацию Техутского медно-молибденового комбината.
На строительство объекта банком было выделено $283 млн., общая стоимость проекта составила около $350 млн.
По случаю завершения строительных работ и начала производственного процесса 20 декабря на территории горнорудного комбината состоялась торжественная церемония, на которой присутствовали президент Армении Серж Саргсян, вице-премьер, министр международной экономической интеграции и реформ Ваче Габриелян, губернатор Лорийской области Артур Налбандян, Генеральный директор-Председатель Директората ЗАО «Банк ВТБ (Армения)» Юрий Гусев, а также послы иностранных государств в Армении.
Гости ознакомились с производственным циклом, осмотрели территорию рудника, побывали в цехах горно-обогатительного комбината.
По усредненным плановым показателям на ближайшие десять лет на предприятии будет производиться около 64 тыс. тонн медного концентрата с 31%-ным содержанием меди (19.7 тыс. тонн) и 760 тонн молибденового концентрата с 50%-ным содержанием молибдена (380 тонн) в год.
«Мы рады, что ВТБ может поддержать создание на территории Армении такого предприятия, как Техутский горно-обогатительный комбинат. Чтобы исключить загрязнение окружающих озер и рек, на территории комплекса действуют самые современные станции биоочистки. Помимо этих мер, наши партнеры заботятся о восстановлении лесного массива на территории деятельности. Вырубленные деревья будут восстановлены в двойном размере - это разумное и честное природопользование. ВТБ всегда готов сотрудничать с компаниями, которые развивают экономику региона и при этом ответственно подходят к вопросам экологии»,- отметил первый заместитель президента – председателя правления ОАО «Банк ВТБ» Юрий Соловьев.
«Компания «Техут» осуществляет деятельность в соответствии с международными экологическими стандартами. В обогатительной фабрике производственная вода будет циркулировать по закрытому циклу «фабрика-хвостовое хозяйство», что исключит какое-либо загрязнение окружающей водной среды производственной водой. Для предотвращения загрязнения водного бассейна коммунально-бытовыми сточными водами, на территории компании размещены современные станции биоочистки. В соответствии с программой, утвержденной министерствами охраны природы и сельского хозяйства Республики Армения, ЗАО «Техут» осуществляет лесовосстановление на территориях, вдвое превышающих суммарную территорию лесного покрова, использованного для реализации проекта», - отмечается в сообщении.