Էդուարդ Մեսխիձե. «Վրաստանում բիզնես վարելը շատ հարմարավետ է եւ դյուրին»
Wind of Changes (Բաթումի) ընկերության գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մեսխիձեի հարցազրույցը Մեդիամաքս-ին եւ Banks.am պորտալին
- Էդուարդ, դուք արդեն վաղուց ապրում եւ աշխատում եք Մոսկվայում: Այնուամենայնիվ, 2006 թվականին դուք հիմնեցինք Wind of Changes կառուցապատող ընկերությունը Բաթումիում: Այսօր կարելի է հաճախ լսել այն մասին, թե որքան հարմարավետ է բիզնես վարել Վրաստանում: Պատմեք մի փոքր ձեր փորձի մասին՝ արդյո՞ք Վրաստանում ամեն ինչ այդքան իդեալական է:
- Այո, ես ապրում եմ Մոսկվայում 1973 թվականից եւ իմ կարիերային աճը կապված էր Մոսկվայի եւ Ռուսաստանի հետ: Սակայն Վրաստանը իմ հայրենիքն է, ես միշտ կապված եմ եղել նրա հետ: Այնտեղ որեւէ գործ սկսելու փորձեր արել է նաեւ ավելի վաղ, սակայն իշխանությունների եւ բիզնեսի համագործակցության համակարգը հիշեցնում էր սովետական եւ հետսովետական սցենարները: Այսինքն` պետք էր «պայմանավորվել» կամ «կիսվել» իշխանավորների հետ:
Վրաստանում նոր իշխանության գալուն պես բիզնեսում եւ հասարակությունում իրավիճակը արմատականորեն փոփոխվեց: Կաշառակերություն չկա: Կոռուպցիա չկա: Վերահսկող մարմինների ճնշում չկա: Վճարիր հարկերդ ժամանակին եւ հանգիստ աշխատիր: Մի խախտիր օրենքը եւ քեզ ոչ ոք չի ձեռք տա: Ընդհակառակը, մենք գտնվում ենք օրենքի պաշտպանության ներքո եւ յուրաքանչյուր պահին կարող ենք դիմել պետական մարմինների օգնությանը եւ նրանք իրոք օգնում են: Վրաստանում բիզնես վարելը շատ հարմարավետ է եւ դյուրին: Բոլոր խնդիրները, որոնց մենք հանդիպում ենք `աշխատանքային պահերն են եւ մարդկային գործոնը: Մենք անընդհատ զգում ենք քաղաքային իշխանությունների աջակցությունը: Ես կարող եմ դա ապացուցել, բազմաթիվ օրինակներ բերելով մեր ընկերության առօրյայից:
- Ձեր ընկերությունը Բաթումիում երկու նախագիծ է իրականացնում՝ «Լերմոնտով» եւ «Դեմք» շենքերը: Ինչո՞վ կարող են տվյալ նախագծերը հետաքրքրել Հայաստանի  պոտենցիալ գնորդներին:
- Դասական չափանիշներով, գնով եւ որակով: Հավատացեք, Բաթումիում ենթակառուցվածքի նման զարգացման տեմպերի դեպքում բնակտարածքի ներկա գինը տաք ծովի մոտ 6-8 ամիս տեւող լողափային սեզոնի պայմաններում որոշ ժամանակ անց անհավատալի էժան կթվա:
«Լերմոնտով» ավարտված շենքում, որը գտնվում է Բաթումիի լողափից 15 րոպե հեռավորության վրա, գները սկսվում են 600 դոլարից 1 ք.մ համար:
Էլիտար, բարձրորակ «Դեմքում», որը գտնվում է հին քաղաքում, բուլվարի մոտակայքում` լողափից ընդամենը 150 մետր հեռավորության վրա` գինը կազմում է 1500 դոլար 1 քառակուսի մետրի համար:
Ավելի մանրամասն մեր նախագծերին կարելի է ծանոթանալ www.vpbatumi.com կայքում, այնտեղ կա «Լերմոնտով» եւ «Դեմք» շենքների մանրամասն նկարագրությունը:
Դա միջոցների շահավետ ներդրում է, քանի որ Բաթումիում անշարժ գույքի գնաճը անխուսափելի է:
- Չե՞ք ծրագրում ձեր շենքերը ներկայացնել Երեւանում՝ հայաստանցի գնորդների համար առաջարկը ավելի «տեսանելի» դարձնելու նպատակով:
- Այդ մասին վաղուց եմ մտածում: Ես ծնվել եւ մեծացել եմ Քոբուլեթիում, որն այսօր ամառային ամիսներին հիշեցնում է փոքրիկ Հայաստանը, մեր ափը շատ սիրված է ձեր քաղաքացիների կողմից: Մենք անդամակցում ենք Աջարիայի կառուցապատողների ասոցիացիային, որը միավորում է 16 շինարարական եւ կառուցապատող ընկերություններ: Կարծում եմ, որ ավելի ճիշտ կլինի Հայաստանում ներկայացնել Բաթումում բոլոր կառուցված եւ կառուցվող օբյեկտները, այդ թվում` մեր շենքերը:
- Երեւանում մեծ քանակությամբ նորակառույց շենքեր բնակեցված չեն: Ինչպե՞ս է իրավիճակը Բաթումիում:
- Ոչ, մեզ մոտ նման իրավիճակ չկա: Բոլոր նոր շենքերը գրեթե 90 տոկոսով բնակեցված են, իսկ մնացած 10 տոկոսը ներդրումային բնակարաններն են, եւ հիմնականում դրանք չեն պատկանում Վրաստանի ռեզիդենտներին: Մինչեւ հիմա քաղաքում բնակելի տարածքների սուր պակաս է զգացվում: Բաթումիի բնակիչները դեռեւս այդ աստիճանի գնողունակ չեն, որպեսզի հին բնակարանները փոխեն նորով:  Դրանով էլ պայմանավորված են բնակարանների ցածր գները, ինչը հարկավոր է օգտագործել պոտենցիալ ներդրողներին:
- Վերջերս Վրաստանի էկոնոմիկայի եւ կայուն զարգացման նախարար Վերա Կոբալիան մեր գործակալության հետ հարցազրույցում ասել էր, որ վրացական կողմը հայ ներդրողներին առաջարկել է անվճար հողային տարածքներ Սեւ ծովի ափին հյուրանոցներ կառուցելու համար` 15 տարի հարկերի վճարումից ազատման պայմանով: Տեղեկություններ ունե՞ք. արդյո՞ք այս առաջարկը հետաքրքրել է հայ գործարարներին:
- Այդ ծրագիրն արդեն սկսել է իրագործվել: Դա շատ շահավետ առաջարկ է: Իշխանությունները ոչ միայն անվճար հողատարածք են առաջակում, այլեւ իրենց հաշվին այդ տարածքներին են մոտեցնում բոլոր կոմունիկացիաները: Բացի այդ, կառուցապատողը կարող է ընտրել արդեն պատրաստ հյուրանոցային նախագծերից որեւէ մեկը: Ես այդ ակցիան պարզապես նվեր եմ համարում:
Ինչ վերաբերում է հայաստանցի գործարարների հետաքրքրվածությանը, ապա կարծում եմ, որ այս նախագծի թերությունն այն է, որ դրա մասին մարդիկ քիչ գիտեն: Մեր ընկերության բոլոր միջոցները շրջանառության մեջ են, մենք շարունակում ենք իրականացնել մեր ծրագիրը, որոնք ավարտին կհասցնենք հաջորդ տարի: Վստահեցնում եմ, որ եթե 2013 թվականին դեռ ազատ հողատարածքներ մնան, մենք անպայման ներդրումներ կանենք դրանցում:
- Նոյեմբերի 18-19-ը Բաթումիում կայացել է հայ-վրացական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը երկու երկրների վարչապետների գլխավորությամբ: Ձեր կարծիքով, ի՞նչ համատեղ նախագծեր կարող են իրականացնել երկու երկրների գործարարները:
- Կարծում եմ, որ մենք կարող ենք շատ արդյունավետ աշխատել զբոսաշրջության, շինարարության, առեւտրի, գյուղատնտեսական, հանրային օգտագործման, շինանյութերի արտադրության, ինչպես նաեւ էներգետիկայի, գիտատեխնիկական համագործակցության ոլորտներում: Մենք վաղեմի եւ մտերիմ հարեւաններ ենք, մեր պատմությունն ու մշակույթը սերտ փոխկապակցված են միմյանց: Չկա այնպիսի ոլորտ, որտեղ մենք չկարողանանք համաձայնության գալ եւ հաջողության հասնել՝ թե բիզնեսում, եւ թե այլ ոլորտներում: Ես դրանում համոզված եմ:

Эдуард Месхидзе: «Вести бизнес в Грузии очень комфортно и легко»
Интервью гендиректора компании Wind of Changes (Батуми) Эдуарда Месхидзе агентству Медиамакс и порталу Banks.am
- Эдуард, Вы давно живете и работаете в Москве. Тем не менее, в 2006 году, Вы основали в Батуми девелоперскую компанию Wind of Changes. Сегодня можно услышать многое о том, насколько комфортно вести бизнес в Грузии. Расскажите немного о своем опыте: неужели в Грузии все действительно так безоблачно?
- Да, это правда, я живу в Москве с 1973 года, и мой карьерный рост был связан именно с Москвой и Россией. Но Грузия моя Родина, я всегда был и остаюсь связанным с ней. Попытки создать какое-нибудь дело предпринимались мной и ранее, но система взаимоотношений власти и бизнеса всегда напоминали советский и постсоветский сценарии. То есть, нужно было «договариваться» или «делиться» с власть придержащими. Понятно, что при такой нагрузке на бизнес, включая еще и уплату налогов, о рентабельности речи быть и не могло.
С приходом новой власти в Грузии, ситуация в бизнесе и обществе изменилась кардинально. Взяточничества нет. Коррупции нет. Давления контролирующих органов нет. Плати налоги вовремя, и работай спокойно. Не нарушай закон и тебя никто не тронет. Наоборот, мы находимся под защитой закона и в любое время можем обратиться за помощью в госорганы, и они реально помогают! Вести бизнес в Грузии очень комфортно и легко. Все проблемы, с которыми мы сталкиваемся, это рабочие моменты и человеческий фактор. Мы чувствуем поддержку со стороны городских властей постоянно. Я могу много говорить об этом, приводя примеры из рабочих будней нашей компании.
- Ваша компания реализует 2 проекта в Батуми - дома «Лермонтов» и «Лицо». Чем могут данные проекты привлечь потенциальных покупателей из Армении?
- Классическими параметрами, ценой и качеством. Поверьте мне, при таких темпах развития инфраструктуры Батуми, нынешняя стоимость квадратного метра жилья у теплого моря с купальным сезоном 6-8 месяцев, через какое-то время покажется нереальной низкой.
В завершенном доме «Лермонтов», который находится в 15 минутах ходьбы от батумского пляжа, цены начинаются от 600 долларов за 1 кв.м.
В элитном, высококачественном «Лице», всего в 150 метрах от пляжа в старом городе, рядом с бульваром, от 1500 долларов за квадратный метр.
Подробнее с нашими проектами можно ознакомиться на сайте www.vpbatumi.com, там есть подробное описание домов «Лермонтов» и «Лицо».
Это выгодное вложение средств, поскольку рост цен на недвижимость в Батуми неизбежен.
- Не планируете ли вы организовать презентацию своих проектов в Ереване, чтобы сделать предложение более «видимым» для жителей Армении?
- Давно об этом думаю. Город, в котором я вырос, Кобулети, уже не первый год в летние месяцы напоминает Армению в миниатюре, наше побережье очень популярно среди ваших граждан. Мы входим в Ассоциацию девелоперов Аджарии, которая объединяет около 16-ти строительных и девелоперских компаний. Мне кажется, что более правильным будет презентовать в Армении все построенные и строящиеся объекты в Батуми, в том числе и наши.
- В Ереване очень много новостроек стоят незаселенными. Как обстоят с этим дела в Батуми?
- Нет, такой ситуации у нас нет. Все новые дома заселены процентов на 90, остальные 10 это инвестиционные квартиры, и, в основном, принадлежат они нерезидентам Грузии. В городе до сих пор ощущается острая нехватка жилых площадей. Просто у местного населения пока нет такого уровня покупательной способности, чтобы менять старое жилье на новое. Этим и обусловлены низкие цены на жилье, что и можно и нужно использовать потенциальному инвестору.
- Министр экономики и устойчивого развития Грузии Вера Кобалия сказала недавно в интервью нашему агентству, что грузинская сторона предложила армянским инвесторам бесплатные участки земли под строительство гостиниц на побережье Черного моря с освобождением от уплаты налогов на 15 лет. Есть ли у вас информация об интересе армянских бизнесменов к этому предложению?
- Такая программа есть, я о ней знаю. Ее уже начали реализовывать. Это очень выгодное предложение. Власти не только предоставляют бесплатно в собственность землю и освобождают от уплаты налогов, но и подводят за свой счет все коммуникации к этим участкам. Кроме этого, застройщик может выбрать уже готовый проект гостиницы. Я расцениваю эту акцию как подарок.
Что касается интереса бизнесменов из Армении, то мне кажется, что недостатком данного проекта является то, что о нем знают немногие. Все средства нашей компании находятся в обороте, мы продолжаем реализовывать свою программу, которая завершится в будущем году. Уверяю вас, если в 2013 году еще останутся свободные участки, то мы точно вложим в них свои средства.
- 19-20 ноября в Батуми состоялось заседание армяно-грузинской межправительственной комиссии с участием премьер-министров двух стран. Обычно большинство договоренностей, достигаемых политиками, реализуется простыми людьми, представителями бизнес-сообщества. На Ваш взгляд, как представителя этого сообщества, какие совместные проекты могли бы воплощать в жизнь бизнесмены двух стран?
- Мне кажется, что мы могли бы очень плодотворно работать в таких областях как туризм, строительство, торговля, производство сельхозпродукции, производство товаров народного потребления, производство строительных материалов, энергетика, научно-техническое сотрудничество. Мы давние и близкие соседи, наши страны сосуществуют рядом не одно столетие, наши история и культура тесно переплетены. Нет такой области, в которой мы бы не могли достичь согласия и успеха. И в бизнесе, и в остальных сферах. Я в этом уверен.