Աշոտ Օսիպյան. գործարքների մեծ մասը պետք է կատարվի անկանխիկ
Բանկային համակարգն ավանդաբար համարվում է Հայաստանի տնտեսության ամենամրցակցային եւ ամենակայացած ճյուղերից մեկը: Ոլորտում գործում է 21 բանկ, որոնցից շատերն ունեն իրենց հատուկ մրցակցային առավելությունները մյուսների նկատմամբ, եւ, ինչը հատկանշական է, համակարգում չկա բացարձակ առաջատար:
Բանկերի շահերի պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպությունը՝ Հայաստանի բանկերի միությունը (ՀԲՄ), ավանդաբար գլխավորում են բանկերի ղեկավարները, որոնց անկողմնակալությունը վերոհիշյալ սուր մրցակցային պայմաններում կարող է կասկածելի թվալ: Նշված հարցի եւ ՀԲՄ օրակարգային խնդիրների շուրջ Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում պատմել է միության նախագահ, ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ի գործադիր  տնօրեն Աշոտ Օսիպյանը:
- ՀԲՄ-ի հիմնական նպատակն է պաշտպանել Միության անդամների, այն է` բանկերի  շահերը: Որպես կանոն,  ՀԲՄ-ի նախագահի պաշտոնում  ընտրվում են առեւտրային բանկերի գործող ղեկավարները: Չի
՞ կարող արդյոք այս հանգամանքը հանգեցնել նրան, որ նախագահության ընթացքում ՀԲՄ-ի  ղեկավարը առաջ քաշի իր ղեկավարած բանկի շուրջ ծառացած մասնավոր հարցերը:
- Միությունում ստեղծվել է մթնոլորտ, որը հիմնված է փոխադարձ հարգանքի եւ վստահության վրա: Նման մթնոլորտի պայմաններում անհնար է, որ որոշումներ կայացվեն` հօգուտ կոնկրետ բանկի մասնավոր շահերի: Իր պատմության ընթացքում Բանկերի միությունը միշտ հանդես է եկել որպես բանկերի հավաքական կարծիքն արտահայտող կառույց:
Ինչ վերաբերում է ինձ կամ ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ին, ապա չեմ կարծում, որ կարիք ունեմ օգտագործելու Բանկերի միության նախագահի պաշտոնը սեփական հարցերը լուծելու համար:
- Իսկ չե
՞ն խանգարում  ՀԲՄ-ի ղեկավարի պարտականությունները կենտրոնանալ Ձեր կողմից ղեկավարվող բանկի գործերի վրա:
- Պետք է անկեղծ լինեմ. իհարկե դժվար է համատեղել այդ պարտականությունները: Ես միշտ այն կարծիքին եմ, որ Բանկերի միության նախագահը պետք է լինի անկախ անձ: Իսկ այժմ, քանի որ ինձ են ընտրել Միության նախագահ, ես  պարտավորություններ ունեմ ընկերներիս առջեւ: Ինչ վերաբերում է ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ին, ապա ժամանակային դժվարությունները հաղթահարվում են այստեղ ձեւավորված թիմի եւ ստեղծված գործուն մեխանիզմների շնորհիվ:
- Որո՞նք են այսօր Բանկերի միության օրակարգային խնդիրները:
- Օրակարգային հարցերից ամենահրատապը բանկային համակարգի զարգացման ապահովումն է` ունենալով դրա համար համապատասխան կարգավորման դաշտ: Կառանձնացնեմ բանկային համակարգը կանոնակարգող օրենսդրության բարելավումը: Այն իր մեջ ներառում է ոչ միայն բանկային գործունեության իրավական դաշտը, այլեւ պետական եւ դատական մարմինների` բանկային համակարգին առնչվող  գործառույթների կարգավորումը: Այդ աշխատանքներն իրականացվում են տարբեր ոլորտների մեր գործընկերների հետ` ԿԲ-ի, դատական համակարգի, Պետական եկամուտների կոմիտեի, Կադաստրի պետական կոմիտեի, ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարությունների հետ:
- Որքանո՞վ էր հիմնավորված ՀԲՄ-ին կից  ֆինանսական արբիտրաժի ստեղծումը: Չի՞ կրկնօրինակում արդյոք այդ կառույցը Հայաստանում արդեն իսկ գործող Ֆինանսական Համակարգի Հաշտարարի Գրասենյակի գործառույթները:
- Ես կարեւորում եմ ֆինանսական արբիտրաժի ստեղծումը եւ այդ մասնագիտական կառույցի միջոցով ֆինանսական վեճերի կարգավորումը: Արբիտրաժի արբիտրները  մասնագիտացած անձիք են, որոնք կարող են շատ արագ եւ պրոֆեսիոնալ քննել վեճը՝  հաշտեցնելով կողմերին կամ վճիռ կայացնելով: Ֆինանսական արբիտրաժի իրավասությանը ենթակա են առեւտրային հարաբերություններից բխող այն վեճերը, որոնց լուծումը կողմերը վերապահել են ֆինանսական արբիտրաժին` այդ մասին կնքելով արբիտրաժային համաձայնություն: Ընդ որում, հայցադիմում կարող են ներկայացնել արբիտրաժային համաձայնություն կնքած կողմերից յուրաքանչյուրը, նրանց միջեւ կնքված կոնկրետ պայմանագրի շուրջ ծագած վեճերի լուծման նպատակով:
Իսկ ֆինանսական համակարգի հաշտարարը քննում է ֆինանսական կազմակերպությունների դեմ հաճախորդների ներկայացրած մասնավոր իրավահարաբերություններից բխող պահանջները: Ֆինանսական համակարգի հաշտարարին կարող են դիմել ֆինանսական կազմակերպությունների հաճախորդները, այն էլ այն դեպքում, երբ նախապես ֆինանսական կազմակերպությանը ներկայացրել են բողոք-պահանջ եւ կազմակերպության կողմից այն չի բավարարվել:
Ինչպես տեսնում եք, ֆինանսական արբիտրաժն ու հաշտարարը իրար չեն կրկնօրինակում. արբիտրաժը վճիռ է կայացնում, իսկ հաշտարարը երաշխավորում է ֆինանսական համակարգի հաճախորդների շահերը: Արդյունքում կարելի է փաստել, որ Հայաստանի ֆինանսական շուկայում սպառողների շահերն առավելագույնս պաշտպանված են:
- Ժամանակին Յունիբանկի վարչության նախագահ Վարդան Աթայանն առաջարկում էր օրենսդրորեն ամրապնդել անկանխիկ եղանակով անշարժ գույքի առքուվաճառքի մասին պահանջը: Կցանկանայինք լսել ձեր մեկնաբանությունը այս հարցի շուրջ:
- Ես նույն կարծիքին եմ: Մենք ամեն ինչ պետք է անենք, որ ոչ միայն անշարժ գույքի, այլ ընդհանրապես, ՀՀ-ում գործարքների մեծ մասը կատարվի անկանխիկ: Դա կբերի ստվերի կրճատմանը եւ մենք կունենանք նոր որակի հարաբերություններ ֆինանսական հաստատությունների եւ հաճախորդների միջեւ:
Հայաստանում կանխիկ գործառնությունների մասնաբաժնի կրճատումն արդեն նկատելի է: Բավականին շատ ընկերություններ աշխատավարձեր են տալիս պլաստիկ քարտերով, առեւտրի եւ սպասարկման բազմաթիվ  կետերում կարող եք տեսնել POS-տերմինալներ: Ես կողմ եմ, որ բոլոր մեծ գործարքներն իրականացվեն անկանխիկ եւ դա ամրագրվի օրենսդրորեն:
- Ինչպե՞ս կգնահատեք տնտեսությունում առկա ստվերի ազդեցությունը վարկային գործընթացների վրա:
-Վերջերս Financial Times-ը հրապարակել էր հետաքրքիր վիճակագրական աղյուսակ, որում բերված էին մի շարք եվրոպական եւ հյուսիս-ամերիկյան երկրների ստվեր/ՀՆԱ հարաբերակցությունները: Այդ ցանկում ամենամեծ ստվերը  Բուլղարիայում էր (ՀՆԱ-ի 32%-ը), իսկ  ամենափոքրը՝ ԱՄՆ-ում (7%): Ուշագրավ է, որ եթե դիտարկենք նշված երկրների վարկային ներդրումներ/ՀՆԱ հարաբերակցությունը, կստանանք նույն ցանկը՝ հակառակ դասավորությամբ. վարկեր/ՀՆԱ ամենափոքր հարաբերակցությունը կլինի ամենամեծ ստվերն ունեցող երկրներում: Ակնհայտ է, որ ստվերի կրճատումը կբերի տնտեսության վարկունակության բարձրացմանը:
- Եթե ձեր բերած «տնտեսության ստվերայնության» ցանկում լիներ նաեւ Հայաստանը, ո՞ր տեղը կտայիք մեր երկրին, որպես բանկի ղեկավար, որն անմիջականորեն առնչվում է մասնավոր հատվածի հետ:
- Ըստ համաշխարհային տնտեսական վիճակագրության` Հայաստանի պես տնտեսություններում ստվերը գերազանցում է 40%-ը: Պետք է հասկանալ, որ տնտեսությունը չի կարող վերափոխվել միանգամից, ուղղակի մենք պետք է տեսնենք հստակ դրական տեղաշարժեր՝ այս ցուցանիշի իջեցման ուղղությամբ: Ներկայումս ընթացող հարկային վարչարարական եւ օրենսդրական փոփոխությունները, իմ գնահատականով, կարող են դա անել:
- Համահայկական Բանկը վերջերս լիցենզիա է ստացել: Ունի՞ արդյոք  ՀԲՄ-ն ձեւավորված կարծիք այս կառույցի ապագայի վերաբերյալ: Կա՞ արդյոք շահերի բախում առեւտրային բանկերի հետ:
- Համահայկական բանկի հիմքում դրվել է հետեւյալ փիլիսոփայությունը. դառնալ կամուրջ Հայաստանի եւ սփյուռքի միջեւ, որը կֆինանսավորի ազգային նշանակության խոշոր ծրագրեր: Այդ իսկ պատճառով ես մտավախություն չունեմ եւ շահերի բախման վտանգ չեմ տեսնում:
Բանկի գործունեությանը գնահատական տալն այսօր դեռեւս վաղ է: Երբ այն սկսի աշխատել, մենք կտեսնենք, արդարացված է արդյոք այդ կառույցի հիմքում դրված հայեցակարգը, թե ոչ:

Ашот Осипян: большинство сделок в Армении должны быть безналичными
Банковская система традиционно считается одной из самых конкурентных и наиболее состоявшихся сфер армянской экономики. В секторе действуют 21 банка, многие из которых имеют свои особые конкурентные преимущества по отношению к другим, и, что примечательно, в системе нет абсолютного лидера.
Организацию, защищающую интересы банков - Союз банков Армении, традиционно возглавляют руководители банков, беспристрастность которых в условиях жесткой конкуренции может показаться сомнительной.
О данном вопросе и о текущих задачах СБА в интервью с Медиамакс побеседовал председатель Союза, исполнительный директор АРАРАТБАНК-а Ашот Осипян.
- Основной задачей СБА является защита интересов банков. Как правило, на должность председателя СБА избираются действующие руководители коммерческих банков. Не может ли данное обстоятельство привести к тому, что председатель СБА будет выдвигать вопросы, имеющие особое значение для своего банка?
- Атмосфера, созданная в Союзе, основана на взаимном уважении и доверии. В таких условиях невозможно, чтобы решения принимались в пользу частных интересов конкретного банка. Союз банков всегда выступал в роли структуры, выражающей коллективное мнение банков.
Что же касается меня или АРАРАТБАНК-а, то не думаю, что я нуждаюсь в использовании должности председателя Союза для решения собственных вопросов.
- Не мешают ли вам обязанности главы СБА концентрироваться на делах банка, которым вы управляете?
- Буду откровенным: совмещать эти обязанности, конечно, сложно. Сам я всегда придерживался того мнения, что председатель СБА должен быть независимым лицом. А сейчас, поскольку председателем Союза выбрали меня, у меня есть обязанности по отношению к друзьям. Что же касается АРАРАТБАНК-а, то проблемы с нехваткой времени решаются благодаря сформированной команде и эффективным механизмам.
- Какие вопросы находятся сегодня на повестке СБА?
- Самый неотложный из сегодняшних вопросов - обеспечение развития банковской системы, в условиях наличия необходимого регулятивного поля. Выделю, в частности, совершенствование законодательства, регулирующего банковскую систему. Оно включает в себя не только правовое регулирование банковской деятельности, но и регулирование тех функций государственных и судебных органов, которые относятся к банковской системе. Эти работы ведутся в сотрудничестве с нашими партнерами из разных сфер: Центрального банка, судебной системы, Комитета по госдоходам, Государственного комитета кадастра недвижимости, министерств финансов и экономики.
- Насколько оправданным было создание при СБА финансового арбитража? Не копирует ли данная структура функции уже действующего в Армении Офиса примирителя финансовой системы?
- Я придаю большую важность созданию финансового арбитража и урегулированию финансовых споров посредством данной структуры. Арбитры арбитража – профессиональные лица, которые могут оперативно и профессионально расследовать споры, примирять стороны либо выносить решения. Юрисдикции финансового арбитража подлежат споры, вытекающие из коммерческих отношений, решение которых стороны поручают арбитражу, подписав соответствующее арбитражное соглашение. Иск, при этом, может подавать каждая из сторон, заключивших арбитражное соглашение.
Что касается примирителя финансовой системы, то он рассматривает требования клиентов к финансовым организациям, исходящие из частных правовых отношений. К примирителю могут обращаться клиенты финансовых организаций, причем в том случае, если данной финансовой организации была заранее представлена жалоба-требование, которая не была удовлетворена.
Как видите, финансовый арбитраж и примиритель не копируют друг друга: арбитраж принимает решение, а примиритель гарантирует интересы клиентов финансовой системы. В результате можно констатировать, что интересы потребителей на финансовом рынке Армении максимально защищены.
- В свое время председатель правления Юнибанка Вардан Атаян предлагал законодательно утвердить требование купли-продажи недвижимости на безналичной основе. Хотелось бы услышать ваш комментарий по этому поводу.
- Я придерживаюсь того же мнения. Мы должны сделать все, чтобы не только сделки с недвижимостью, но и большая часть всех сделок в Армении заключалась на безналичной основе. Это приведет к сокращению тени, что выведет на новый уровень отношения между финансовыми организациями и клиентами.
Сокращение доли сделок с наличностью в Армении уже очевидно. Довольно много компаний выплачивают зарплаты пластиковыми картами, многие пункты торговли и обслуживания установили у себя POS-терминалы. Я сторонник того, чтобы все крупные сделки заключались безналично и это было закреплено законодательно.
- Поскольку речь зашла о теневой экономике: как вы оцениваете влияние теневого сектора на кредитный рынок?
- Financial Times недавно опубликовала интересную статистическую таблицу, в которой были приведены соотношение тень/ВВП ряда европейских и североамериканских стран. Самая большая тень в этом списке в Болгарии (32% от ВВП), а самая маленькая в США (7%). Примечательно, что если мы рассмотрим соотношение кредитные инвестиции/ВВП указанных стран, получим тот же список, но в обратном порядке: самое маленькое соотношение кредиты/ВВП будет в странах, имеющих самый большой теневой сектор. Очевидно, что сокращение тени проводит к увеличению кредитоспособности экономики.
- Если бы в приведенном вами списке была бы представлена и Армения, какое бы место вы ей дали, с учетом того, что вы управляете банком и напрямую работаете с частным сектором?
- По данным мировой экономической статистики, в экономиках типа армянской тень превышает 40%. Следует понимать, что экономика не может измениться сразу, мы просто должны видеть конкретные позитивные сдвиги в сторону снижения данного показателя. Проводимые в настоящее время административные и законодательные изменения в сфере налогообложения, думаю, помогут добиться этого.
- Всеармянский банк наконец получил лицензию. Есть ли у СБА сформированное мнение о будущем данной структуры? Есть ли конфликт интересов с коммерческими банками?
- В основу Всеармянского банка заложена следующая философия: стать мостом между Арменией и диаспорой, который будет финансировать крупные программы, имеющие национальное значение. Поэтому у меня нет опасений и ожидания конфликта интересов. Давать же оценку деятельности банка сегодня пока рано. Когда он начнет работать, мы посмотрим - насколько оправданной является концепция, заложенная в его основе.