“Եթե դարձել եք SAP-ի հաճախորդը, ապա կզարգանաք մեզ հետ միասին”
Նախորդ շաբաթ հայաստանյան շուկա մուտք գործելու մասին հայտարարեց ձեռնարկության ռեսուրսների կառավարման ավտոմատացված համակարգերի համաշխարհային խոշորագույն արտադրող SAP ընկերությունը: Հայաստանը ԱՊՀ վեցերորդ երկիրն է (Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Բելառուսից, Ղազախստանից եւ Ադրբեջանից հետո), որտեղ SAP-ը որոշել է զարգացնել իր բիզնեսը:
ԱՊՀ-ում SAP-ի գլխավոր տնօրեն Վլադիսլավ Մարտինովը եւ նրա տեղակալ Իշխան Ղազինյանը Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում պատմել են ընկերության` Հայաստան գալու պատճառների ու հեռանկարների մասին:
- ՀՀ շուկա SAP-ի գալուն նվիրված երեւանյան բիզնես-ֆորումի ընթացքում դուք ընկերության այդ որոշումը բացատրեցիք Հայաստանում ՏՏ-հատվածի դինամիկ աճով եւ տնտեսությունում աշխատանքի ցածր արտադրողականությամբ: Բավակա՞ն է դա արդյոք շուկա մտնելու համար, որտեղ բիզնեսի ավտոմատացումը գտնվում է սաղմնային փուլում:
Վլադիսլավ Մարտինով. – Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը ՀՀ կառավարության որոշմամբ հայտարարվել է առաջնահերթություն: Երկրի ղեկավարությունը գիտակցում է, որ ՏՏ-ն գործիք է, որը թույլ է տալիս լուծել մի շարք խնդիրներ (տնտեսության դիվերսիֆիկացում, աշխատանքի ցածր արտադրողականության բարձրացում եւ այլն): «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տվյալներով, ՀՀ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը 2009թ. արդյունքներով արձանագրել է 17% աճ, միաժամանակ, ընկերությունների շրջանառությունը տարվա արդյունքներով կազմել է $130 մլն, իսկ նրանց արդյունավետությունն ավելացել է 9%-ով: Վերջերս մեզ էր դիմել հայաստանյան Shirak Technologies ընկերությունը` ներկայացնելով Հայաստանում SAP-ի բիզնեսի զարգացման ծրագիրը: Դա մեզ դրդեց այստեղ աշխատանք սկսելու որոշում կայացնել:
SAP-ը միշտ շուկա է մտնում դրա ծագման սկզբում, որպեսզի բիզնես-լուծումների օգտակարության մասին գաղափարը հասցնի ձեռնարկություններին ու երկրին` դրանով օգնելով ստեղծել այդ շուկան: Մենք չենք հարմարվում կոնկրետ շուկայի աճի տեմպին, այլ ինքներս ենք ստեղծում այն:

«Если Вы стали клиентом SAP, то будете развиваться вместе с нами»
На прошлой неделе о выходе на армянский рынок объявил крупнейший мировой производитель автоматизированных систем управления ресурсами предприятия - компания SAP. Армения стала шестой страной СНГ (после России, Украины, Беларуси, Казахстана и Азербайджана), где SAP решила развивать бизнес.
Генеральный директор SAP СНГ Владислав Мартынов и заместитель генерального директора SAP СНГ Ишхан Казинян рассказали в интервью агентству Медиамакс о причинах и перспективах прихода компании в Армению.
- В ходе ереванского бизнес-форума, приуроченного к приходу SAP на армянский рынок, вы объяснили данное решение компании динамичным ростом ИТ-сектора и низкой производительностью труда в экономике Армении. Достаточно ли этого для вхождения SAP на рынок, где автоматизация бизнеса находится на зачаточном уровне?
Владислав Мартынов:
- Сфера информационных технологий решением правительства Армении названа приоритетом. Руководство страны понимает, что ИТ - это инструмент, который позволит решать ряд задач (диверсификация экономики, повышение низкой производительности труда и пр.). Согласно данным Фонда «Инкубатор предприятий» (EIF), сфера информационных технологий Армении по итогам 2009 года зарегистрировала рост 17%, при этом оборот компаний по итогам года составил $130 млн., а их продуктивность повысилась на 9%. А недавно к нам обратилась армянская компания Shirak Technologies, которая представила план развития бизнеса SAP в Армении. Это подтолкнуло нас к решению начать работать здесь.
SAP всегда приходит на рынок в начале его зарождения, чтобы донести идею о пользе бизнес-решений для предприятий и страны в целом, и тем самым и помочь создатьэтот рынок. Мы не подстраиваемся под темпы роста конкретного рынка, а сами создаем его.