«Մրցակցությունը դրամական փոխանցումների համակարգերը դուրս է բերում նոր մակարդակի»
«Անելիք ՌՈՒ» ՍՊԸ ԱԲ վարչության նախագահ, Anelik համակարգի ղեկավար Արմեն Ղազարյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանն ու Banks.am պորտալին
Հոկտեմբերի 7-10-ը Երեւանում տեղի կունենա «Դրամական փոխանցումներ: Բանկային մանրածախ ծառայություններ» յոթերորդ միջազգային բաց բանկային կոնֆերանսը: «Անելիք ՌՈՒ» ՍՊԸ ԱԲ վարչության նախագահ, Anelik համակարգի ղեկավար Արմեն Ղազարյանը պատմել է առաջիկա կոնֆերանսի մասին:
- «Դրամական փոխանցումներ: Բանկային մանրածախ ծառայություններ» կոնֆերանսներն անցկացվում են 2004 թվականից: Ինչո՞վ է տարբերվելու հոկտեմբերին Երեւանում կայանալիք կոնֆերանսը: Ինչպիսի՞ն է լինելու դրա կազմը, ի՞նչ թեմաներ են քննարկվելու:
- Հավատացեք, ամեն տարվա մեր միջոցառումը տարբերվում է նախորդից: Չէ որ բանկային հատվածը շարժուն աշխարհ է իր փոփոխություններով եւ նոր խնդիրներով: Առավել եւս, որ վերջին 2 տարիները, մեղմ ասած, թեժ էին ինչպես վճարային համակարգերի, այնպես էլ բոլոր բանկերի համար Ռուսաստանում եւ ԱՊՀ երկրներում:
Ինչ վերաբերում է կոնֆերանսի մասնակիցներին ու զեկուցողներին, ապա նրանք միշտ հանդիսանում են Ռուսաստանի, Հայաստանի ԿԲ ներկայացուցիչները, ԱՊՀ եւ ՌԴ բանկային ասոցիացիաների ղեկավարներն ու լավագույն բանկերի թոփ-մենեջերները: Այս տարի քննարկման առաջադրված թեմաներն են` նորարարական տեխնոլոգիաները, բանկերի համագործակցության հնարավորությունները, մանրածախ հատվածի արդիական խնդիրներն ու հարցերը, ինչպես նաեւ համաշխարհային հիմնական միտումները դրամական փոխանցումների ոլորտում:
- Կարելի է ենթադրել, որ կոնֆերանսի հրատապ թեմաներից է ճգնաժամի դասերը: Կներկայացնե՞ք` ինչ դասել են քաղել ճգնաժամից ԱՊՀ երկրների դրամական փոխանցումների համակարգերը եւ, մասնավորապես, Аnelik համակարգը:
- Անկասկած, այդ թեման հրատապ է: Ինչ վերաբերում է Аnelik-ին, ապա թիվ մեկ դասն է` անհրաժեշտ է միշտ մտածել հաճախորդի, նրա հնարավորությունների ու պահանջների մասին: Մենք կազմակերպել ենք բազմաթիվ ակցիաներ, իջեցրել ենք սակագները, արել ենք ամեն ինչ, որպեսզի մարդիկ դժվար ժամանակահատվածում ունակ լինեն օգնել բարեկամներին ու հարազատներին` երբեմն դա անելով ի վնաս մեզ: Հենց այդ վերաբերմունքի շնորհիվ մեր հաճախորդները հավատարիմ են մնացել համակարգի ծառայություններին: Կարծում եմ` կոնֆերանսի ընթացքում այդ թեման ակտիվ կքննարկվի:
- Գնահատելով լիբանանյան Credit Bank-ի հետ համատեղ աշխատանքի առաջին տարին` «Անելիք Բանկի» վարչության նախագահ Սամվել Ճզմաչյանը մեզ հետ հարցազրույցում ասել էր, որ Credit Bank-ը բավական լուրջ աշխատանք է ծավալում Anelik համակարգը Մերձավոր Արեւելքի երկրներում տարածելու ուղղությամբ: Ինչպիսի՞ն են ձեր կանխատեսումները. կարելի՞ է մոտ ապագայում ակնկալել Anelik համակարգի ծավալների կտրուկ աճ:
- Այդ ուղղությունը համակարգի համար առաջիկա տարվա կարեւորագույն առաջնահերթությունն է: Հուսով եմ, որ Մերձավոր Արեւելքի տարածաշրջանը մեզ համար ավելի շատ հեռանկարներ կբացի շրջանառության աճի եւ նոր երկրների միացման տեսանկյունից:
- Տպավորություն է ստեղծվում, որ ՀՀ դրամական փոխանցումների շուկան գերհագեցած է: Համաձա՞յն եք այդ տեսակետին, եւ ինչպե՞ս կբնութագրեք մրցակցությունը բանկային գործունեության այդ ոլորտում:
- Շուկան գերհագեցած է, մրցակցությունը` խստագույն: Սակայն, մյուս կողմից, հենց այդ մրցակցությունն է դրամական փոխանցումների համակարգերը դուրս բերում նոր մակարդակի: Իհարկե, երբ մենք դեռ նոր էինք սկսում մեր գործունեությունը, եւ շուկայում չկար ոչ մի մրցակից, համակարգը շեշտադրում էր դեպի Հայաստան փոխանցումները: Այսօր մենք դրամական փոխանցումներ ենք իրականացնում 90 երկրներում, եւ Հայաստանը պարզապես դրանց թվում է:
- Ցանկալի է լսել Ձեր գնահատականը դրամական փոխանցումներ իրականացնելու գործընթացում ֆինանսական գործարքների անվտանգության մակարդակի վերաբերյալ:
- Այսօր դա ամենաանվտանգ մանրածախ ծառայությունն է: Տեխնոլոգիաները, ծրագրային ապահովումը հասել են շատ բարձր մակարդակի: Միաժամանակ, ի տարբերություն, օրինակ, վարկավորման, ֆինանսական գործարքների ծառայությունը նման ռիսկերի ենթակա չէ: Հաճախորդը վճարում է միջնորդավճարը, ուղարկում գումարը, ստանում այն: Շղթան պարզ է: Այն հուսալի է ինչպես հաճախորդի, այնպես էլ բանկի համար:
- Ձեր կարծիքով, ինչպիսի՞ն է բանկային մանրածախ ծառայությունների սպասարկման որակը հետխորհրդային երկրներում, այդ ցուցանիշով ի՞նչ դիրքում է Հայաստանը:
- Կախված է նևանից, թե ինչպես գնահատել: ԱՊՀ գրեթե բոլոր երկրներում, այդ թվում նաեւ Հայաստանում, փաստաթղթերի լրացման ձեւը հեշտ է, պահանջները` պարզեցված: Պարզ ասած, գումար ուղարկելը քիչ ժամանակ է զբաղեցնում եւ քաշքշուկներ չի պահանջում: Դրանում է հետխորհրդային երկրների համակարգերի առավելությունը: Արեւմուտքում դա շատ ավելի բարդ է, ունի խիստ սահմանափակումներ եւ վերահսկողություն հաճախորդի կողմից: Ինչ վերաբերում է համակարգի կամ բանկի աշխատակցի կողմից հաճախորդի նկատմամբ վերաբերմունքին, ինչպես եւ ծառայությունների ցանկացած այլ ոլորտում, հետխորհրդային տարածքում դրա հետ կապված կան լուրջ խնդիրներ: Հայաստանն, ի դեպ, առաջատարն է դրամական փոխանցումների ծառայության որակի առումով ԱՊՀ շատ երկրների համեմատ:
- Անցյալ եւ նախանցյալ տարիներին «Դրամական փոխանցումներ: Բանկային մանրածախ ծառայություններ» կոնֆերանսներն անցկացվել են, համապատասխանաբար, Կիպրոսում եւ Եգիպտոսում: Ինչու՞ են ընտրվել հենց այդ երկրները:
- Պատճառը ճգնաժամն է: Հայաստան գալն ու մասնակցելը, ցավոք, ավելի թանկ է: Մենք միշտ տրամադրված ենք միջոցառումները հայրենիքում անցկացնել, միայն թե հյուրանոցներն ու ինքնաթիռի տոմսերը մեկուկես անգամ թանկ են, քան Կիպրոսում կամ Եգիպտոսում: Հուսով ենք, որ այս տարի բանկերն ու դրամական համակարգերն ունեն ավելի մեծ հնարավորություններ, եւ նրանք կրկին կայցելեն Հայաստան: Առավել եւս, որ կոնֆերանսն առաջարկում է հիասքանչ մշակութային ծրագիր: Ի դեպ, հայաստանյան բանկերի համար գործում է հատուկ առաջարկ, որի մասին կարելի է իմանալ` կապ հաստատելով կոնֆերանսի կազմկոմիտեի հետ:
Կոնֆերանսի ծրագրին, մասնակցության պայմաններին եւ այլ տեղեկատվության կարելի է ծանոթանալ www.conf.karmentur.ru կայքում եւ +7(495) 988 44 01 հեռախոսահամարով:

«Конкуренция выводит системы денежных переводов на новый уровень»
Интервью председателя Правления ООО КБ «Анелик РУ», руководителя системы Anelik Армена Казаряна агентству Медиамакс и порталу Banks.am
7-10 октября в Ереване пройдет седьмая Международная открытая банковская конференция «Денежные переводы. Банковские розничные услуги». Председатель Правления ООО КБ «Анелик РУ», руководитель системы Anelik Армен Казарян рассказал о предстоящей конференции.
- Конференции «Денежные переводы. Розничные банковские услуги» проводятся с 2004 года. Чем будет отличаться предстоящая в октябре в Ереване конференция? Насколько представительным будет ее состав, какие темы будут на ней обсуждаться?
- Поверьте, каждый год наше мероприятие отличается от предыдущего. Ведь банковский сектор - это целый мобильный мир со своими перипетиями, сложностями, новыми задачами. Тем более, последние 2 года оказались, мягко говоря, жаркими, как для платежных систем, так и для всех банков России и стран СНГ.
Что касается участников и докладчиков конференции, то это всегда представители ЦБ России, Армении, главы банковских ассоциаций и топ-менеджмент лучших банков СНГ и РФ. Основные темы, предлагаемые к обсуждению в этом году - инновационные технологии, возможности сотрудничества банков, актуальные проблемы и вопросы розничного сегмента, а также основные тенденции в сфере денежных переводов во всем мире.
- Можно предположить, что одной из злободневных тем конференции станут уроки кризиса. Могли бы ли Вы представить, какие уроки извлекли из кризиса системы денежных переводов стран СНГ и, в частности, система Аnelik?
- Безусловно, эта тема злободневна. Что касается Anelik, то урок N 1 - надо всегда думать о клиенте, о его возможностях и потребностях. Мы организовали множество акций, снизили тарифы, сделали все, чтобы люди в трудные времена были способны помочь родным и близким - иногда и в ущерб себе. Именно благодаря такому отношению наши клиенты остались верны услугам системы. Думаю, во время конференции эта тема будет активно обсуждаться.
- Оценивая первый год совместной работы с ливанским Credit Bank-ом, председатель правления «Банка Анелик» Самвел Чзмачян сказал в интервью нашему агентству, что Credit Bank ведет довольно серьезную работу по распространению системы Anelik в страны ближневосточного региона. Каковы Ваши прогнозы на этот счет: можно ли ожидать скачкообразный рост объемов системы Anelik  в ближайшей перспективе?
- Это направление – важнейший приоритет для системы в ближайшем году. Очень надеюсь, что ближневосточный регион откроет нам большие перспективы в плане роста оборотов и подключения новых стран.
- Складывается впечатление, что рынок денежных переводов Армении уже перенасыщен. Согласны ли Вы с этой точкой зрения, и как бы Вы охарактеризовали конкуренцию в этом сегменте банковской деятельности?
- Рынок очень перенасыщен, и конкуренция - жесточайшая. Но, с другой стороны, именно эта конкуренция выводит системы денежных переводов на новый уровень. Конечно, когда мы только начинали нашу деятельность, и на рынке не было практически ни одного конкурента, система делала ставку на переводы в Армению. Сегодня у нас 90 стран, в которые осуществляются денежные переводы, и Армения лишь в их числе.
- Хотелось бы услышать Вашу оценку относительно уровня безопасности финансовых транзакций в процессе реализации денежных переводов.
- На сегодняшний день - это самая безопасная розничная услуга. Технологии, программное обеспечение достигли очень высокого уровня. К тому же, в отличие, скажем, от кредитования, услуга по финансовым транзакциям не подвержена таким рискам. Клиент заплатил комиссию, отправил деньги, получил. Цепочка простая. Она надежна как для клиента, так и для банка.
- Как, на Ваш взгляд, обстоят дела с качеством обслуживания банковских розничных услуг на территории постсоветского пространства, на какой позиции по этому показателю находится Армения?
- Смотря, как оценивать. Практически во всех странах СНГ, в том числе и в Армении - легкая форма заполнения документов, упрощенные требования. Проще говоря, отправка денег занимает меньше времени и не связана с волокитой. В этом преимущество систем постсоветского пространства. На Западе все намного сложнее, подлежит строгим ограничениям и контролю клиента. Что касается отношения к клиенту со стороны сотрудника системы или банка, как и в любой другой сфере услуг, на постсоветстком пространстве с этим большие проблемы. Армения, между прочем, в лидерах по качеству услуг денежных переводов по сравнению со многими странами СНГ.
- В прошлом и позапрошлом году конференции «Денежные переводы. Розничные банковские услуги» проводились, соответственно, на Кипре и в Египте. Почему выбор пал на эти страны?
- Причина в кризисе. Поездка и участие в Армении обходятся, к сожалению, дороже. Мы всегда настроены на проведение мероприятий на родине, только отели и авиабилеты стоят в полтора раза дороже, чем на Кипре или в Египте. Надеемся, что в этом году у банков и платежных систем есть больше возможностей, и они снова посетят Армению. Тем более, что конференция предлагает великолепную культурную программу. Кстати, для армянских банков действует специальное предложение, о котором можно узнать, связавшись с оргкомитетом конференции.
С программой конференции, условиями участия и другой информацией можно ознакомиться на сайте www.conf.karmentur.ru  и по телефону +7(495) 988 44 01.