Հիփոթեքային հիմնադրամը կսկսի գործել Հայաստանում երկրորդ եռամսյակից
Հայաստանի ֆինանսների փոխնախարար Վարդան Արամյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանը եւ Banks.am պորտալին
- 2010թ.-ից ՀՀ կառավարությունը նախատեսում էր գործարկել երիտասարդ ընտանիքներին բնակարանի ձեռքբերման հարցում օժանդակության ծրագիր: Սկսե՞լ է արդյոք գործել այս ծրագիրը:
- Ծրագրի հիմնական գաղափարախոսությունը կայանում է նրանում, որ պետությունն իր վրա վերցնի երիտասարդ ընտանիքների կողմից բնակարանի ձեռքբերման վրա ծախսվող գումարի մի մասը:
Ի սկզբանե մենք քննարկում էինք համաշխարհային փորձից բխող 2 տարբերակ, թե ի՞նչ սկզբունքով է աշխատելու պետական աջակցությունը:
Ըստ առաջին մոտեցման, պետբյուջեն իր վրա էր վերցնելու հիփոթեքային վարկ ստանալու համար վճարվող  կանխավճարի 30%-ը եւ սուբսիդավորելու է վարկային տոկոսադրույքները:
Երկրորդ մոտեցման համաձայն, որն էլ ընտրվեց մեր կողմից, նախատեսվում է ստեղծել հիփոթեքային հիմնադրամ, որը կվերաֆինանսավորի տվյալ ծրագրի շրջանակներում տրված վարկերը, եւ 2 տոկոսային կետով կսուբսիդավորի վարկային տոկոսադրույքները:
Հիմնադրամը 5,5% տոկոսադրույքով վերաֆինանսավորում կհատկացնի բանկերին երիտասարդ ընտանիքներին տրված հիփոթեքային վարկերի դիմաց, ինչի արդյունքում ծրագրի ներքո տրված հիփոթեքային վարկերը մոտ 4 տոկոսային կետով ցածր են լինելու միջին շուկայական տոկոսադրույքից:
Գումարած դրան, հիմնադրամը 2 տոկոսային կետով կսուբսիդավորի այս վարկերի տոկոսադրույքները: Այսպիսով, եթե այսօր հիփոթեկային վարկի միջին շուկայական տոկոսադրույքը 14-16% է, ապա պետական ծրագրի շահառուների համար տոկոսադրույքները կկազմեն 8-10%:
Հիփոթեքային հիմնադրամը կդառնա այն գործիքը, որով կառավարությունը ուզում է օժանդակել այն երիտասարդներին, որոնց համար սոցիալական խնդիրները հիմնական խոչընդոտ են հանդիսանում ընտանիք կազմելու ճանապարհին` փորձելով զերծ պահել երիտասարդներին Հայաստանից արտագաղթելու մտքից:
- Ի՞նչ պահանջների պետք է համապատասխանեն երիտասարդ ընտանիքները` ծրագրին մասնակցելու համար:
- Ծրագրին կարող են մասնակցել 30 տարեկանը չլրացած միայնակ ծնողները, ինչպես նաեւ ամուսնական զույգերը, որոնց տարիքների հանրագումարը չի գերազանցում 65 տարին, ընդ որում, եթե ամուսիններից մեկի տարիքը ցածր է 30-ից, մյուսինը չպետք է գերազանցի 35 տարին:
Ձեռքբերվող բնակարանի գինը Երեւանում չպետք է գերազանցի 16 մլն դրամը, իսկ մարզերում` 10 մլն-ը: Վարկի մարման նվազագույն ժամկետը պետք է կազմի 10 տարի, քանի որ հակառակ դեպքում ամսական վճարների բեռը կլինի ավելի ծանր:
Ո՞րքան եկամուտ պետք է ունենա երիտասարդ ընտանիքը պետական ծրագրի ներքո հիփոթեքային վարկ ստանալու համար: Բերեմ օրինակ. եթե երիտասարդ ընտանիքը ուզում է ձեռքբերել 16 մլն դրամ արժողությամբ բնակարան եւ պատրաստ է վճարել 35%-անոց կանխավճար, ապա վարկի փաստացի գումարը կկազմի 10-11 մլն դրամ: Եթե ենթադրենք, որ վարկը տրամադրվել է 10 տարի մարման ժամկետով եւ 10% տարեկան տոկոսադրույքով, ամսական մարումների միջին չափը կլինի 160 000 դրամի սահմաններում:
Քանի որ բանկային համակարգում ընդունված պրակտիկայի համաձայն, վարկի մարումներին պետք է ուղղվի վարկառուի ամսեկան եկամտի 40%-ից ոչ ավելին, հետեւաբար ընտանիքի ամսական եկամուտը պետք է կազմի առնվազն 250-260 հազար դրամ:
- Ե՞րբ է սկսելու գործել հիփոթեքային հիմնադրամը:
- Նախատեսվում է, որ հիմնադրամը պիլոտային ռեժիմով կսկսի գործել ընթացիկ տարվա II եռամսյակի սկզբից: Հիմնադրամը կսկսի գործել պետական միջոցներից հատկացված 3 մլրդ դրամ կանոնադրական կապիտալով:
Հիմնադրամի վերջնական լրամշակված հայեցակարգը գտնվում է կառավարությունում: Նախատեսվում է, որ հայեցակարգը կընդունվի առաջիկա նիստերից մեկում, իսկ մոտակա 1-2 ամիսներին կկանոնակարգվեն բոլոր տեխնիկական հարցերը:
- Որքա՞ն է տեւելու ծրագրի փորձնական փուլը:
- Նախատեսվում է, որ փորձնական փուլը կանցկացվի 2010թ. ողջ ընթացքում, որի արդյունքում կպարզվի ծրագրի արդյունավետությունը եւ կնախանշվեն ծրագրի ընդլայնման եւ խորացման ուղղությունները:
Ըստ մեր գործընկերների տեղեկատվության, այսօրվա դրությամբ վերը նշված չափանիշներին բավարարում են մոտ 250-300 ընտանիքներ, որոնց համար էլ նախատեսված է հիմնադրամի նախնական կապիտալի 3 մլրդ դրամը:
Եթե պահանջարկը գերազանցի առաջարկը, իսկ մեխանիզմը ապացուցի իր արդյունավետությունը, մենք կսկսենք աշխատել նոր միջոցների ներգրավման ուղղությամբ:
- Հայաստանում արդեն գործում է Ազգային հիփոթեկային ընկերությունը, որը վերաֆինանսավորում է բանկերի կողմից տրված հիփոթեկային վարկերը: Ինչու՞ չորոշվեց հիմնադրամն ընդգրկել արդեն գործող վերաֆինանսավորման ինստիտուտի կազմում, այլ ստեղծել առանձին կառույց:
- Նոր կառույցի ստեղծման որոշումը պայմանավորված է սուբսիդավորման եւ սոցիալական տարրերի առկայությամբ: Եթե այն լիներ հիփոթեկային ընկերության շրջանակներում, այն կխեղաթյուրեր շուկայական պատկերը, քանի որ հիփոթեքային ընկերությունն ամբողջովին աշխատում է շուկայական մեխանիզմներով:
Ընդ որում, հիփոթեքային հիմնադրամի կազմավորման գործընթացում ԿԲ-ն համագործակցում է նաեւ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի /ՄՖԿ/ հետ, որը եւս կողմ է առանձին կառույցի գոյացմանը:
- Եթե ծրագրի փորձնական փուլի արդյունքներով որոշում ընդունվի վարկավորման պայմանների խստացման կամ մեղմացման ուղղությամբ, ազդելու՞ է դա արդյոք ծրագրին առաջին մասնակցողների վրա:
- Կարծում եմ, որ փորձնականից հիմնական փուլին անցնելիս ծրագրի մեջ էական փոփոխություններ չեն լինելու: Եթե հիմնական ծրագրին անցնելիս նոր վարկառուները հայտնվեն ավելի բարենպաստ պայմաններում, քան ծրագրի առաջին մասնակիցները, կստեղծվի անառողջ միջավայր: Այս պատճառով մենք կփորձենք անփոփոխ պահել ծրագրի առաջարկային մասը: Փոփոխություններ կարող են արվել հիմնադրամի գործունեության մեխանիզմների կատարելագործման մասով:
Տարբերակված մոտեցում ապագայում կարող է ցուցաբերվել միայն երիտասարդ ծնողների նկատմամբ: Փորձնական փուլի ընթացքում երեխաների գործոնը դեռեւս բացակայում է: 2010թ. ընթացքում այս հանգամանքը չի քննարկվելու, բայց այն հաշվի է առնվելու ծրագրի կատարելագործման ընթացքում:
- 2009-ին նախատեսվում էր մշակել նաեւ նորաստեղծ ընտանիքների համար ավտովարկերի մատչելիության բարձրացման հայեցակարգ: Ի՞նչ է ենթադրում այս հայեցակարգը եւ ե՞րբ է նախատեսվում այն կյանքի կոչել:
- Ավտովարկավորման հայեցակարգն ըստ էության չի տարբերվելու հիփոթեքային ծրագրի սկզբունքներից:
Այստեղ մենք բախվել ենք բյուջետային միջոցների սահմանափակության հետ, ինչը ստիպեց մեզ հետաձգել ավտովարկավորման պետական ծրագրի քննարկումը մինչեւ 2011թ:

Ипотечный фонд начнет действовать в Армении во II квартале
- Правительство Армении планировало задействовать в 2010 году программу содействия молодым семьям в приобретении жилья. Начала ли действовать программа и что она предполагает?
- Суть программы состоит в том, что государство берет на себя часть затрат молодой семьи на приобретение жилья. Изначально мы обсуждали 2 варианта осуществления государственного содействия, взятые из мировой практики.
Согласно первому варианту, предполагалось, что госбюджет возьмет на себя 30% от предоплаты для получения ипотечного кредита и будет субсидировать кредитные ставки.
Согласно второму варианту, на котором мы остановились, предполагается создать ипотечный фонд, который будет рефинансировать предоставленные в рамках данной программы ипотечные кредиты и субсидировать кредитные ставки в размере 2-х процентных пунктов.
За ипотечные кредиты, выданные молодым семьям, фонд будет предоставлять банкам рефинансирование по ставке 5.5% годовых, в результате чего ставки ипотечных кредитов, выданных в рамках государственной программы, будут ниже среднерыночных примерно на 4 процентных пункта.
К тому же фонд будет субсидировать ставки по данным кредитам в размере 2-х процентных пунктов. Таким образом, если сегодня среднерыночная ипотечная ставка составляет 14-16%, то для участников государственной программы она будет равна 8-10%.
Ипотечный фонд станет тем инструментом, которым правительство стремится помочь тем молодым парам, для которых социальные проблемы являются главным препятствием на пути создания семьи, пытаясь удержать их от мысли эмигрировать из Армении.
- Каким требованиям должна отвечать молодая семья для участия в программе?
- В программе могут участвовать одинокие родители до 30 лет и супружеские пары, сумма возрастов которых не превышает 65 лет. При этом, если один из супругов младше 30-ти, другой не должен быть старше 35 лет.
Цена приобретаемой квартиры в Ереване не должна превышать 16 млн драмов, а в регионах – 10 млн. Минимальный срок погашения кредита составит 10 лет, поскольку при более коротком сроке погашения груз ежемесячных выплат будет тяжелее.
Какой доход должна иметь молодая семья для участия в государственной программе? Приведу пример: если молодая семья хочет приобрести квартиру стоимостью в 16 млн драмов и готова выплатить 35%-ную предоплату, сумма кредита составит фактически 10-11 млн драмов. Если предположим, что кредит выдается на 10 лет по 10%-ной годовой ставке, размер ежемесячных погашений будет в пределах 160 тыс. драмов.
Поскольку согласно банковской практике на погашение должно направляться не более 40% ежемесячного дохода заемщика, следовательно, ежемесячный доход семьи должен составлять как минимум 250-260 тыс. драмов.
- Когда должен начать действовать ипотечный фонд?
- Планируется, что фонд начнет работать в пилотном режиме с начала II квартала этого года. Фонд начнет действовать с уставным капиталом в 3 млрд драмов, выделенных из государственных средств.
Окончательная концепция фонда находится сейчас в правительстве. Предполагается, что она будет принята на одном из ближайших заседаний, а в последующие 1-2 месяца будут упорядочены все технические вопросы.
- Как долго продлится пробный этап программы?
- Предполагается, что пробный этап продлится весь 2010 год, в результате чего будет выяснена эффективность программы и определены направления ее углубления и расширения.
Согласно информации наших партнеров, на сегодняшний день вышеуказанным показателям соответствуют около 250-300 семей, для которых и предназначены 3 млрд драмов начального капитала фонда.
Если спрос превысит предложение, а механизм докажет свою эффективность, мы начнем работать над привлечением новых ресурсов.
- В Армении уже действует Национальная ипотечная компания, которая рефинансирует ипотечные кредиты. Почему не было решено включить ипотечный фонд в состав уже действующего института рефинансирования?
- Решение о создании новой структуры обусловлено наличием в ней социального элемента и субсидирования. Если бы фонд создавался в составе ипотечной компании, он бы исказил рыночную картину, поскольку ипотечная компания руководствуется исключительно рыночными механизмами.
Кстати, в деле формирования ипотечного фонда Центральный банк (ЦБ) Армении сотрудничает с Международной финансовой корпорацией (МФК), которая также выступала за создание отдельной структуры.
- Если по итогам пробного этапа будет принято решение изменить условия кредитования в сторону их смягчения, либо ужесточения, подействует ли это на первых ее участников?
- Не думаю, что при переходе к основному этапу в программе произойдут существенные изменения. Если по окончании пробного этапа новые заемщики окажутся в более благоприятном положении, чем первые участники госпрограммы, сформируется нездоровая среда. Поэтому мы попытаемся оставить без изменений ту часть программы, которая касается предложения. Измения могут вноситься по части совершенствования механизмов работы фонда.
Дифференцированный подход может применяться по только по отношению к молодым родителям.
Фактор наличия у молодой пары ребенка в пробной программе отсутствует. В 2010 году это обстоятельство обсуждаться не будет, но оно будет обязательно учтено в ходе совершенствования программы.
- В 2009 году предполагалось разработать также концепцию повышения доступности автокредитов для молодых семей. Что предполагает данная концепция и когда она будет реализована?
- Концепция автокредитования по сути не отличается от принципов ипотечной программы. Здесь мы столкнулись с проблемой ограниченности бюджетных средств, что заставило нас отложить обсуждение государственной программы автокредитования до 2011 года.