Կարինե Մինասյան. ԵԱՏՄ թվային տարածքը ՀՀ-ի համար նոր հեռանկարներ կբացի
2016թ. հունվարին Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) Կոլեգիան հավանություն էր տվել Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) միասնական թվային տարածքի ձեւավորման հայեցակարգի մշակմանը:
Ի՞նչ է իրենից ներկայացնում ԵԱՏՄ միասնական թվային տարածքը, ի՞նչ կտա այն անդամ երկրներին, ե՞րբ է նախատեսվում այն կյանքի կոչել. այս եւ մի շարք այլ հարցերի շուրջ Banks.am-ը զրուցել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի (նախարար) անդամ Կարինե Մինասյանի հետ:
- Տկն Մինասյան, ի՞նչ է ենթադրում ԵԱՏՄ միասնական թվային տարածքի ստեղծումը, ի՞նչ կտա այն միության անդամ երկրներին, այդ թվում`Հայաստանին:
- Միասնական թվային տարածքի ստեղծման հիմնական նպատակը ԵԱՏՄ-ի եւ նրա կազմում գտնվող երկրների մրցունակության բարձրացումն է: Ինչպես հայտնի է, գլոբալ թվային աշխարհը զարգանում է արագընթաց տեմպերով՝ ընդգրկելով նաեւ ԵԱՏՄ երկրների քաղաքացիներին եւ գործարարներին՝ իր հետ բերելով նոր ռիսկեր ու հնարավորություններ:
Տնտեսական հարաբերությունների այս նոր՝ թվային ձեւաչափը դեռեւս դուրս է մնում ավանդական պատկերացումների շրջանակից, այդ պատճառով բոլոր երկրները փորձում են գտնել իրավական կարգավորման՝ իրենց ամենանպատակահարմար մեխանիզմները:
Բացառություն չէ նաեւ Եվրասիական տնտեսական միությունը: Մեզ համար շատ կարեւոր է ստեղծել այնպիսի թվային տարածք, որը թույլ կտա առավելագույնս շահել անդամ երկրներում տեղի ունեցող ինտեգրացման եւ թվայնացման գործընթացներից: Այն ԵԱՏՄ-ի առջեւ կբացի գլոբալ թվային տնտեսության նոր հեռանկարներ:
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե ինչ կտա ԵԱՏՄ միասնական թվային տարածքի ձեւավորումը Հայաստանին, նշեմ, որ այն էապես կհեշտացնի թվային հարթությունում ՀՀ փոխհարաբերությունները միության մյուս անդամ երկրների հետ, ապրանքների եւ ծառայությունների շուկան կդառնա ավելի բաց, կձեւավորվեն նոր շուկաներ, ինչպես նաեւ այն կնպաստի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանը:
- Իսկ որքանո՞վ են պատրաստ ԵԱՏՄ երկրները միասնական թվային տարածքի ձեւավորմանը: Ի՞նչ քայլեր են անհրաժեշտ նախագիծը կյանքի կոչելու համար, եւ ի՞նչ է արդեն արվել:
- Պետք է նշեմ, որ պատրաստվածության առումով միության անդամ երկրները գտնվում են տարբեր զարգացվածության մակարդակների վրա. դա վերաբերում է ենթակառուցվածքներով ապահովվածությանը, կադրերի պատրաստվածությանը, տեղեկացվածությանը եւ այլն:
Գաղափարը կյանքի կոչելու համար անհրաժեշտ է վերացնել այլ խոչընդոտները եւ միավորել ջանքերը՝ նախապատրաստական եւ հետագա աշխատանքների ուղղությամբ: Նախեւառաջ, անհրաժեշտ է որոշել գաղափարի այն ցանկալի տեսքը, որին ձգտում ենք հասնել, ապա մշակել այն կյանքի կոչելու քայլերն ու սկզբունքները:
Տեղեկացնեմ, որ այս ուղղությամբ ներկայում ընթանում են տարբեր տեսակի խորհրդատվական աշխատանքներ, ձեւավորվում է աշխատանքային խումբ, որն էլ պետք է զբաղվի թվային տարածքի կազմավորման հարցերով:
Մենք չենք խոստանում ստեղծել աշխարհում ամենալավ ու կատարյալ թվային տարածքը: Այնուամենայնիվ, ակնկալվում է, որ այս նախաձեռնությունը կնպաստի մարդկային կապիտալի զարգացմանն ու թվային տեխնոլոգիաների կիրառմանը՝ հանուն մարդկության բարեկեցության:
- Կա՞ն արդյոք ԵԱՏՄ միասնական թվային տարածքի ստեղծման կոնկրետ ժամկետներ:
- Միասնական թվային տարածքի ստեղծումը պետք է իրականացվի հնարավորինս սեղմ ժամկետներում. մնացած աշխարհը չի պատրաստվում մեզ սպասել: Տարեվերջին արդեն պետք է անցնենք «մաստեր-պլանի» իրականացմանը, որը նախատեսվում է ավարտել 2020-2025 թթ.:
Այնուամենայնիվ, թվային տարածքի ստեղծման գործընթացն այժմ էլ ընթացքի մեջ է, արդեն գոյություն ունեն դրա առանձին տարրերը: Իրականացվող աշխատանքների առաջին արդյունքները մենք կունենանք առաջիկա 1-2 տարում, սակայն հիմնական արդյունքը կզգացվի ապագայում:
Միացյալ Եվրոպան կառուցեց իր միասնական թվային տարածքը 10-15 տարվա ընթացքում. մենք ակնկալում ենք անցնել այդ ուղին ավելի արագ:
- Տկն Մինասյան, ինչպե՞ս կանդրադառնա այս նախագծի իրագործումը ԵԱՏՄ անդամ երկրների միջեւ, ինչպես նաեւ երրորդ երկրների հետ իրականացվող էլեկտրոնային առեւտրի վրա:
- Ընդհանուր թվային տարածքի ձեւավորումը ներառում է նաեւ էլեկտրոնային առեւտրի ասպեկտը: Այն զգալիորեն կակտիվացնի ոչ միայն միության անդամ երկրների միջեւ ինտեգրացիոն գործընթացները, այլեւ կնպաստի փոխադարձ առեւտրի աշխուժացմանը, ինչպես նաեւ ՓՄՁ-ների համար կապահովի ԵԱՏՄ շուկայի հասանելիություն:
Մյուս կողմից, թվային տարածքի ձեւավորումը նոր հնարավորություններ կբացի էլեկտրոնային առեւտրի համար՝ միության ներսում արտադրված ապրանքների եւ ծառայությունների ներգրավմամբ:

Карине Минасян. Цифровое пространство ЕАЭС откроет для Армении новые перспективы
В январе 2016 года Коллегия Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) одобрила разработку концепции по формированию единого цифрового пространства в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭК).
Что представляет из себя единое цифровое пространство ЕАЭС, что оно даст странам-участницам, когда планируется ее запуск? Относительно этих и других вопросов Banks.am побеседовал с членом Коллегии (министром) Евразийской экономической комиссии Карине Минасян.
- Г-жа Минасян, что предполагает цифровое пространство ЕАЭС, что оно даст странам-участницам Союза, в частности, Армении?
- Формирование цифрового пространства Союза является вопросом конкурентоспособности ЕАЭС и стран, входящих в Союз. Глобальное цифровое пространство развивается очень активно, а граждане и бизнес стран Союза уже активно вошли в это цифровое пространство, получив новые возможности и риски. Новые формы экономических отношений в этой среде, цифровые продукты не укладываются в привычные рамки, все страны ищут наиболее удобные правовые механизмы. Поэтому важно создать такое цифровое пространство Союза, чтобы получить максимальные положительные эффекты от интеграционных процессов и цифровой трансформации внутри каждой из стран, для получения новых возможностей в глобальной цифровой экономике.
Армении формирование цифрового пространства Союза должно дать упрощение процедур, в том числе во взаимодействии с партнерами из других стран Союза, повышение открытости общего рынка товаров и услуг, должно привести к созданию новых рынков услуг и большему развитию ИТ-индустрии.
- Насколько готовы члены ЕАЭС к внедрению цифрового пространства. Какие шаги необходимо осуществить для реализации данного проекта? Что уже сделано в этом направлении?
- Страны находятся на разных стадиях готовности инфраструктур, компетенций, кадров,  организации деятельности, информатизации органов управления. Но, несмотря на это, необходимо форсированно снимать существующие барьеры в развитии и консолидировать усилия в подготовке и дальнейшей реализации совместной цифровой повестки. Для начала необходимо совместно понять, какой образ цифрового будущего принимается в странах, понять возможности от создания и использования цифрового пространства ЕАЭС, общие принципы движения по этому пути. Сейчас проведены консультации, формируется общая рабочая группа по выработке предложений по формированию цифрового пространства ЕАЭС.
Желаемый образ будущего, которые страны для себя определят, наверняка будет связан с развитием человеческого капитала и цифровых технологий на благо человека.
- Каковы сроки запуска цифрового пространства?
- Цифровое пространство Союза должно создаваться в форсированном режиме, потому что остальной мир нас ждать не будет. К концу года мы должны выйти на мастер-план с глубиной до 2020 и 2025 годов. Цифровое пространство формируется сегодня, уже возникли его отдельные элементы.
Но сказать, что оно позволяет в наших странах создавать лучшие в мире цифровые изделия, или заниматься наукой или любым другим видом деятельности лучше всех, нельзя. Вместе страны определят приоритеты и начнут изменения, решая совместно задачи в цифровом и обычном пространстве.
Первые результаты мы должны увидеть в ближайшие год-два. Но основные эффекты будут ощущаться в приближении к желаемому образу будущего.
Объединенная Европа подошла к сегодняшней цифровой повестке за 10-15 лет. Мы рассчитываем пройти путь к современной цифровой повестке быстрее.
- Как повлияет реализация этого проекта на развитие электронной торговли как между участниками ЕАЭС, так и с третьими странами?
- Развитие электронной торговли мы видим одним из направлений цифровой повестки Союза и формирования цифрового пространства ЕАЭС. Поэтому развитие электронной торговли и формирование цифрового рынка Союза повлияют не только на систему интеграционных процессов, но и на взаимную торговлю, обеспечит беспрепятственный доступ малого и среднего бизнеса на внутренние рынки стран Союза.
С другой стороны, формирование цифрового пространства Союза по другим направлениям создаст новые возможности для развития электронной торговли, торговли новыми товарами и услугами, произведенными в наших странах.