Ղազախստանում ստեղծվում է թվային ֆինանսական ակտիվների էկոհամակարգ
Ղազախստանի Ազգային բանկի փոխնախագահ Բերիկ Շոլպանկուլովը նշել է, որ կարգավորիչը ստեղծում է թվային ֆինանսական ակտիվների էկոհամակարգ։
Ելույթ ունենալով Ալմաթիում կայացած Central Asia Fintech Summit 2025-ում՝ նա նշել է, որ Ազգային բանկի հիմնական խնդիրն է մշակել բալանսավորված մոտեցում. զարգացնել նորարարությունները՝ առանց խոչընդոտներ ստեղծելու, միաժամանակ ապահովելով շուկայի մասնակիցների պաշտպանությունը։
Նրա խոսքով՝ Ազգային բանկը ուսումնասիրել է միջազգային փորձը եւ եզրակացրել, որ շատ լուծումներ կարող են հարմարեցվել Ղազախստանի իրականությանը։
Այժմ կարգավորիչը ձեւավորում է թվային ֆինանսական ակտիվների էկոհամակարգ, այդ թվում՝ իրական գործիքներով (բաժնետոմսեր կամ դերիվատիվներ) ապահովված սթեյբլքոիններ եւ ակտիվներ։
Միեւնույն ժամանակ, մշակվում է կրիպտոարժույթների կարգավորում, որոնք շրջանառվում են լիցենզավորված փոխանակման հարթակների միջոցով՝ շուկայում մանրածախ ներդրողների թափանցիկ եւ հասկանալի պայմաններում մասնակցությունը ապահովելու համար։
Բերիկ Շոլպանկուլովը նաեւ նշել է, որ Ազգային բանկը գործարկել է հարթակ, որտեղ շուկայի մասնակիցները կարող են հանդես գալ նախաձեռնություններով, նոր լուծումներ փորձարկել եւ մեթոդաբանական եւ նորմատիվ աջակցություն ստանալ։

18.11.2025 | 10:19 Главная страница / Новости / Финтех /
Заместитель председателя Национального банка Казахстана Берик Шолпанкулов заявил, что регулятор формирует экосистему цифровых финансовых активов.
Выступая на Central Asia Fintech Summit 2025 в Алматы, он отметил, что ключевая задача Национального банка – выстроить сбалансированный подход: развивать инновации, не создавая барьеров и одновременно обеспечивая защиту участников рынка.
По его словам, Нацбанк изучил международный опыт и пришел к выводу, что многие решения можно адаптировать для казахстанских реалий.
Сейчас регулятор формирует экосистему цифровых финансовых активов, включая стейблкоины и активы, обеспеченные реальными инструментами, такими как акции или деривативы.
Параллельно выстраивается регулирование криптовалют, которые обращаются через лицензируемые криптообменники, чтобы розничные инвесторы могли участвовать в рынке в прозрачных и понятных условиях.
Берик Шолпанкулов также отметил, что Нацбанк запустил площадку, на которой участники рынка могут предлагать инициативы, тестировать новые решения и получать методологическую и нормативную поддержку.