Ղազախստանում ստեղծվում է թվային ֆինանսական ակտիվների էկոհամակարգ
18.11.2025 | 10:19 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Ֆինտեխ /
Ղազախստանի Ազգային բանկի փոխնախագահ Բերիկ Շոլպանկուլովը նշել է, որ կարգավորիչը ստեղծում է թվային ֆինանսական ակտիվների էկոհամակարգ։
Ելույթ ունենալով Ալմաթիում կայացած Central Asia Fintech Summit 2025-ում՝ նա նշել է, որ Ազգային բանկի հիմնական խնդիրն է մշակել բալանսավորված մոտեցում. զարգացնել նորարարությունները՝ առանց խոչընդոտներ ստեղծելու, միաժամանակ ապահովելով շուկայի մասնակիցների պաշտպանությունը։
Նրա խոսքով՝ Ազգային բանկը ուսումնասիրել է միջազգային փորձը եւ եզրակացրել, որ շատ լուծումներ կարող են հարմարեցվել Ղազախստանի իրականությանը։
Այժմ կարգավորիչը ձեւավորում է թվային ֆինանսական ակտիվների էկոհամակարգ, այդ թվում՝ իրական գործիքներով (բաժնետոմսեր կամ դերիվատիվներ) ապահովված սթեյբլքոիններ եւ ակտիվներ։
Միեւնույն ժամանակ, մշակվում է կրիպտոարժույթների կարգավորում, որոնք շրջանառվում են լիցենզավորված փոխանակման հարթակների միջոցով՝ շուկայում մանրածախ ներդրողների թափանցիկ եւ հասկանալի պայմաններում մասնակցությունը ապահովելու համար։
Բերիկ Շոլպանկուլովը նաեւ նշել է, որ Ազգային բանկը գործարկել է հարթակ, որտեղ շուկայի մասնակիցները կարող են հանդես գալ նախաձեռնություններով, նոր լուծումներ փորձարկել եւ մեթոդաբանական եւ նորմատիվ աջակցություն ստանալ։