Visa-ն եւ Tencent-ը գործարկում են վճարումներ ափի միջոցով
Չինական Tencent տեխնոլոգիական կոնգլոմերատը միավորվել է Visa-ի հետ՝ թվային վճարումների համար ափի ճանաչման իր տեխնոլոգիան միջազգային ասպարեզ հանելու նպատակով՝ սկսելով այս գործընթացը Սինգապուրից, հաղորդում է Finextra.com-ը:
Համագործակցության շրջանակում Visa-ի քարտապանները Սինգապուրի մասնակից բանկերից, ներառյալ՝ DBS-ը, OCBC-ն եւ UOB-ը, կմասնակցեն փորձնական ծրագրին:
Մասնակիցները կանցնեն մեկանգամյա գրանցում վաճառքի կետում, որտեղ նրանց կառաջարկվի հպել իրենց Visa քարտը, սքանավորել ափը եւ անցնել նույնականացում:
Գրանցումից հետո Visa վճարման տոկենը «կկապվի» նրանց ափի կենսաչափական ձեւանմուշին, ինչը թույլ կտա հետագա վճարումները կատարել մասնակից առեւտրային կետերում՝ պարզապես թափահարելով ափը. քարտեր կամ հեռախոսներ չեն պահանջվի:
Ընդգծելով իր լիազորություններն անվտանգության ասպարեզում՝ Tencent-ը հայտարարել է, որ օգտագործում է երկքայլ գործընթաց, որը ստուգում է եւ՛ ափի դրոշմը, եւ՛ մաշկի տակ գտնվող երակների յուրահատուկ նախշերը: Օգտատիրոջ տվյալները գաղտնագրվում են անշրջելի եղանակով, ինչը կանխում է վերծանումը, գողությունը կամ վերօգտագործումը երրորդ անձանց կողմից:
«Հիմք ընդունելով մեր կենսաչափական ուսումնասիրությունը՝ Սինգապուրի 10 սպառողներից մոտ 7-ը համարում են սա վճարման անվտանգ միջոց: Մեր նպատակն է բարելավել վճարման գործընթացը եւ երաշխավորել, որ մեր հաճախորդները կկարողանան վայելել անխափան գործարքներ անվտանգության ամենաբարձր մակարդակով»,- նշել է Սինգապուրում եւ Բրունեյում Visa-ի տարածաշրջանային մենեջեր Ադելին Քիմը:

11.11.2024 | 14:05 Главная страница / Новости / Финтех /
Китайский технологический конгломерат Tencent объединился с Visa, чтобы вывести свою технологию распознавания ладони для цифровых платежей на международный уровень, начав с Сингапура, передает Finextra.com
В рамках соглашения держатели карт Visa из участвующих сингапурских банков, включая DBS, OCBC и UOB, примут участие в пилотной программе.
Участники пройдут однократную регистрацию в торговой точке, где им будет предложено приложить свою карту Visa, отсканировать ладонь и пройти аутентификацию.
После регистрации платежный токен Visa будет привязан к биометрическому шаблону их ладони, что позволит совершать будущие платежи в участвующих в программе торговых точках просто взмахивая ладонью - карты или телефоны не потребуются.
Подчеркивая свои полномочия по обеспечению безопасности, Tencent заявляет, что использует двухэтапный процесс, который проверяет как отпечатки ладоней, так и уникальные узоры вен под кожей. Пользовательские данные шифруются для хранения таким способом, который является необратимым, предотвращая расшифровку, кражу или повторное использование третьими лицами.
«Согласно нашему биометрическому исследованию, около семи из десяти потребителей в Сингапуре считают это безопасным способом оплаты. Наша цель - улучшить процесс оплаты и гарантировать, что наши клиенты смогут наслаждаться бесперебойными транзакциями с высочайшим уровнем безопасности»,- отметила региональный региональный менеджер Visa в Сингапуре и Брунее Аделин Ким.