Մեծ Բրիտանիայում ֆինտեխ ոլորտում ներդրումները նվազել են 34%-ով
2023 թվականին Մեծ Բրիտանիայում ֆինտեխ ոլորտում ներդրումների ընդհանուր ծավալը կազմել է $12,3 միլիարդ, ինչը 34%-ով պակաս է 2022 թվականի համեմատ:
KPMG ընկերության Pulse of Fintech զեկույցում նշվում է, որ աշխարհաքաղաքական եւ տնտեսական անորոշությունը եւ բարձր տոկոսադրույքները ստիպել են ֆինտեխ ներդրողներին խնայել իրենց միջոցները 2023 թվականի մեծ մասի ընթացքում:
Մեծ Բրիտանիայի ֆինտեխ ոլորտում ներդրումների ծավալները 2023 թվականին ամենացածրն էին 2020 թվականից ի վեր։
«Համաշխարհային մարտահրավերների փոթորիկը 2023 թվականը դարձրեց աներեւակայելի դժվար տարի Մեծ Բրիտանիայի ֆինտեխ շուկայի համար: Թեեւ լավ գործարքներ էին սպասվում, ֆինտեխ ներդրողները սկսեցին առավել մանրակրկիտ ուսումնասիրել դրանք՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով բիզնես մոդելների կենսունակությանը եւ շահութաբերությանը: Չնայած ներդրումների ծավալների անկմանը, Մեծ Բրիտանիան մնում է ֆինտեխ նորարարության եվրոպական մայրաքաղաքը, ընդ որում բրիտանական ֆինտեխ ընկերությունները ավելի շատ ֆինանսավորում են հավաքագրում, քան Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Չինաստանի, Հնդկաստանի, Բրազիլիայի և Կանադայի ընկերությունները միասին վերցրած:
Սպասվում է, որ Մեծ Բրիտանիայի ֆինտեխ հատվածում 2024 թվականի առաջին կիսամյակում ներդրումները կմնան համեմատաբար ցածր մակարդակի վրա, թեեւ դրանք, ամենայն հավանականությամբ, կավելանան տոկոսադրույքների նվազեցմանը զուգահեռ, ինչը տեղի կունենա III/IV եռամսյակներում», - ասել է KPMG UK-ի բանկային եւ ֆինանսական տեխնոլոգիաների ոլորտներում հաճախորդների  հետ աշխատանքի գծով ավագ գործընկեր Ջոն Հոլսվորթը:

Инвестиции в финтех в Великобритании сократились на 34%
В 2023 году общий объем инвестиций в финтех в Великобритании составил $ 12,3 млрд, что на 34% меньше по сравнению с показателем 2022 года.
В отчете KPMG Pulse of Fintech отмечется, что геополитическая и экономическая неопределенность и высокие процентные ставкаи стали причиной того, что финтех-инвесторы придерживали свои деньги на протяжении большей части 2023 года.
Объемы инвестиций в финтех Великобритании в 2023 году был самым низким с 2020 года.
«Шторм глобальных проблем сделал 2023 год невероятно тяжелым для британского рынка финансовых технологий. Несмотря на то, что можно было заключить хорошие сделки, финтех-инвесторы стали внимательно изучать потенциальные сделки с особым упором на жизнеспособность бизнес-моделей и прибыльность. Несмотря на падение объема инвестиций, Великобритания остается европейской столицей финтех-инноваций, причем британские финтех-компании по-прежнему привлекают больше финансирования, чем компании во Франции, Германии, Китае, Индии, Бразилии и Канаде вместе взятые.
Ожидается, что в первом полугодии 2024 года объем инвестиций в британский сектор финансовых технологий останется относительно небольшим, хотя инвестиции, вероятно, начнут расти по мере снижения процентных ставок, что, по общему мнению, произойдет в третьем/четвертом квартале», - сказал ведущий партнер KPMG UK по работе с клиентами в сфере банковского дела и финансовых технологий Джон Холлсуорт.