Բանկային ոլորտում Gen AI-ի օգտագործման 10 ուղղություն՝ Mastercard-ից
Mastercard-ը հրապարակել է Generative AI: The transformation of banking զեկույցը, որում առանձնացրել է բանկային ոլորտում գեներատիվ արհեստական բանականության (Gen AI) օգտագործման 10 ուղղություն:
«Մենք ակնկալում ենք, որ արդեն 2024 թվականին Gen AI-ն աստիճանաբար կսկսի ինտեգրվել ամբողջ աշխարհի ֆինանսական հաստատությունների գործառնություններում ու պրոդուկտներում»,- ասել է Mastercard-ի նորարարության հարցերով տնօրեն Քեն Մուրը:
1. Գիտելիքները եւ գաղափարները
Gen AI-ով զինված բանկիրները կտեսնեն, որ նախկինում ժամեր պահանջող տեղեկատվության որոնումները այժմ տեւում են րոպեներ: Բարդ կարգավորիչ կանոնակարգերի ստուգման անհրաժեշտության դեպքում Gen AI-ի օգնությամբ նրանք կարող են ստանալ համոզիչ տեղեկանքներ՝ մեջբերումների կամ օրենքներին եւ այլ նյութերին հղումների փոխարեն:
2. Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ
Gen AI-ը կօգնի մշակել նախագծի տեխնիկական առաջադրանքը, մշակել եւ լրամշակել ծրագրային կոդը եւ ստեղծել սինթետիկ տվյալներ:
3. Կիբերանվտանգությունը եւ խարդախության կանխարգելումը
Լեզվական մեծ մոդելները (LLM) կարող են հատուկ հարմարեցվել անվտանգության ոլորտում աշխատանքների համար՝ ունենալով սպառնալիքներին արձագանքելու հնարավորություն եւ բարդ տվյալները հստակ առաջարկությունների վերածելու ունակություն:
4. Տաղանդների կառավարում
Ոչ կառուցվածքային տվյալներ մշակելու ունակության շնորհիվ Gen AI-ն հնարավորություն ունի բացահայտելու եւ HR մենեջերներին ներկայացնելու թեկնածուներին, ովքեր կարող բանկային ոլորտում աշխատանքային փորձ չունենալ, բայց այլ արժեքավոր հմտությունների եւ գիտելիքների տիրապետեն:
5. Հաճախորդների գրանցումը
Gen AI-ն թույլ է տալիս պարզեցնել «ճանաչի՛ր հաճախորդիդ» պահանջի պահպանումը եւ փաստաթղթերի կառավարումը: Արագ սինթեզելով հաճախորդների տվյալները՝ այն կարող է բացահայտել ռիսկերը եւ ավտոմատացնել փաստաթղթաշրջանառությունը:
6. Խոսակցական բանկինգը
Gen AI-ն կարող է ստեղծել բոտեր, որոնք կպատասխանեն հաճախորդների հարցումներին՝ համատեքստին համապատասխան: Բանկի հաճախորդի կերպարը, ով փորձում է շրջանցել բոտին եւ կապվել կենդանի օպերատորի հետ, կարող է անցյալում մնալ:
7. Ֆինանսական խորհրդատվությունները
Gen AI-ի լուծումները տալիս են զգացմունքներից կամ ցանկալին իրականության տեղ ներկայացնելուց զերծ խորհուրդներ: Ֆինանսական խորհրդատուները եւ նրանց հաճախորդները կարող են օգտագործել AI-ի վրա հիմնված մոդելավորումը՝ բարդ ներդրումային ռազմավարությունների մասին ավելի խորը պատկերացում կազմելու համար:
8. Վարկերի տրամադրումը
Gen AI-ն կօգնի նվազեցնել մշակման ժամանակը եւ դրա հետ կապված ծախսերը՝ քայլ առ քայլ ուղեցույց տրամադրելով դիմորդներին: Վարկավորման գործընթացների պարզեցումը կարող է խթանել վարկավորման աճը ընկերությունների եւ անհատների համար:
9. Լոյալության ծրագրերը
Gen AI-ն տրամադրում է մասնակիցների հետ իրական ժամանակում շփվելու գործիք՝ ինչը թույլ է տալիս լոյալության ծրագրի հավանական անդամների ավելի ճիշտ ընտրություն կատարել:
10. Մարքեթինգը եւ հաղորդակցությունները
Դինամիկ փորձարկման, էլեկտրոնային նամակների եւ սոցիալական մեդիայի գրառումների ստեղծման համար Gen AI-ը կիրառելու հետ մեկտեղ, մարքեթոլոգները կարող են նոր գիտելիքներ ստանալ սպառողների արձագանքների վերաբերյալ՝ համատեղելով այն տրամադրությունների վերլուծության հետ:

10 направлений использования Gen AI в банковской сфере из доклада Mastercard
Mastercard выпустила доклад Generative AI: The transformation of banking, в котором выделила 10 ключевых направлений использования генеративного искусственного интеллекта (Gen AI) в банковской сфере.
«Мы ожидаем, что уже в 2024 году Gen AI начнет постепенно интегрироваться в операции и продукты финансовых учреждений по всему миру», - сказал директор по инновациям Mastercard Кен Мур.
1.    Знания и идеи
Банкиры, оснащенные Gen AI, могут обнаружить, что поиск информации, который раньше занимал часы, теперь занимает минуты. Если им необходимо проверить сложные регуляционные правила, банкиры могут посредством Gen AI получать убедительные справки, а не просто цитаты или ссылки на законы и другой исходный материал.
2.    Информационные технологии
Gen AI может помочь с составлением спецификаций проекта, написанием и отладкой кода, созданием синтетических данных.
3.    Кибербезопасность и предотвращение мошенничества
Большие языковые модели (LLM) могут быть специально адаптированы для работы в области безопасности. Эти LLM могут реагировать на угрозы и преобразовывать сложные данные в четкие рекомендации.
4.    Управление талантами
Благодаря своей способности обрабатывать неструктурированные данные, Gen AI может находить и предлагать HR-менеджерам кандидатов, у которых может не быть традиционного опыта работы в банковской сфере, но которые могут обладать другими ценными навыками.
5.    Регистрация клиентов
Gen AI может упростить соблюдение требования «знай своего клиента» и управление документацией. Быстро синтезируя данные о клиентах, он может выявлять риски и автоматизировать документооборот.
6.    Разговорный банкинг
Gen AI может создавать ботов, способных отвечать на запросы клиентов соответственно контексту. Образ клиента банка, пытающегося обойти бота и связаться с живым оператором, может отойти в прошлое.
7.    Финансовые консультации
Решения Gen AI могут давать рекомендации, лишенные эмоций или выдачей желаемого за действительное. Финансовые консультанты и их клиенты могут использовать моделирование на базе искусственного интеллекта, чтобы глубже понимать сложные инвестиционные стратегии.
8.    Выдача кредитов
Gen AI может сократить время обработки и связанные с этим расходы, предлагая заявителям пошаговое руководство. Упрощение кредитных процессов может стимулировать рост кредитования для компаний и частных лиц.
9.    Программы лояльности
Gen AI дает менеджерам программ инструмент, с помощью которого с участниками можно общаться в режиме реального времени, что позволяет лучше подбирать потенциальных участников программ лояльности.
10.    Маркетинг и коммуникации
Помимо использования Gen AI для динамического тестирования и создания электронных писем и публикаций в социальных сетях, маркетологи могут проибрести новые знания о реакциях потребителей, сочетая их с анализом настроений.