Հնդկաստանը կաջակցի ֆինտեխ ծառայությունների զարգացմանը Աֆրիկայում
Հնդկաստանի կառավարությունը $ 2 մլն կտրամադրի Աֆրիկայում թվային ֆինանսական ծառայությունների հասանելիության ապահովման գործընթացն արագացնելու համար։
Միջոցները կփոխանցվեն Աֆրիկայի թվային ֆինանսական ներառման հիմնադրամին (ADFI), որը կառավարիչը Աֆրիկայի զարգացման բանկն է:
Վերջերս կատարված ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ Աֆրիկայի բնակչության շուրջ կեսը չի օգտագործում թվային ֆինանսական լուծումներ, հատկապես՝ կանայք, երիտասարդները, ֆերմերները, փոքր բիզնեսները եւ գյուղական համայնքները:
«Հնդկաստանի դերը հեռավոր գյուղական վայրերում թվային ֆինանսական ծառայությունների ներդրման եւ ֆինանսական ծառայությունների թվայնացման համար ենթակառուցվածքների կառուցման ոլորտներում մեծ հնարավորություն են բացում գիտելիքների եւ փորձի փոխանակման համար»,- ասել է ADFI Կառավարիչների խորհրդում Հնդկաստանը ներկայացնող անդամ Մանիշա Սինհան:

Индия поддержит развитие финтех-услуг в Африке
Индийское правительство выделит $ 2 млн с целью ускорения процесса обеспечения доступа к цифровым финансовым услугам в Африке.
Средства будут переданы Африканскому фонду цифровой финансовой доступности (ADFI), который управляется Африканским банком развития.
Недавнее исследование показало, что около половины взрослого населения Африки не пользуется цифровыми финансовыми решениями, особенно женщины, молодежь, фермеры, малый бизнес и сельские сообщества.
«Роль Индии в области цифровых финансовых услуг, расширения доступа к ним в отдаленных сельских районах и создания инфраструктуры для цифровизации финансовых услуг открывает широкие возможности для обмена знаниями и опытом», - сказал член Совета управляющих ADFI от Индии Маниша Синха.