Ռուսաստանյան բանկերին արգելվել է օգտվել արտասահմանյան մեսենջերներից
«Ռոսկոմնադզոր»-ը հրապարակել է օտարերկրյա այն մեսենջերների ցանկը, որոնցից, ըստ օրենքի, մարտի 1-ից մի շարք կազմակերպությունների արգելվել է օգտվել։
Frank Media-ի փոխանցմամբ՝ այդպիսի կազմակերպությունների թվում են բանկերը, բրոքերները, կառավարիչ ընկերությունները, ոչ պետական կենսաթոշակային հիմնադրամները, դեպոզիտարիաները եւ ապահովագրողները:
Մասնավորապես, նման մեսենջերները չեն կարող օգտագործվել վճարային փաստաթղթեր փոխանցելու, ինչպես նաեւ դրանց օգնությամբ ՌԴ քաղաքացու մասին անձնական տվյալներ պարունակող տեղեկատվություն տրամադրելու համար։
Միաժամանակ, արգելքի տակ են մտնում նաեւ անկանխիկ հաշվարկների ժամանակ դրամական փոխանցումների մասին տեղեկատվությունը, ինչպես նաեւ վճարումներ կատարելու համար անհրաժեշտ տվյալները եւ բանկերում ռուսաստանցիների հաշիվների ու ավանդների մասին տեղեկությունները: Բացի այդ, օտարերկրյա մեսենջերները չեն կարող օգտագործվել տարբեր տեսակի առցանց հաշվարկներ կատարելու ժամանակ:
Նման ծառայությունների ցանկը հաստատում է «Ռոսկոմնադզոր»-ը։ 2023 թվականի մարտի 1-ի դրությամբ գերատեսչությունն «արգելված» մեսենջերների շարքում ներառել է.

Российским банкам запретили пользоваться иностранными мессенджерами
«Роскомндазор» опубликовал список иностранных мессенджеров, которыми, согласно закону, ряду организаций с 1 марта запрещено пользоваться.
Как передает Frank Media, к таким организациям относятся банки, брокеры, управляющие компании (УК), негосударственные пенсионные фонды (НПФ), депозитарии и страховщики.
В частности, такие мессенджеры нельзя использовать для передачи платежных документов, а также предоставлять с помощью них информацию с персональными данными россиянина.
К тому же под запрет попадает и информация о переводах денежных средств при безналичных расчетах, а также сведения, необходимые для осуществления платежей и сведения о счетах и вкладах россиян в банках. Кроме того, иностранными мессенджерами нельзя пользоваться и при проведении разного рода расчетов онлайн.
Список таких сервисов утверждает Роскомнадзор. По состоянию на 1 марта 2023 года ведомство отнесло к «запрещенным» мессенджерам: