Վարկային քարտերը գալիս են օգնելու կլիմային
Vancity վարկային միությունը դարձել է Կանադայում առաջին ֆինանսական հաստատությունը, որն իր անդամներին առաջարկել է սեփական գնումների հետ կապված CO2 արտանետումները գնահատելու նորարարական միջոց:
Finextra.com-ի փոխանցմամբ՝ Vancity Visa վարկային քարտի յուրաքանչյուր քարտապան քարտով գնումներ կատարելու ընթացքում կարող է հետեւել ածխածնի մոտավոր արտանետումներին՝ ածխածնի նոր հաշվիչի օգնությամբ:
Վարկային միության անդամները կարող են տեսնել իրենց ամսական հաշվարկը եւ համեմատել այն երկրում եղած ցուցանիշի հետ կամ որոշել, թե վարկային քարտով որ գնումներն ունեն ամենաբարձր բնապահպանական կորուստները: Ածխաթթու գազի արտանետումների հաշվիչը կօգնի Vancity քարտապաններին ավելի լավ հասկանալ իրենց ածխածնային հետքը, նաեւ օգտակար խորհուրդներ կտա այն նվազեցնելու վերաբերյալ:
«Գնումներ կատարելիս ածխածնի հաշվիչը Visa վարկային քարտերի սեփականատերերին տրամադրում է ածխածնի հաշվարկված արտանետումները՝ թույլ տալով մարդկանց կապել իրենց ամենօրյա ծախսերի վերաբերյալ որոշումներն այն փոփոխությունների հետ, որոնք նրանք ցանկանում են տեսնել աշխարհում: Կլիմայի եւ փողի միջեւ կապի հաստատումը հեշտացել է Vancity-ի անդամների համար, ովքեր այժմ ունեն ածխածնի արտանետումները չափելու միջոցներ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Կանադայում Visa Carbon Counter նախագիծն իրականացնելու համար Vancity վարկային միությունը գործընկերային պայմանագիր է կնքել ecolytiq-ի հետ, որը կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի տեխնոլոգիաներով զբաղվող եվրոպական առաջատար ընկերություններից մեկն է։ ecolytiq-ը համագործակցում է ֆինանսական հաստատությունների հետ՝ ապահովելու թվային լուծում, որը համատեղում է կլիմայի մասին իրազեկությունը, կրթությունը եւ վարքագծային շարժառիթները՝ ոգեշնչելու կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի գործողությունները:

Кредитные карты приходят на помощь климату
Кредитный союз Vancity стал первой финансовой организацией в Канаде, предложившей своим членам инновационный способ оценки выбросов CO2, связанных с их покупками.
Как передает Finextra.com, каждый владелец кредитной карты Vancity Visa может отслеживать приблизительные выбросы углерода при покупках по кредитной карте с помощью нового счетчика углерода.
Члены кредитного союза могут увидеть свой ежемесячный подсчет и сравнить его со средним показателем по стране или определить, какие покупки по кредитной карте имеют самые высокие экологические издержки. Счетчик выбросов углекислого газа поможет держателям карт Vancity лучше понять свой углеродный след и даст полезные советы о том, как его уменьшить.
«Счетчик углерода предоставляет держателям кредитных карт Visa расчетные выбросы углерода при покупках, позволяя людям связывать свои ежедневные решения о расходах с изменениями, которые они хотят видеть в мире. Установление связи между климатом и деньгами стало проще для членов Vancity, у которых теперь есть средства для измерения выбросов углерода»,- отмечается в сообщении.
Для реализации проекта Visa Carbon Counter в Канаде компания Vancity заключила партнерское соглашение с ecolytiq, одной из ведущих европейских компаний, занимающихся технологиями по борьбе с изменением климата. ecolytiq сотрудничает с финансовыми учреждениями, чтобы предоставить цифровое решение, сочетающее осведомленность о климате, образование и поведенческие стимулы, чтобы вдохновить на действия по борьбе с изменением климата.