Goldman Sachs-ի նեոբանկը չի արդարացրել հիմնադիրների սպասումները
Աշխարհի խոշորագույն ներդրումային բանկերից մեկը՝ Goldman Sachs-ը, նախատեսում է աստիճանաբար հրաժարվել սպառողական վարկերից, որոնք առաջարկում էր իր Marcus by Goldman Sachs առցանց բանկի միջոցով:
Ինչպես գրում է RB.ru-ն, ծառայությունը գործարկվել էր 2016 թվականին, սակայն սպառողների շրջանում այդպես էլ բավարար ժողովրդականություն չվայելեց։
Marcus by Goldman Sachs-ն առցանց մանրածախ բանկ էր, որն առաջարկում էր չապահովված սպառողական վարկեր եւ բարձր եկամտաբերությամբ խնայողական հաշիվներ: 2016 թվականին Goldman Sachs-ը սկսեց ծառայության առաջմղումն էլեկտրոնային փոստի եւ առցանց գովազդի միջոցով: Ավելի վաղ ներդրումային հսկան ձեռք էր բերել ավանդային հարթակ եւ մշակել չապահովված սպառողական վարկերի տրամադրման համակարգ։
Դրանից հետո Goldman Sachs-ը գնեց վարկային քարտեր թողարկող Final ստարտափը, ինչպես նաեւ Clarity Money-ը՝ անձնական ֆինանսները կառավարելու համար հավելվածը: Սակայն պրոդուկտի բաղադրիչները չհաջողվեց կապել իրար հետ, եւ տեխնոլոգիական հարթակի բարդությունը կտրուկ աճեց:
Այժմ Goldman Sachs-ը սահմանափակում է վնասաբեր ստորաբաժանումը եւ նախատեսում է կրճատել մինչեւ 4000 աշխատակցի: Առաջիկա ամիսներին բանկը պատրաստվում է դադարեցնել սպառողական նոր վարկերի տրամադրումը։ Միաժամանակ, Marcus-ը կշարունակի առաջարկել խնայողական հաշիվներ, ինչպես նաեւ ընդլայնել հաճախորդների բազան եւ ներգրավել ավանդներ:
Goldman Sachs-ը չկայացած միակ նեոբանկը չէ: Ոլորտն, ընդհանուր առմամբ, դժվարություններ ունի. որոշ գնահատականներով, աշխարհի 400 նեոբանկերից միայն 5%-ն է շահութաբեր: Դրանց համար բավականին դժվար է հաճախորդներ ներգրավելը, իսկ ավելի դժվար է համոզել նրանց օգտագործել ծառայությունը որպես հիմնական պրոդուկտ:
Դեբետային քարտերով գործարքների համար միջբանկային միջնորդավճարները նեոբանկերին առաջին իսկ օրվանից եկամուտ ստանալու հնարավորություն են ընձեռել: Սակայն երկարաժամկետ հեռանկարում դա չի բավարարի ներդրողների պահանջմունքները։ Ծառայությունները, որոնք ուղղված են ցածր եկամուտ ունեցող բնակչությանը, կարող են հանդիպել դժվարությունների՝ վարկավորման ոլորտում առաջարկները զարգացնելու եւ ընդլայնելու առումով:
Միաժամանակ, նոր սերնդի ընկերությունները, ինչպիսին է, օրինակ, Block-ի բջջային վճարումների Cash App ծառայությունը, սովորել են հարաբերություններ կառուցել սպառողների հետ գործարքների միջոցով: Իսկ BNPL հարթակները, ինչպիսիք են Affirm-ը եւ Klarna-ն, հաջողությամբ ընդլայնել են իրենց գործունեությունը թանկարժեք ապրանքներից մինչեւ ամենօրյա գնումներ՝ միաժամանակ ամրապնդելով կապը սպառողների հետ:
Marcus-ի բաժնետերերը հստակ հասկացրել են, որ նեոբանկի ժամանակն ավարտվել է։ Որքա՞ն ժամանակ կպահանջվի, մինչեւ Սիլիկոնյան հովտի խաղացողները միանան նրանց:

Необанк Goldman Sachs-а не оправдал ожиданий акционеров
Goldman Sachs, один из крупнейших инвестиционных банков в мире, планирует отказаться от потребительских кредитов, которые он предлагал через свой онлайн-банк Marcus by Goldman Sachs.
Как пишет RB.ru, cервис был запущен в 2016 году, но так и не завоевал достаточную популярность среди потребителей.
Marcus by Goldman Sachs - розничный онлайн-банк, который предлагал необеспеченные потребительские кредиты и сберегательные счета с высокой доходностью. В 2016 году Goldman Sachs начал продвигать сервис через прямую email-рассылку и интернет-рекламу. Ранее инвестиционный гигант приобрел депозитную платформу и разработал систему для предоставления необеспеченных потребительских кредитов.
Вскоре Goldman Sachs купил стартап Final, выпускающий кредитные карты, а также Clarity Money, приложение для управления личными финансами. Однако компоненты продукта не удалось связать между собой, и сложность технологической платформы резко возросла.
Теперь Goldman Sachs сокращает убыточное подразделение и планирует уволить до 4 тысяч сотрудников. В ближайшие месяцы банк собирается прекратить выдачу новых потребительских кредитов. Одновременно, Marcus по-прежнему будет предлагать сберегательные счета, а также расширять клиентскую базу и привлекать депозиты.
Goldman Sachs - не единственный несостоявшийся необанк. Трудности испытывает весь сектор в целом: по некоторым оценкам, лишь 5% из 400 необанков по всему миру являются прибыльными. Им довольно сложно привлекать клиентов, а еще труднее - убедить их использовать сервис в качестве основного.
Межбанковские комиссии за операции по дебетовым картам предлагали необанкам возможность получать доход с первого дня. Однако это не удовлетворит потребности инвесторов в долгосрочной перспективе. Сервисы, нацеленные на малообеспеченные слои населения с низкими доходами, могут испытывать трудности с тем, чтобы разрабатывать и масштабировать предложения в области кредитования.
В то же время, компании нового поколения, например, мобильный платежный сервис Cash App от Block, научились строить отношения с потребителями посредством транзакций. А BNPL-платформы, такие как Affirm и Klarna, успешно расширили свою деятельность от дорогостоящих товаров до повседневных покупок, укрепив при этом связь с потребителями.
Акционеры Marcus ясно дали понять, что время необанка подошло к концу. Сколько времени пройдет, прежде чем к ним присоединятся стейкхолдеры из Кремниевой долины?