«Ռուսաստանյան» SWIFT-ը մտադիր են կապակցել իր նմանօրինակների հետ
Ռուսաստանի կառավարությունը նոր մեխանիզմ է մշակում բարեկամական երկրներից մեկի կոնտրագենտների հետ հաշվարկներ իրականացնելու համար, «Վեդոմոստի»-ին հայտնել է դաշնային պաշտոնյան։
Նշվում է, որ նոր համակարգի հիմքում ընկած է «ռուսաստանյան» SWIFT-ի՝ Ռուսաստանի Բանկի ֆինանսական հաղորդագրությունների փոխանցման համակարգի (SPFS) եւ այլ պետություններում դրա ազգային նմանօրինակների կապակցումը:
Նոյեմբերի 1-ին ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինն առաջարկել էր Շանհայի համագործակցության կազմակերպության անդամ երկրներին ստեղծել բանկային վճարումների իրականացման եւ ֆինանսական տեղեկատվության էլեկտրոնային փոխանակման սեփական համակարգ։ Միշուստինի խոսքով՝ վճարումներ կատարելու համար կարող են օգտագործվել միջբանկային հեռահաղորդակցության ազգային հարթակները։
Ազգային հաշվարկային համակարգերի կապակցումը կհեշտացնի հարթակի օգտագործումը կոնտրագենտ երկրների բանկերի համար, քանի որ աշխատանքը կընթանա ազգային վճարային ենթակառուցվածքի հիման վրա: Առաջարկի իրականացումը կպահանջի ներդրումներ՝ ինչպես ֆինանսական, այնպես էլ տեխնոլոգիական, պարզաբանել է պաշտոնյան՝ չհստակեցնելով նման համակարգի ստեղծման համար ծախսերի չափը։
«Սա դեռ վաղ փուլում գտնվող գաղափար է: Հեշտ չի լինելու, սակայն մենք այս հարցը բարձրացնում ենք մեր գործընկերների հետ։ Սա ոչ այնքան SWIFT-ի այլընտրանք է, որքան հնարավոր համակարգ, որը թույլ կտա աշխատել ազգային արժույթներով»,- նշել է պարբերականի զրուցակիցը։
Չինաստանի հետ հաշվարկներ կատարելու համար նոր ենթակառուցվածք ստեղծելու հարցը քննարկվում է 2019 թվականից։ Այն ժամանակ երկրները որոշել էին ստեղծել այլընտրանքային մեխանիզմ SWIFT-ից անջատվելու դեպքում, սակայն թեման շարունակություն չունեցավ։ Նման գաղափար 2018 թվականին Ռուսաստանի հետ համատեղ մշակում էր Եվրամիությունը․ երկրները նախատեսում էին ստեղծել եվրոպական հարթակ Իրանի հետ հաշվարկների համար, քանի որ վերջինս միացված չէ SWIFT-ին։
SWIFT-ին անդամակցում է ավելի քան 11 000 ֆինանսական հաստատություն աշխարհի շուրջ 200 երկրում։ Ռուսաստանում SWIFT համակարգի նմանօրինակը Ռուսաստանի Բանկի Ֆինանսական հաղորդագրությունների փոխանցման համակարգն է: Այս համակարգը ստեղծվել է 2014 թվականին այն բանից հետո, երբ առաջին անգամ բարձրացվեց SWIFT-ից Ռուսաստանին անջատելու հարցը՝ կապված Ղրիմի միացման հետ։ Համակարգին արդեն միացել է 440 մասնակից, այդ թվում՝ ավելի քան 100 ոչ ռեզիդենտ 12 երկրից: Մասնավորապես, ինչպես օրերս հայտարարել էր Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակը, SWIFT-ի ռուսաստանյան նմանօրինակին միանում են իրանական բանկերը։
Միաժամանակ, աճում է ռուսաստանյան վարկային հաստատությունների թիվը, որոնք միանում են չինական CIPS համակարգին: Այն գործարկվել է 2015 թվականին՝ չինական արժույթի գլոբալ օգտագործումը զարգացնելու նպատակով: Այս կերպ Պեկինը ցանկանում էր պաշտպանվել ԱՄՆ հետախուզությունից, որը հասանելիություն ունի SWIFT միջազգային համակարգին, գրել էր Financial Times-ը:
Շանհայի համագործակցության կազմակերպության անդամ երկրներից շատերն ունեն հաղորդագրությունների փոխանցման իրենց ներքին համակարգերը, ուստի յուրաքանչյուրն ունի ինտեգրված համակարգ ստեղծելու հիմք, նշում է Ազգային վճարային խորհրդի վարչության նախագահ Ալմա Օբաեւան։
Նրա խոսքով՝ SPFS-ի շրջանակում հաղորդագրությունները ստանդարտացված են, դրանք փոխանցվում են, այսպես կոչված, SWIFT-կողմնորոշված ձեւաչափերով: Եթե կոնտրագենտ երկիրն ունի իր սեփական համակարգը՝ ստեղծված միջազգային ստանդարտներով, ապա կապակցման հարցում դժվարություն չպետք է լինի, կարծում է փորձագետը։

«Российский» SWIFT намерены состыковать с его аналогами
Правительство России разрабатывает новый механизм для расчетов с контрагентами с одной из дружественных стран, сообщил «Ведомостям» федеральный чиновник.
Отмечается, что в основе новой системы будет стыковка «российского» SWIFT - Системы передачи финансовых сообщений (СПФС) Банка России, и его национальных аналогов в других государствах.
1 ноября премьер-министр России Михаил Мишустин предложил странам - участницам Шанхайской организации сотрудничества создать собственную систему проведения банковских платежей и электронного обмена финансовой информацией. По словам Мишустина, для проведения платежей можно использовать национальные платформы межбанковских телекоммуникаций.
Стыковка национальных расчетных систем упростит использование платформы для банков стран-контрагентов, так как работа будет вестись на базе национальной платежной инфраструктуры. Реализация предложения потребует вложений, как финансовых, так и технологических, пояснил чиновник, не уточнив размер затрат на создание такой системы.
«Это пока идея в начальной стадии. Идея непростая, но этот вопрос мы поднимаем со своими коллегами. Это не столько альтернатива SWIFT, сколько возможная система, которая будет позволять работать в национальных валютах»,- отметил собеседник издания.
Вопрос создания новой инфраструктуры для осуществления расчетов с Китаем обсуждается с 2019 года. Тогда страны решили создать альтернативный механизм на случай отключения от SWIFT, однако тема не получила продолжения. В 2018 году такую идею разрабатывал ЕС совместно с Россией - страны планировали создать европейскую платформу для расчетов с Ираном, который не подключен к SWIFT.
Членами SWIFT являются более 11 000 финансовых организаций в около 200 странах мира. В России аналогом SWIFT системы выступает СПФС Банка России. Российская система была создана в 2014 году после того, как в связи с присоединением Крыма был впервые поднят вопрос об отключении России от SWIFT. К СПФС подключились 440 участников, в том числе больше 100 нерезидентов из 12-и стран. К российскому аналогу SWIFT подключаются, в частности, иранские банки, сообщил на днях вице-премьер России Александр Новак.
Одновременно растет число российских кредитных организаций, которые подключаются к китайской системе CIPS. Она была запущена в 2015 году с целью развития глобального использования китайской валюты. Так Пекин хотел защититься от разведки США, имеющей доступ к международной системе SWIFT, писала газета Financial Times.
Большинство стран-членов Шанхайской организации сотрудничества имеет свои внутренние системы передачи сообщений, поэтому у всех есть базис для создания интегрированной системы, отмечает председатель правления Национального платежного совета Алма Обаева.
По ее словам, сообщения в рамках СПФС стандартизированы, они передаются в так называемых SWIFT-ориентированных форматах. Если в стране-контрагенте есть своя система, созданная по международному стандарту, то сложности в стыковке быть не должно, считает эксперт.