Թեհրանն ու Մոսկվան մոտ են իրենց վճարային համակարգերի ինտեգրման ավարտին
Թեհրանն ու Մոսկվան երկու-երեք ամսվա ընթացքում կավարտեն ռուսաստանյան «Միր» եւ իրանական «Շետաբ» վճարային համակարգերի ինտեգրումը։
Franc Media-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է իրանական Hamshahri Online լրատվական կայքը՝ վկայակոչելով Իրանի էկոնոմիկայի եւ ֆինանսների նախարար Էհսան Հանդուզիի հայտարարությունը։
«Իրանի եւ Ռուսաստանի կենտրոնական բանկերի միջեւ լավ բանակցություններ են վարվել եւ, հուսով եմ՝ առաջիկա երկու-երեք ամսվա ընթացքում արդյունքը կլինի բանկային ցանցերի, ինչպես նաեւ «Շետաբ» եւ «Միր» համակարգերի ինտեգրումը»,- ասել է նախարարը։
Նա նշել է, որ դա տնտեսավարողների համար կհեշտացնի բիզնեսով զբաղվելը, բացի այդ, ըստ նրա, զբոսաշրջիկները եւս կկարողանան օգտվել ինտեգրված համակարգերից։
Այն, որ կողմերը քննարկում են «Միր» եւ «Շետաբ» վճարային համակարգերի միացման հարցը, հայտնի էր դարձել այս տարվա մայիսին՝ Ռուսաստանի եւ Իրանի միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահների հանդիպման արդյունքներով։
Արդեն օգոստոսի կեսին տնտեսական հարցերով Իրանի արտաքին գործերի փոխնախարար Մեհդի Սաֆարին հայտարարել էր, որ Իրանն ունի տեխնիկական հնարավորություն՝ մի քանի ամսվա ընթացքում միանալու «Միր» վճարային համակարգին։
«Իրանն ունի անհրաժեշտ ենթակառուցվածք «Միր» համակարգին միանալու համար: Բանակցություններում երկու կողմի համաձայնության դեպքում Իրանը մի քանի ամսվա ընթացքում կարող է միանալ համակարգին»,- ասել էր Սաֆարին:
Դրանից մեկ ամիս առաջ Սաֆարին նաեւ նշել էր, որ իրանական եւ ռուսական կողմերն աշխատում են SWIFT-ի նման միջբանկային վճարումների համատեղ համակարգի ստեղծման շուրջ:
«Բնականաբար, երկու երկրները, որոնք ցանկանում են ապադոլարացնել իրենց գործարքները, պետք է ունենան SWIFT-ի նման հատուկ համակարգ: Իրանական եւ ռուսական կողմերն առաջարկել են նման համակարգի մեկական տարբերակ։ Այժմ գործնականում լավ պայմանավորվածություն ենք ձեռք բերել, որի հիման վրա կկարողանանք արժութային գործարքներ իրականացնել երկու երկրների միջեւ»,- ասել էր Սաֆարին։
Իր հերթին, Իրանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Ալի Սալեhաբադին հուլիսի 7-8-ը Մոսկվայում ՌԴ իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ կայացած հանդիպումների արդյունքներով հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի հետ ստորագրված միջբանկային համագործակցության մասին հուշագրերը շուտով կկիրառվեն գործնականում։
«Առաջիկայում մենք կիրագործենք այս այցելության ընթացքում ստորագրված մտադրությունների մասին հուշագրի կետերը։ Եվ այդ ժամանակ առեւտրականները, գործարարներն ու տնտեսագետները կտեսնեն մեր պայմանավորվածությունների արդյունքները»,- ասել էր Իրանի ԿԲ ղեկավարը։

Тегеран и Москва близки к завершению интеграции своих платежных систем
Тегеран и Москва в течение двух-трех месяцев завершат интеграцию российской платежной системы «Мир» и иранской «Шетаб».
Как пишет Franc Media, об этом сообщает иранский новостной сайт Hamshahri Online со ссылкой на заявление министра экономики и финансов Ирана Эхсан Хандузи.
«Между центральными банками Ирана и России были проведены хорошие переговоры, и я надеюсь, что в течение ближайших двух-трех месяцев результатом станет интеграция банковских сетей, а также систем «Шетаб» и «Мира»,- заявил министр.
Он отметил, что это позволит облегчить ведение бизнеса экономическим операторам, кроме того, по его словам, туристы также смогут пользоваться интегрированными системами.
О том, что стороны обсуждают вопрос соединения платежных систем «Мир» и «Шетаб» стало известно в мае текущего года по итогам встречи сопредседателей межправительственной комиссии России и Ирана.
Уже в середине августа заместитель главы МИД Ирана по экономическим вопросам Мехди Сафари заявил, что страна обладает технической возможностью в течение нескольких месяцев присоединиться к платежной системе «Мир».
«В Иране есть необходимая инфраструктура для подключения к системе «Мир». В случае соглашения двух сторон на переговорах Иран может в течение нескольких месяцев присоединиться к системе «Мир»»,- говорил Сафари.
За месяц до этого Сафари также отмечал, что иранская и российская стороны работают над созданием совместной межбанковской системы платежей, подобной SWIFT.
«Естественно, две страны, которые хотят дедолларизировать свои транзакции, должны обладать специальной системой, подобной SWIFT. Иранская и российская стороны предложили по одному варианту такой системы. Сейчас мы практически достигли весьма неплохого соглашения, на основе которых мы могли бы совершать валютные операции между двумя странами»,- говорил Сафари.
Глава Центрального банка Ирана Али Салехабади по итогам встреч с представителями российских властей в Москве 7-8 июля заявлял, что подписанные с Россией меморандумы о межбанковском сотрудничестве в скором времени будут реализованы на практике.
«Мы реализуем подписанные в ходе этой поездки меморандумы о намерениях в ближайшем будущем. И тогда торговцы, бизнесмены и экономисты увидят результаты этих договоренностей»,- отмечал тогда глава ЦБ Ирана.