Tinkoff-ը դարձել է ՌԴ ԿԲ համակարգի միջոցով արտասահման փոխանցումների մատակարար
«Տինկոֆ Բանկ»-ը դարձել է Արագ վճարումների համակարգի (СБП) մատակարար՝ հեռախոսահամարի միջոցով ռուբլով անդրսահմանային փոխանցումների համար: Այս մասին RBC-ին հայտնել է բանկի ներկայացուցիչը:
Tinkoff-ն արդեն կատարել է 1000 ռուբլու առաջին դրամական փոխանցումը ռուսաստանյան Hice բանկի հաճախորդից ղրղզական MBANK-ին: Վերջինս Ղրղզստանի Առեւտրային բանկի բջջային բանկն է, իսկ Hice-ը բիզնեսի համար նախատեսված ռուսաստանյան բջջային բանկ է, որը գործում է «Մոդուլբանկի»-ի լիցենզիայի հիման վրա:
ՌԴ ԿԲ ներկայացուցիչը RBC-ին ասել է, որ տեխնոլոգիական եւ իրավական առումներով СБП-ի անդրսահմանային գործառույթն իրականացվում է 2022 թվականի ապրիլից, ինչը բանկերին հնարավորություն է տալիս գործարկել վճարումների եւ փոխանցումների տարբեր սցենարներ՝ մրցակցելով վճարային շուկայում. «Անդրսահմանային գործարքների իրականացման վերաբերյալ բանկերը որոշումներ են կայացնում ինքնուրույն՝ ելնելով իրենց բիզնես ռազմավարությունից եւ հաճախորդներին միտված քաղաքականությունից»:
Բանկերի ցանկը, որոնց հնարավոր կլինի փոխանցում ուղարկել, ինչպես նաեւ հաճախորդների համար միջնորդավճարների վերջնական չափը, ծառայության լիարժեք մեկնարկի ժամկետը եւ այլ հնարավոր մատակարարների ներգրավվածության մասին տեղեկատվությունը Tinkoff-ը եւ Կենտրոնական բանկը չեն բացահայտել։
Ինչպես պարզաբանել է բանկի ներկայացուցիչը, գործարքները կիրականացվեն ռուբլով՝ ընդունող բանկի կողմում ազգային արժույթի փոխարկմամբ։ Հետագայում, բացի Ղրղզստանից, Tinkoff-ը նախատեսում է СБП-ի միջոցով ռուսաստանյան բանկերին հասանելիություն տրամադրել փոխանցումներ կատարել դեպի Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) եւ հարեւան երկրներ: Արտասահմանյան բանկերից դեպի Ռուսաստան փոխանցումները նախատեսվում է գործարկել մինչեւ 2022 թվականի ավարտը։
Անդրսահմանային փոխանցումները կատարվում են Արագ վճարումների համակարգի ներսում: Դրանցում չի մասնակցում SWIFT վճարային համակարգը, ինչպես նաեւ վերջինիս ռուսաստանյան նմանօրինակը՝ Ֆինանսական հաղորդագրությունների փոխանցման համակարգը (СПФС):
«Տինկոֆ Բանկ»-ը դեպի Ղրղզստանի, Տաջիկստանի եւ Ուզբեկստանի բանկեր հեռախոսահամարով ուղիղ փոխանցումներ ներդրել է 2021 թվականին (իր համակարգի, ոչ թե СБП-ի միջոցով): Արագ վճարումների համակարգը, որը թույլ է տալիս հեռախոսահամարով գումար ուղարկել այլ բանկում գտնվող հաշվեհամարին, Կենտրոնական բանկը գործարկել է 2019 թվականի սկզբին, եւ մինչեւ վերջերս այն ներառում էր միայն ռուբլով փոխանցումներ։

«Тинькофф» стал провайдером для переводов за рубеж через систему ЦБ России
Тинькофф Банк стал провайдером Системы быстрых платежей (СБП) для рублевых трансграничных переводов по номеру телефона. Об этом RBC cообщил представитель банка.
«Тинькофф» уже провел первый денежный перевод на 1 тыс. руб. от клиента российского банка «Хайс» в киргизский MBANK. MBANK - это мобильный банк от Коммерческого банка Кыргызстана, а «Хайс» - это российский мобильный банк для бизнеса, который работает на лицензии Модульбанка.
С технологической и правовой сторон трансграничный функционал в СБП реализован с апреля 2022 года, что дает банкам возможность запускать различные сценарии платежей и переводов, конкурируя на платежном рынке, сказал RBC представитель ЦБ: «Решения о реализации трансграничных операций банки принимают самостоятельно, исходя из своей бизнес-стратегии и клиентской политики».
Список банков, в которые можно будет отправить перевод, а также конечный размер комиссий для клиентов, срок полноценного запуска сервиса и информацию о том, будут ли в нем задействованы другие провайдеры, в «Тинькофф» и Центробанке не раскрыли.
Как объяснил представитель банка, операции будут проходить в рублях с конвертацией в национальную валюту на стороне банка-получателя. В дальнейшем кроме Киргизии «Тинькофф» планирует предоставить российским банкам доступ к переводам через СБП и в другие страны Евразийского экономического союза (ЕАЭС) и ближнего зарубежья. Переводы из зарубежных банков в Россию планируется запустить до конца 2022 года.
Трансграничные переводы проходят внутри Системы быстрых платежей. В них не участвует платежная система SWIFT, а также ее российский аналог - Система передачи финансовых сообщений (СПФС).
Тинькофф Банк внедрил прямые переводы по номеру телефона в банки Киргизии, Таджикистана и Узбекистана в 2021 году (через свою систему, не через СБП). ЦБ запустил Систему быстрых платежей, позволяющую отправлять деньги по номеру телефона на счет в другой банк, в начале 2019 года, и до последнего времени она включала только рублевые переводы.