Հայկական արմատներով ամերիկյան ֆինտեխ ստարտափը $3 մլն է ներգրավել
Հայկական արմատներով ամերիկյան Collectly ֆինտեխ ստարտափը, որն օպտիմալացնում է բժշկական հաստատությունների եւ հիվանդների միջեւ փոխհաշվարկների գործընթացը, ներգրավել է $3 մլն ծավալի ներդրումներ:
Ինչպես հաղորդում է Сnews.ru-ն, ներդրումային փուլը գլխավորել է TMT Investments վենչուրային հիմնադրամը:
Collectly-ն նորարարական գործիք է նրանց համար, ովքեր ցանկանում են պարզեցնել բժշկական ծառայությունների դիմաց հաշիվների ներկայացման գործընթացը, բարձրացնել վճարումների հավաքագրման մակարդակը եւ բարելավել հիվանդների սպասարկման որակը:
Շատ հաճախորդներ ավելորդ ծախսեր են կրում վճարման գործընթացների վատ կառուցված լինելու պատճառով, ուստի ԱՄՆ-ում բուժսպասարկման համար ծախսերը կազմում են $3,33 տրլն՝ երկրի ՀՆԱ-ի 18%-ը: Ստարտափի խնդիրն է բարելավել իրավիճակը` նվազեցնելով առողջապահական ծախսերը:
«Collectly-ի թիմն արդեն հասել է բարձր ցուցանիշների ԱՄՆ-ի առողջապահական լայն շուկայում: Մենք ուրախ ենք, որ ներդրողները տեսնում են ընկերության հետագա աճի ներուժը եւ պատրաստ են աջակցել մեր զարգացմանը: Ներդրումների նոր փուլը կօգնի մասշտաբացնել բիզնեսը նոր մակարդակում եւ ուժեղացնել թիմը նոր տաղանդներ ներգրավման հաշվին»,- ասել  Collectly-ի համահիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Լեւոն Բրուտյանը:
Մոտ ապագայում Collectly-ն նախատեսում է բիզնեսի մասշտաբացում. 30 նոր բժշկական ERP համակարգերի հետ ինտեգրում, պայմանագրերի կնքում խոշոր հիվանդանոցների եւ բժշկական խմբերի հետ: Բացի այդ, բիզնեսի ակտիվ աճի համար, Collectly-ն ակտիվորեն ներգրավում է կադրեր՝ առաջին հերթին ինժեներներ Ռուսաստանից:
«Մենք ուրախ ենք մասնակցել Collectly-ի ներդրումային նոր փուլին: Նախագիծը լուծում է կարեւոր խնդիր բժշկական ոլորտի համար՝ վաղուց հնացած վճարման մեխանիզմը փոխարինելով նոր տեխնոլոգիաներով: Հիանալի թիմն ու նորարարական պրոդուկտը կօգնեն ընկերությանը դինամիկ զարգանալ ԱՄՆ շուկայում»,- ասել է TMT Investments-ի համահիմնադիր եւ կառավարիչ գործընկեր Արտյոմ Ինյուտինը:
Collectly-ն հիմնադրվել է 2016 թվականին՝ Լեւոն Բրուտյանի (գործադիր տնօրեն) եւ Մաքսիմ Միզոտինի (տեխնիկական տնօրեն) կողմից: Ֆինտեխ ընկերությունը սպասարկում է ավելի քան 300 կլինիկա եւ օրական 150 000 վճարումներ է մշակում: Վերջին մեկ տարվա ընթացքում ընկերության հասույթն աճել է 3,5 անգամ:

Американский финтех-стартап с армянскими корнями привлек $3 миллиона
Американский финтех-стартап с армянскими корнями Collectly, который оптимизирует процесс взаиморасчета между медицинскими учреждениями и пациентами, привлек инвестиции на сумму $3 миллиона.
Как передает Сnews.ru, лид-инвестором раунда выступил венчурный фонд TMT Investments.
Collectly - инновационный инструмент для тех, кто хочет упростить процесс выставления счетов за медицинские услуги, повысить уровень сбора платежей и улучшить качество обслуживания пациентов.
Многие клиники несут лишние издержки из-за плохо выстроенных процессов оплаты, поэтому затраты на медицину в США составляют $3,33 триллиона - это 18% ВВП всей страны. Задача стартапа - улучшить ситуацию, сократив затраты на медицину.
«Команда Collectly уже достигла высоких показателей на широком рынке медицины США. Мы рады, что инвесторы видят потенциал для дальнейшего роста компании и готовы поддержать наше развитие. Новый раунд инвестиций поможет нам масштабировать бизнес на новом уровне и усилить команду за счет привлечения новых талантов»,- отметил CEO и cооснователь Collectly Левон Брутян.
В ближайшее время Collectly планирует масштабирование бизнеса: интеграцию с 30 новыми медицинскими ERP системами, подписание контрактов с крупными госпиталями и медицинскими группами. Также, для активного роста бизнеса, Collectly активно привлекает кадры, в первую очередь - инженеров из России.
«Мы рады участию в новом раунде Collectly. Проект решает важную проблему для медицинской отрасли, заменяя новыми технологиями давно устаревший механизм оплаты. Прекрасная команда и инновационный продукт помогут Collectly динамично развиваться на рынке США»,- отметил сооснователь и управляющий партнер TMT Investments Артем Инютин.
Collectly основана в 2016 году Левоном Брутяном (CEO) и Максим Мизотиным (CTO). Финтех-компания обслуживает более 300 клиник и обрабатывает 150 000 платежей в день. За последний год выручка компании увеличилась в 3,5 раза.