Թվային փոխակերպումն ու բանկերի հետ հաճախորդների էմոցիոնալ կապը
Accenture-ի «Global Banking Consumer Study» նոր հետազոտության տվյալները վկայում են, որ համավարակի ընթացքում հաճախորդների հետ անձնական շփումներից առցանց եւ մոբայլ կապուղիների միջոցով անդեմ թվային գործարքների անցումն արագացրել է բանկերի նկատմամբ սպառողների վստահության անկումը:
Ինչպես հաղորդում է Сnews.ru-ն, հետազոտության շրջանակում Accenture-ի վերլուծաբանները հարցում են կատարել 27 երկրում ավելի քան 47 հազ․ սպառողների շրջանում եւ համեմատել տվյալները 2019 եւ 2017թթ․ համանման զեկույցների հետ։
Accenture-ի հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ առանց բանկի հետ ուժեղ էմոցիոնալ կապի սպառողները ֆինանսական ծառայություններն ընկալում են որպես զանգվածային պահանջարկի ապրանք, իսկ գինը նրանց համար հանդիսանում է հիմնական մրցակցային տարբերություն: Հարցվածների 37%-ը բանկի հետ աշխատանքի հիմնական գործոններից է համարում գին-որակ հարաբերակցությունը (10 տոկոսային կետով ավելի շատ, քան երկու տարի առաջ)։
Չնայած այն հանգամանքին, որ բանկերն արդեն երկար ժամանակ հորդորում են ֆինանսական ծառայություններ սպառողներին գործարքների համար օգտագործել թվային կապուղիներ, այնուամենայնիվ համավարակի արդյունքում անհնար էր կանխատեսել այս միտման զարգացման արագությունը։ Այն ժամանակ, երբ թվային տեխնոլոգիաների լայն ներդնումը բանկերը համարում են ծախսերի նվազեցման եւ 24/7 ռեժիմում ծառայությունների մատուցման միջոց, հապճեպ գործարկված թվային ծառայություններին արագ անցումը գրեթե ամբողջությամբ հեռացրել է մարդկային կարեւոր գործոնը բանկային հատվածից: Արդյունքում՝ հարցվածների միայն 29%-ն է վստահում բանկերին հոգալ իրենց երկարատեւ ֆինանսական բարեկեցության մասին (երկու տարի առաջ այս ցուցանիշը կազմում էր 43%)։
«Այն ժամանակ, երբ հաճախորդի վստահությունը ծայրահեղ կարեւոր է, թվային փոխակերպումը վտանգում է մարդկային հարաբերությունները, որոնք բանկերը փորձում են զարգացնել: Համավարակի հետեւանքով թվային ակտիվության աճը, մի կողմից, հնարավորություն է տվել բանկերին արդյունավետ սպասարկել հաճախորդներին համավարակի ողջ ընթացքում, իսկ որոշ դեպքերում նույնիսկ առաջ է մղել նրանց թվային ռազմավարությունը: Մյուս կողմից, սա դրդեց բանկերին գործարկել ֆունկցիոնալ լուծումներ, որոնք զերծ են հաճախորդի համար կարեւոր «հուզականությունից»: Հաճախորդների հետ ամուր կապեր ստեղծելու համար բանկերը պետք է վերանայեն իրենց մատուցած թվային ծառայությունները եւ դրանք ավելի անհատական եւ արդիական դարձնեն»,- նշել է  Accenture-ի բանկերի հետ աշխատանքի խմբի ղեկավար Ալան Մաքինթայերը։
Accenture-ի հետազոտությունը վկայում է, որ բանկերը պետք է գնահատեն՝ ինչպես է համավարակն ազդել սպառողի վարքագծի վրա եւ որոշեն՝ որ փոփոխություններն են վարքագծում շարունակական բնույթ կրում: Այս փոփոխություններից մեկը կարող է լինել տեսազանգերի հանդեպ աճող հետաքրքրությունը: Համավարակից առաջ սպառողների միայն 15%-ն է հաղորդակցվել բանկային խորհրդատուի հետ տեսազանգի միջոցով, բայց գրեթե կեսը (46%) նշել է, որ պատրաստ է դա անել մասնաճյուղերը վերաբացելուց հետո, իսկ հարցվածների 35%-ը նույնիսկ նախընտրում է տեսազանգը դեմ առ դեմ հանդիպումներին:
«Բանկերը պետք է հասկանան, թե ինչպես է սպառողի վարքագիծը փոխում բիզնեսը եւ ստեղծեն թվային գործիքներ, որոնք արդիականություն եւ անհատականություն են հաղորդում յուրաքանչյուր փոխգործակցությանը՝ չմոռանալով հնարավորության մասին՝ ցանկացած պահի «գծի վրա» բերելու մարդ-խորհրդատուին։ Ճիշտ մոտեցումը կհավասարակշռի մարդու եւ մեքենայի փոխգործակցությունը։ Սա մեծապես կնպաստի իրենց հաճախորդների հետ բանկերի հարաբերությունների ամրապնդմանը»,- ասել է Ալան Մաքինթայերը։

Цифровая трансформация и эмоциональная связь клиентов с банками
Данные нового исследования Accenture «Global Banking Consumer Study» говорят о том, что переход от личного взаимодействия с клиентами к обезличенным цифровым транзакциям через онлайн и мобильные каналы во время пандемии ускорил подрыв доверия потребителей к банкам.
Как сообщает Сnews.ru, в ходе исследования аналитики Accenture опросили более 47 тыс. потребителей из 27-и стран и сопоставили данные с аналогичными отчетами за 2019 и 2017 годы.
Исследование Accenture показывает, что без сильной эмоциональной связи с банком потребители воспринимают финансовые услуги как товар массового спроса, а цена является для них основным конкурентным отличием. 37% опрошенных считают соотношение цены и качества одним из основных факторов для работы с банком (на 10 процентных пунктов больше, чем два года назад).
Несмотря на то, что банки давно призывают потребителей финансовых услуг использовать цифровые каналы для транзакционной деятельности, предсказать скорость развития этой тенденции в результате пандемии было невозможно. В то время, как банки считают широкое внедрение цифровых технологий способом снижать затраты и предоставлять услуги в режиме 24/7, стремительный переход к запущенным «на скорую руку» цифровым услугам почти полностью убрал из банковской сферы важный человеческий фактор. В результате лишь 29% опрошенных потребителей доверяют банкам заботу о своем долгосрочном финансовом благополучии (два года назад этот показатель составлял 43%).
«В то время, когда доверие клиентов критически важно, переход к цифровым технологиям ставит под угрозу человеческие отношения, которые банки стараются развивать. Рост цифровой активности, вызванный пандемией, с одной стороны, позволил банкам эффективно обслуживать клиентов на протяжении всей пандемии, а в некоторых случаях даже продвинул их цифровые стратегии. С другой, подтолкнул к запуску функциональных решений, лишенных важной для клиента «эмоциональности». Чтобы наладить прочные связи со своими потребителями, банки должны переосмыслить предоставляемые ими цифровые услуги и сделать их более личными и актуальными»,- сказал руководитель группы по работе с банками Accenture Алан Макинтайр.
Исследование Accenture cвидетельствует, что банкам необходимо оценить, как пандемия повлияла на поведение потребителей и определить, какие изменения в поведении носят постоянный характер. Одним из таких изменений может стать растущая популярность видеозвонков. До пандемии только 15% потребителей общались с банковским консультантом по видеосвязи, но почти половина (46%) сказали, что готовы сделать это при повторном открытии филиалов, а 35% опрошенных и вовсе предпочитают видеосвязь личным встречам.
«Банки должны понимать, как поведение потребителей меняет бизнес и создавать цифровые инструменты, которые добавляют актуальности и индивидуальности каждому взаимодействию, не забывая про возможность в любой момент вывести «на линию» консультанта-человека. Правильный подход позволит сбалансировать взаимодействие человека и машины. Это будет иметь большое значение для укрепления отношений банков со своими клиентами»,- отметил Алан Макинтайр.