2020թ. արդյունքներով անկանխիկ գործարքների մասնաբաժինը Ռուսաստանում կարող է գերազանցել 70%-ը. առաջին կիսամյակում այդ ցուցանիշն արդեն կազմել է 69%:Ինչպես հաղորդում է «Իզվեստիա»-ն, անկանխիկ գործարքների քանակն ու ծավալն ավելանում է 2008թ.-ից, երբ վիճակագրությունը նոր էր սկսել վարվել: Այսպես, ՌԴ Կենտրոնական բանկի տվյալներով, 2018թ. ապրանքների եւ ծառայությունների դիմաց քարտերով վճարումների քանակն աճել է 41%-ով՝ 17-ից մինչեւ 24 մլրդ գործարք, իսկ ընդհանուր ծավալն ավելացել է 14%-ով՝ կազմելով 47,6 մլրդ ռուբլի: 2019թ. ցուցանիշները եւս վկայում էին կայուն աճի մասին. քանակն աճել է 35%-ով՝ մինչեւ 32 մլրդ գործարք, իսկ ծավալն ավելացել 12,5%՝ կազմելով 53,6 մլրդ ռուբլի:Կենտրոնական բանկի կանխատեսմամբ՝ անկանխիկ գործարքների մասնաբաժինը մանրածախ առեւտրի ոլորտում կշարունակի աճել, այդ թվում Արագ վճարումների համակարգի զարգացման եւ առաջմղման շնորհիվ: 09.10.2020 | 09:57 Visa-ն կմրցակցի ՌԴ Կենտրոնական բանկի հետ Կենտրոնական բանկի Արագ վճարումների համակարգը գործարկվել է 2019թ. փետրվարին: Սկզբնական փուլում բանկերի հաճախորդներն այդ համակարգի օգնությամբ կարող էին հեռախոսահամարով միմյանց գումար փոխանցել: Այնուհետեւ հնարավոր դարձավ գործարքներ իրականացնել իրավաբանական անձանց ուղղությամբ՝ վճարելով գնումների դիմաց, այդ թվում QR կոդի միջոցով: Ապագայում նախատեսվում է նաեւ գործարկել իրավաբանական անձանց միջեւ փոխանցումների գործառույթը պետության օգտին, այսինքն՝ Արագ վճարումների համակարգի միջոցով հնարավոր կլինի վճարել տուգանքներն ու հարկերը: Համաշխարհային մակարդակով անկանխիկ գործարքների քանակը 2018թ. մինչեւ 2019թ. աճել է շուրջ 14%-ով եւ կազմել 708,5 մլրդ գործարք: Capgemini ընկերության «World payments report» հետազոտության համաձայն՝ սա դարձել է աճի ամենաբարձր տեմպը վերջին տասնամյակում: Այսպես, ըստ զեկույցի, այս ցուցանիշներով առաջատար է դարձել Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանը: Սա բացատրվում է տեխնոլոգիաների տարածմամբ, էլեկտրոնային դրամապանակների ներդրմամբ, մոբայլ եւ QR կոդի միջոցով վճարումների կիրառմամբ: «Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 22874

В этом году доля безналичных транзакций в России может превысить 70%
Доля безналичных транзакций в России по итогам 2020 года может превысить 70%: за первые полгода этот показатель уже составил 69%.
Как сообщают «Известия», количество и объем безналичных операций увеличивается с 2008 года, когда статистика только начала собираться. Так, по данным Центрального банка России, в 2018 году количество оплат товаров и услуг по картам выросло на 41%, с 17-и до 24 млрд транзакций, а общий объем увеличился почти на 14%, составив 47,6 млрд рублей.
В 2019-ом показатели также говорили о стабильном росте: количество выросло на 35% - до 32 млрд операций, а объем - на 12,5%, достигнув 53,6 млрд рублей.
По прогнозам Центробанка, доля безналичных операций в торговой рознице продолжит увеличиваться в том числе благодаря развитию и продвижению Система быстрых платежей (СПБ).
СПБ Центрального банка заработала в феврале 2019 года. Сначала клиенты банков с ее помощью могли переводить друг другу деньги по номеру телефона. Затем стало возможным делать транзакции юридическим лицам, оплачивая свои покупки, в том числе используя QR-коды. В будущем также планируется ввести функцию переводов между юрлицами и в пользу государства, то есть с помощью СБП можно будет оплатить штрафы или налоги.
На мировом уровне количество безналичных операций с 2018 по 2019 год увеличилось почти на 14% и достигло 708,5 млрд транзакций. Это стало самым высоким темпом роста, зафиксированным за последнее десятилетие, говорится в исследовании Capgemini «World payments report». Так, согласно отчету, лидером по этим показателям стал Азиатско-Тихоокеанский регион. Это объясняется распространением технологий, внедрением электронных кошельков, возможностью платить мобильными платежами и с помощью QR-кодов.