Visa-ն՝ աֆրիկյան ֆինտեխ ընկերության ներդրող
Visa վճարային համակարգը ձեռք է բերել նիգերիական Interswitch ֆինտեխ ընկերության «բաժնետոմսերի էական մինորիտար փաթեթը», ինչի արդյունքում ընկերությունը գնահատվել է $1 մլրդ:
Ինչպես հաղորդում է Bloomchain.ru-ն, Interswitch-ը չի բացահայտել ներդրումների ծավալը, սակայն բրիտանական Sky News տեղեկատվական հեռուստաալիքը հայտնել է, որ Visa-ն գնել է ֆինտեխ ընկերության բաժնետոմսերի 20%-ը $200 մլն-ով:
«Հարկ է նշել, որ, անկախ Visa-ի ներդրումների ծավալից, նա արել է դա Interswitch-ի IPO-ի դուրս գալու նախաշեմին»,- նշում է պարբերականը: IPO-ն նախատեսվում է անցկացնել 2020թ. առաջին կեսին. Interswitch-ը բաժնետոմսերը կտեղաբաշխի Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում:
Գործարար Միթչել Էլեգբեն (Mitchell Elegbe) հիմնել է Inteswitch-ը 2002թ.: Ընկերությունն առաջիններից էր, որը սկսեց կառուցել ենթակառուցվածք Նիգերիայի տնտեսության թվայնացման համար, որն այն ժամանակ հիմնվում էր թղթային հաշվապահական գրքերի եւ կանխիկ փողերի վրա:
Այսօր Interswitch-ը հանդիսանում է առաջատար խաղացող Նիգերիայի զարգացող ֆինանսական շուկայում: Աֆրիկյան օնլայն բանկերի մեծամասնությունն օգտվում է հենց այդ ընկերության ծառայություններից: Այն մշակում է ամսական ավելի քան 500 մլն գործարք:
Ընկերության համար հիմնական շուկա հանդիսացող Նիգերիան Աֆրիկայի խոշորագույն տնտեսություններից է՝ էլեկտրոնային վճարումների արագ աճող ոլորտով: 2013-2018-ն ընկած ժամանակահատվածում քարտերով իրականացված գործարքների քանակն առեւտրի կետերում աճել է միջինում 94%-ով:
Քլիրինգից եւ վճարումների մշակումից բացի, Interswitch-ին է պատկանում Verve պլաստիկ քարտերի պրովայդերը եւ Quickteller վճարային հարթակը: Ամռան վերջին Verve-ն գործակցություն է հաստատել ամերիկյան Discover ֆինտեխ ընկերության հետ. այսուհետ նրա քարտերն ընդունվում են Discover-ի ամբողջ վճարային ցանցում:
Հատկանշական է, որ Visa-ի ներդրումներից մի քանի ամիս առաջ նրա անմիջական մրցակիցը՝ Mastercard-ը, $300 մլն-ի ներդրում է կատարել Network International ընկերությունում (Դուբայ): Mastercard-ը նույնպես գումար է ներդրել ընկերությունում, որը կարճ ժամանակ անց պետք է IPO իրականացներ:
Network International-ը հանդիսանում է խոշորագույն վճարային հարթակ Աֆրիկայում եւ Մերձավոր Արեւելքում: Ապրիլին ընկերությունը բաժնետոմսեր է տեղաբաշխել Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում, որի արդյունքում ներգրավել է £1,1մլրդ եւ գնահատվել £2,2 մլրդ:

Visa выступила инвестором африканской финтех-компании
Платежная система Visa приобрела «значительный миноритарный пакет акций» нигерийской финтех-компании Interswitch, оценив ее в $1 млрд.
Как передает Bloomchain.ru, Interswitch не раскрыла объем инвестиций, однако британский новостной телеканал Sky News сообщил, что Visa купила 20% акций финтех-компании за $200 млн.
«Стоит отметить, что сколько бы Visa не вложила в компанию, сделала она это в преддверии выхода Interswitch на IPO»,- отмечает издание. IPO планируется  провести в первой половине 2020 года: Interswitch разместит акции на Лондонской фондовой бирже.
Предприниматель Митчелл Элегбе (Mitchell Elegbe) основал Inteswitch в 2002 году. Компания одной из первых начала строить инфраструктуру для оцифровки экономики Нигерии, которая в то время основывалась на бумажных бухгалтерских книгах и наличных деньгах.
Сегодня Interswitch является ведущим игроком на развивающемся финансовом рынке Нигерии. Большинство африканских онлайн-банков пользуется услугами именно этой компании. Она обрабатывает более 500 млн транзакций в месяц.
Основной рынок компании - Нигерия является крупнейшей экономикой Африки с быстрорастущим сектором электронных платежей. В период с 2013 по 2018 год в Нигерии количество операций с картами в точках продаж увеличилось в среднем на 94%.
Помимо клиринга и обработки платежей, Interswitch владеет провайдером пластиковых карт Verve и платежной платформой Quickteller. В конце лета Verve заключил партнерство с американской финтех-компанией Discover - теперь его карты принимают по всей платежной сети Discover.
Примечательно, что за несколько месяцев до инвестиций Visa ее прямой конкурент - Mastercard инвестировала $300 млн в компанию Network International из Дубая. Mastercard также вложила деньги в компанию, которая вот-вот должна была выйти на IPO.
Network International является крупнейшей платежной платформой в Африке и на Ближнем Востоке. В апреле компания разместила акции на Лондонской фондовой бирже. Она собрала £1,1 млрд при оценке в £2,2 млрд.