Ռայֆայզենբանկը կաշխատի սոցցանցում եւ մեսենջերներում
Ռայֆայզենբանկը գործարկում է վարկային հայտերի ընդունման հեռահար ծառայություն՝ սոցիալական ցանցի եւ մեսենջերների միջոցով. այն ուղղված է նոր հաճախորդների ներգրավմանը, որոնք բնակվում են քաղաքներում, որտեղ բացակայում են բանկի բաժանմունքները:
Ինչպես հաղորդում է RBC-ն, ծառայությունը, որը բանկը փորձարկում է այս տարվա մայիսից, գործում է ВКонтакте-ում, Telegram-ում եւ Viber-ում: Այն ներառում է 100 հազարից ավելի բնակչություն ունեցող 50 քաղաք:
Մինչեւ ամռան վերջ սոցիալական ցանցում եւ մեսենջերներում չաթ բոտի միջոցով վարկային հայտերի ընդունումը նախատեսվում է գործարկել նաեւ 41 քաղաքների համար, որտեղ գործում են Ռայֆայզենբանկի բաժանմունքներ՝ հիմնականում տարածքային կենտրոններում:
Փորձնական փուլի ընթացքում մասսայականություն են վայելել Viber-ի (44%) եւ ВКонтакте-ի (30%) միջոցով ստացված հայտերը: Երրորդ տեղում է Ռուսաստանում արգելված Telegram-ը (26%):
Ռայֆայզենբանկը գործարկել է հեռահար վարկավորման ուղղությունը 2019-ի սկզբին: Բանկի հաճախորդները սկզբնական շրջանում կարող էին վարկի համար հայտ ներկայացնել հավելվածի, իսկ ոչ հաճախորդները՝ միայն կայքի միջոցով: Ծառայության ընդամենը կես տարվա ընթացքում (հաշվի առնելով նաեւ փորձարկումը սոցիալական ցանցում եւ մեսենջերներում) ներկայացվել է շուրջ 100 հազ. հայտ եւ տրամադրվել է ավելի քան 500 մլն ռուբլու վարկ:
«Հեռահար վարկավորման գործարկումը հնարավորություն է տալիս Ռայֆայզենբանկին էապես ընդլայնել ներկայության աշխարհագրությունը՝ առանց նոր բաժանմունքներ բացելու անհրաժեշտության, իսկ հաճախորդներին՝ օգտվել նորարարական բանկային ծառայություններից այն քաղաքներում, որտեղ նախկինում դա անհնար էր»,- նշել է բանկի թվային վարկավորման ուղղության ղեկավար Իվան Կարպովը:
Այդ նպատակների համար ՌԴ Կենտրոնական բանկը գործարկել է Միասնական կենսաչափական համակարգը: Սակայն ներկա փուլում տվյալների հավաքագրումն ու հաճախորդների նույնականացումը կենսաչափական համակարգի միջոցով լայն տարածում չի գտել, այդ իսկ պատճառով Ռայֆայզենբանկը որոշել է այլ, ավելի ավանդական միջոցով ընդլայնել հաճախորդների բազան:

Райффайзенбанк запускает дистанционный сервис подачи заявок на кредиты через социальную сеть и мессенджеры: он нацелен на привлечение новых клиентов, проживающих в городах, где нет отделений банка.Как сообщает RBC, сервис, тестирование которого банк ведет с мая, действует в «ВКонтакте», Telegram и Viber и охватывает 50 городов с населением свыше 100 тыс. жителей. Возможность подачи заявки на кредит через чат-бот в мессенджерах и соцсети банк до конца лета планирует распространить и на 41 город, где отделения Райффайзенбанка есть - в основном это региональные центры.Во время пробного периода наибольшей популярностью пользовались заявки через Viber (44% от общего количества) и «ВКонтакте» (30%). На третьем месте запрещенный в России Telegram, который предпочли другим каналам 26% пользователей.Райффайзенбанк запустил направление дистанционного кредитования в начале 2019 года. Первоначально желающие получить кредиты клиенты банка могли подать заявку через приложение, а не клиенты - только через сайт. Всего за полгода работы сервиса (с учетом теста в соцсетях и мессенджерах) было подано 100 тыс. заявок и выдано кредитов более чем на 500 млн руб.«Запуск дистанционного кредитования позволяет Райффайзенбанку существенно расширить географию присутствия без необходимости открывать новые отделения, а клиентам - пользоваться современными банковскими услугами в тех городах, где раньше это было недоступно»,- отметил руководитель направления по развитию цифрового кредитования банка Иван Карпов. 08.07.2019 | 09:57 Единая биометрическая система сэкономила 1 млрд рублей Для этих целей Банк России год назад запустил Единую биометрическую систему. Однако на текущий момент сбор данных и идентификация клиентов посредством биометрической системы не получила широкого распространения, поэтому Райффайзенбанк решил иным, более традиционным способом, расширить клиентскую базу.Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 19679