Բժիշկ-հոգեթերապեւտ, Մեթոդոլոգիայի բարձրագույն դպրոցի նախագահ Անդրեյ Կուրպատովը, որը վերջերս ստանձնել էր Սբերբանկի Նեյրոգիտությունների եւ մարդու վարքագծի հարցերով զբաղվող լաբորատորիայի գիտական ղեկավարի պաշտոնը, կզբաղվի մարդկանց միջեւ սոցիալական փոխգործակցության հաստատմամբ: «Սբերբանկի հետ աշխատում, փոխգործակցում են մարդիկ: Սբերբանկում եւս աշխատում են մարդիկ: Այսօր ամենակարեւորն այդ սոցիալական փոխգործակցության որակի խնդիրն է: Համակարգերը, որոնց հետ բախվում են մարդիկ, էլ ավելի են դժվարանում, իսկ միմյանց հետ գործակցությունից մարդիկ հետ են վարժվել: Եթե վերցնեք բանկի յուրաքանչյուր բաժանմունք, ապա դա որոշակի բիզնես գործընթաց է, որն իրագործում են մարդիկ: Եվ մարդիկ պետք է աշխատեն այնպիսի հանգամանքներում, երբ կկարողանան հեշտ ու հանգիստ պատասխանել յուրաքանչյուր հարցի, երբ կհասկանան ինչպես ճիշտ գործել»,- Քսենյա Սոբչակի հետ հարցազրույցում ասել է Անդրեյ Կուրպատովը: Նրա կարծիքով՝ այս ամենը մարդիկ չեն որոշում Սբերբանկի բաժանմունքում, դա կատարվում է նրա հաշվին, թե ինչպես է կառուցված ներքին մատրիցան, որը հնարավորություն է տալիս բաժանմունքի կառավարչին լինել հարմարավետ զրուցակից, որի միջոցով հեռարձակվում են համապատասխան ծառայություններ: 12.02.2019 | 15:01 Սբերբանկն էմոցիոնալ կապ կհաստատի իր էկոհամակարգից օգտվողների հետ Անդրեյ Կուրպատովը վստահ է, որ կարեւոր չէ, թե ով է կառավարում, «Գրեֆը եւս կարեւոր չէ, իմ աշխարհընկալման մեջ ամեն ինչ կախված է նրանից, թե ինչպես են կարգավորված գործընթացները»: «Ամբողջ հարցն այն է, որ Գրեֆին բաժին է հասել հսկայական տնտեսություն, եւ նա զբաղվում է նրանով, թե ինչպես կառուցել բիզնես գործընթացները: Եվ ես վստահ եմ, որ նա անսահման երջանիկ կլինի, եթե ինչ-որ պահի կկարողանա չգնալ աշխատանքի, եւ ամեն ինչ կաշխատի ժամացույցի պես»,- նշել է գիտնականը: Նրա խոսքով՝ տեխնոլոգիական հսկաներն այսօր դառնում են ենթակառուցվածքային միջավայրեր. այնպիսի ընկերություններ, ինչպիսիք են Facebook-ը, Google-ը, Apple-ը, զբաղվում են ամեն ինչով, եւ որեւէ կոնկրետ ծառայություն այլեւս ոչ ոքի պետք չէ: «Սբերբանկն ամենատեխնոլոգիական ընկերություններից է Ռուսաստանում, որը ստեղծում է ենթակառուցվածք մեր յուրաքանչյուր կարիքը բավարարելու համար»,- հավելել է Անդրեյ Կուրպատովը:Նա համոզված է, որ տեղի է ունեցել չորրորդ տեխնոլոգիական հեղափոխությունը եւ Սբերբանկի անվանման մեջ անհրաժեշտ է հեռացնել «բանկ» բառը, քանի որ բանկերն իրենց նախկին տեսքով այլեւս գոյություն չունեն եւ պետք է ձեւավորել նոր մոտեցում հաճախորդի հանդեպ: Անդրեյ Կուրպատովը տեղեկացրել է, որ նորաստեղծ լաբորատորիայում կաշխատի 12 մարդ, այդ թվում 6-ը՝ Սբերբանկից եւ նույնքան աշխատակից՝ իր թիմից: Նա չի մանրամասնել Սբերբանկից ստացվող աշխատավարձի չափը՝ նշելով միայն, որ կվարձատրվի շատ ավելի քիչ, քան խնդրել էր: Միաժամանակ, Կուրպատովը հայտնել է, որ իր միայն մեկ դասախոսությունն արժե 700 հազ. ռուբլի (մոտ $10 640): «Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 24524

Известный ученый займется изучением внутренней матрицы Сбербанка
Врач-психотерапевт, президент Высшей школы методологии Андрей Курпатов, возглавивший недавно Лабораторию нейронаук и поведения человека при Сбербанке, будет заниматься налаживанием социального взаимодействия между людьми.
«Cо Сбербанком работают, взаимодействуют люди. И в Сбербанке работают люди.
Самое главное сейчас - проблема качества этого социального взаимодействия. Системы, с которыми сталкиваются люди все сложнее, а взаимодействовать вместе люди разучились. Если вы возьмете любое отделение банка - это определенный бизнес-процесс, который совершают люди. И эти люди должны работать в обстоятельствах, когда они способны легко и просто ответить на любой вопрос, когда они будут понимать как правильно функционировать»,- сказал в интервью Ксении Собчак Андрей Курпатов.
По его мнению, все это решают не люди в отделении Сбербанка, это происходит за счет того, как построена вся внутренняя матрица, которая позволяет менеджеру в отделении быть комфортным собеседником, через которого транслируются соотвтествующие услуги.
Андрей Курпатов уверен, что неважно кто руководит, и «Греф - это не важно, в моей картине мира все зависит от того, как настроены процессы».
«Весь вопрос в том, что Грефу досталось огромное хозяйство, и он занимается тем, как построить бизнес-процессы. И я уверен, что он будет невероятно счастлив, если в какой-то момент сможет не придти на роботу, и все будет работать как часы»,- отметил ученый.
По его словам, сегодня технологические гиганты становятся инфраструктурными средами: такие компании как Facebook, Google, Apple занимаются всем, и никакая конкретная услуга больше никому не нужна.
«Сбербанк является одной из самых технологических компаний в России, которая создает инфраструктуру для удовлетворения любых наших потребностей»,- добавил Андрей Курпатов.
Он уверен, что случилась четвертая технологическая революция и в наменовании Сбербанка надо убрать слово «банк», поскольку банки уже в прежнем виде не существуют и нужно формировать новый подход к клиенту.
Андрей Курпатов сообщил, что в новосозданной лаборатории будут работать 12 человек, из которых 6 - сотрудники Сбербанка и столько же из собственной команды.
Он не уточнил размер своей зарплаты от Сбербанка, отметив лишь, что ему будут платить намного меньше, чем он просил. Одновременно Курпатов упомянул, что только одна его лекция стоит 700 тыс. рублей (около $10 640).