Mango-ն կզարգացնի insurtech ոլորտը Ռուսաստանում
«Ալֆա Գրուպ»-ի բաժնետերերը մտադիր են ստեղծել առանց մասնաճյուղային ցանցի՝ միայն օնլայն ռեժիմում աշխատող ապահովագրական ընկերություն:
Ինչպես հաղորդում է RBC-ն, ընկերությունը, որը կունենա Mango անվանումը, սեփական պրոդուկտների վաճառքից բացի, հանդես կգա որպես բարձր տեխնոլոգիական մարկետփլեյս՝ ուրիշ ընկերությունների համար:
Սկզբնական փուլում «Ալֆա Գրուպ»-ը կապահովի ստարտափի ֆինանսավորումը: Նախնական տվյալներով՝ ներդրումների ծավալը կարող է կազմել մինչեւ $10 մլն:
«Նոր ապահովագրական ընկերության գաղափարն է՝ առաջարկել նորովի նայել սովորական երեւույթների վրա՝ օգտագործելով համաշխարհային փորձը եւ ներգրավելով տեխնոլոգիական կրթությամբ մարդկանց: Մենք նախատեսում ենք փոխել շուկան եւ ստեղծել թվային ապահովագրության նոր շուկաներ, որտեղ կլինենք բացարձակ առաջնորդ»,- նշել է բաժնետերերի ներկայացուցիչը:
Նոր ընկերության թիրախային լսարանը կկազմեն 20-40 տարեկան այն մարդիկ, որոնք կարեւորում են առաջադեմ տեխնոլոգիաներն ու վստահությունը:
Փորձագետների կարծիքով՝ Ռուսաստանում insurtech ստարտափները, որոնց թվին է դասվում նաեւ Mango-ն, գտնվում են այսօր սաղմնային վիճակում, ի տարբերություն միջազգային շուկաների, որտեղ այդ ստարտափներում բավականին ակտիվ ներդրումներ են կատարվում:
Համաձայն Willis Towers Watson ապահովագրական բրոքերի վերլուծության՝ 2013-ից  մինչեւ 2018-ի երկրորդ եռամսյակի ավարտը կյանքի եւ առողջության ապահովագրության insurtech ստարտափներում ներդրումները կազմել են $5,1 մլրդ, իսկ դժբախտ պատահարների եւ ունեցվածքի ապահովագրությամբ զբաղվող ընկերություններում՝ $4,2 մլրդ:
Ներդրումների 58%-ը բաժին է ընկնում ամերիկյան, 7%-ը՝ բրիտանական, 5-ական տոկոս՝ գերմանական եւ չինական, 4%՝ հնդկական, 3%՝ ֆրանսիական ստարտափներին: Մնացած երկրներին բաժին է ընկնում ներդրումների 18%-ը:

Mango будет развивать сферу Insurtech в России
Акционеры «Альфа-Групп» намерены создать страховую компанию, работающую только в режиме онлайн - без офисов.
Как сообщает RBC, компания, которая будет называться Mango, помимо продаж собственных продуктов сможет выступать и в качестве высокотехнологичного маркетплейса для других компаний.
На первоначальном этапе «Альфа-Групп» обеспечит финансирование стартапа. По предварительным данным, объем инвестиций может составить до $10 млн.
«Идея новой страховой компании - предложить по-новому смотреть на привычные вещи, используя мировой опыт и привлекая людей с технологическим образованием. Мы планируем изменить текущий и создать новые рынки диджитал-страхования, в которых будем безусловными лидерами»,- отметил представитель акционеров.
Целевая аудитория компании - молодые люди в возрасте от 20 до 40 лет, для которых важны продвинутые технологии и доверие.
Как отмечают эксперты, сегодня в России рынок Insurtech-стартапов, к числу которых относится проект Mango, находится в зачаточном состоянии, по сравнению с международными рынками, где в стартапы инвестируют достаточно активно.
Согласно исследованию страхового брокера Willis Towers Watson, в мире с 2013 года по конец второго квартала 2018 года в Insurtech-стартапы, связанные со страхованием жизни и здоровья, было инвестировано $5,1 млрд, а со страхованием от несчастных случаев и имущественным страхованием - $4,2 млрд.
58% всех вложений приходится на США, 7% инвестиций досталось британским стартапам, по 5% - германским и китайским, 4% - индийским, 3% - французским. На остальные страны приходятся оставшиеся 18% инвестиций.