Համաշխարհային բանկը (ՀԲ) Commonwealth Bank of Australia (CBA) ավստրալիական բանկին թույլատրել է թողարկել բլոկչեյնի վրա հիմնված՝ աշխարհում առաջին պարտատոմսերը: «CBA-ն լիազորություն է ստացել՝ դառնալու միակ կազմակերպիչն այն պարտատոմսերի, որոնք թողարկվելու, տեղաբաշխվելու, փոխանցվելու եւ կառավարվելու են բաշխված ռեեստրի (բլոկչեյն – խմբ.) տեխնոլոգիայի կիրառմամբ»,- ասված է բանկերի համատեղ հաղորդագրությունում:Ինչպես հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը, բլոկչեյնի վրա հիմնված պարտքային նոր գործիքը կստանա bond-i անվանումը: Այն կթողարկվի հետաքրքրված ներդնողների լայն շրջանակի հետ խորհրդակցություններ անցկացնելուց հետո: Նշված պարտատոմսերի համար նախատեսված բլոկչեյն հարթակը մշակվել է առաջադեմ տեխնոլոգիաների CBA Blockchain կենտրոնի կողմից: 24.07.2018 | 17:02 Անգլիայի բանկը բլոկչեյնի ճանապարհին է «Բլոկչեյն տեխնոլոգիան մեծ ներուժ ունի՝ փոխառու կապիտալի շուկայի բազմաթիվ միջնորդների եւ գործակալների փոխհարաբերություններն օպտիմալացնելու տեսանկյունից: Այն կարող է նպաստել կապիտալի ներգրավման եւ արժեթղթերով առեւտրի գործընթացների պարզեցմանը, բարձրացնել աշխատանքի արդյունավետությունն ու ուժեղացնել կարգավորիչ վերահսկողությունը»,- նշում է Համաշխարհային բանկը:Համաշխարհային բանկը փոխառու կապիտալի շուկայում գործունեություն է ծավալում շուրջ 70 տարի՝ թողարկելով տարեկան $50-60 մլրդ-ի պարտատոմսեր: Բանկը 2000թ. հունվարին աշխարհում առաջին անգամ էլեկտրոնային պարտատոմս էր թողարկել (e-bond):«Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 19018

Всемирный банк (ВБ) уполномочил австралийский банк Commonwealth Bank of Australia (CBA) на выпуск первых в мире облигаций на базе технологии блокчейн.«CBA уполномочен стать единственным организатором первых в мире облигаций, которые будут выпускаться, распределяться, передаваться и управляться с использованием технологии распределенного реестра»,- говорится в совместном пресс-релизе банков. Как сообщает РИА Новости, новый долговой инструмент на базе блокчейн получит название bond-i. Он будет запущен после проведения консультаций с широким кругом инвесторов, которые проявляют к нему большой интерес. Платформа блокчейн для bond-i была разработана Центром передовых технологий CBA Blockchain. 24.07.2018 | 17:02 Банк Англии движется по пути блокчейн «У технологии блокчейн есть потенциал для оптимизации процессов, происходящих между многочисленными посредниками и агентами рынка долгового капитала. Она может помочь упростить привлечение капитала и торговлю ценными бумагами, повысить эффективность работы и усилить регулятивный надзор»,- пишет ВБ.Всемирный банк работает на рынках долгового капитала на протяжении 70-и лет и ежегодно выпускает облигации в размере от 50 до 60 млрд. долларов. Банк первым в мире выпустил электронную облигацию (e-bond) в январе 2000 года.Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 19054